Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért mondják veszélyesebbnek,...

Miért mondják veszélyesebbnek, ha jönne a Föld felé egy aszterodia, és ha azt felrobbantanák, akkor nagyobb kár lenne?

Figyelt kérdés

Nem értem. Nem vagyok jártas a témában, de én ezt gondolom:

Ha közeledne a Föld felé mondjuk egy 5 km nagy aszteroida. Ha az becsapódna eléggé nagy kár lenne, sőt... De ha felrobbantanák, és mondjuk szétesne 50 méteres darabokra. Mikor zuhan a Föld felé, akkor jobban fog égni az oxigéntől, mivel nagyobb felületen megy az égés.Tehát égés után lehet, hogy leesik egy 4km-es nagyságú darab vagy, ha robbantanánk, akkor pedig 100x 10-15 méteres darab. De az a 10-15m-es sok kis darab nem lenne akkora kár, mint egy 4 km-es, mert több elégett belőle, nem?


2012. aug. 23. 22:03
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert így záporozna egy csomó kis darab, tehát több területen okozna kárt.

De szerintem ez csak bizonyos méretig oké, hiszen egy több kilométeres nagyságú aszteroida becsapódása az egész földet hazavághatná, így ez inkább a kisebbekre [relatíve kisebbekre] vonatkozik.

És persze mi van, ha mondjuk nem sok apróbb darabra esik szét, hanem két nagyobbra. Vagy több nagyobbra. Akkor, ahogy írtam, záporszerűen lecsapna Európára, Ázsiára, Amerikára, ahelyett, hogy csak pl. a tengerbe esne.

2012. aug. 23. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Igaza van az elsőnek.Nem lehet tudni,hogy hány és mekkora darabokra fog szétesni az a meteor.Ha a felszínen robbantanánk,nem érnénk el semmit,a meteor középpontjáig pedig nem tudjuk eljuttatni a szerkezetet,hogy biztosan elég apró darabokra hulljon ahhoz,hogy a darabok elégjenek a légkörben,már ami a robbanás után a Föld felé indul tovább.Egyenlőre tehetetlenek vagyunk egy ilyen kaliberű katasztrófával szemben.Azon dolgoznak,hogy a meteort még azelőtt kitérítsék a pályájáról,mielőtt túl közel kerülne a Földhöz.Ameddig nem állnak elő egy megfelelő és aránylag olcsó megoldással,tehetetlenek vagyunk egy meteorbecsapódással szemben.
2012. aug. 23. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Ja, a kitérítés tényleg jobb dolog lenne. Értem, köszönöm a válaszokat!
2012. aug. 24. 06:33
 4/5 dellfil ***** válasza:
100%

Az első két válaszoló érvei is rendben vannak. Igen, ezért sem érdemes apróra robbantani. Egy lövedék helyett kapsz egy sörét rajt... :D

Abban viszont tévedésben vagy, hogy a meteorit a levegő oxigénje miatt ég el.

A sebességük miatt "égnek" el, azaz nem is annyira égés az ami ott játszódik le - mármint a meteorit homlokfelületén - hanem elpárolgás.

Ha belegondolsz, hogy a meteoritek kb. 10-70 km/sec sebességgel érkeznek a légkörbe elképzelheted mekkora cirkuszt csapnak a levegő molekulái között. :D

A meteorit homlokfelülete előtt magasnyomású izzó gázpárna képződik, mert összetorlasztja maga előtt a levegőmolekulákat, mint egy száguldó hóeke a laza havat.

A becsapódó levegőmolekulák úgy gyalulják a felszínét, hogy az több ezer fokra melegszik, elpárolog, lesodródik.

Egy-két centiméteres meteorit körül több méteres nagyságrendbe tartozó izzó gázpárna képződhet. (Különben csak ezért láthatod meg a kb. 50-80 kilométerre levő meteorokat.)

Na most eljutottunk egy érdekes kérdéshez. Hová lesz a meteorit mozgási energiája? Röviden: hővé alakul!

Tehát, ha egy több tíz kilométeres meteoritet sikerülne is centi apró citekekre zúzni, a több milliárd - de tán billió - meteor piszokul felmelegítené a levegőt, nem beszélve a hősugárzásról. Grillcsirke lenne belőlünk... :DDD

Persze volnának más következmények is. Csak egy példa: mit tenne az a sokmilliárd tonna elpárolgott meteorit anyag a légkörünkkel? Mondom akkor, ha egy darabkája sem érte el a felszínt egy eredetileg több tíz kilométeres meteoritnek. :DD


dellfil

2012. aug. 24. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Jaj, nem csak oxigénre gondoltam, hanem ahogy a levegőben súrlódik, és felmelegszik (hülyén fogalmaztam).

Egyébként nem muszáj, hogy atomi részecskékre essenek szét :D. Hanem kisebbekre, amelyek nem okoznak akkora kárt.

2012. aug. 24. 12:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!