Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az hogy egyes...

Miért van az hogy egyes gázoknak (főleg nemesgázok) nagyobb az atomtömege mint mondjuk egyes aktinidáknak, lantanidáknak de mégis légneműek?

Figyelt kérdés

Ott van például a neon , xenon, vagy a többi nemesgáz.Ezek mind gáz halmazállapotúak.De ott van mondjuk a szén ,kén vagy réz aminek sokkal kissebb az atomtömege , mégis szilárdak.


Thát a kérdés: Mi alapján dől el hogy egy elem szilárd, folyékony vagy légnemű?


Mert valószínűleg nem atomtömeg alapján hiszen ott van a 12 atomtömegű szén ami szilárd és ott van a 131 atomtömegű xenon.



2012. aug. 8. 17:41
 1/6 Silber ***** válasza:

Az intermolekuláris (részecskék közötti) kölcsönhatásokat elsősorban az elektronkonfiguráció befolyásolja, és a részecske tömege csak másodlagosan. A nemesgázok azért gáz halmazállapotúak, mert a telített oktett miatt nincs szükségük arra, hogy leadjanak, vagy felvegyenek elektront másik részecskétől, így csak az igen gyenge, kis torzulások miatt jelen levő diszperziós vonzás van a részecskék között.

A tömegek alapján: általános megfigyelés, hogy minél nagyobb a részecske tömege, annál inkább hajlamos a folyadék, ill. szilárd halmazállapot-beli megjelenésre.

2012. aug. 8. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
61%

Szia! Hát igen. Jól látod. A halmazállapot valóban nem atomtömeg alapján dől el, hanem az alapján, hogy az anyagot -ami lehet vegyület is, mert ugye a periódusos rendszert elemek alkotják, de ez vonatkozik a vegyületekre is-, alkotó részecskék milyen erősen kapcsolódnak egymáshoz. A nemesgázok köztudottan nem vegyülnek semmivel, mert szép egységes lezárt 8 elektronos külső elektronburkuk van. Emiatt persze egymással sem kapcsolódnak össze, vagyis nem alkotnak kétatomos (többi elemi gáz és/vagy halogének: H2,N2,O2,F2,Cl2,Br2,I2), vagy többatomos (ózon: O3, fehérfoszfor: P4, kén: S8) elemmolekulákat sem, és mivel az atomok önmagukban apolárisak, a közöttük ható másodrendű kötések is igen gyengék, tehát csak nagyon alacsony hőmérsékleten cseppfolyósíthatók, nem hogy megfagyaszthatók. A héliumnak közönséges körülmények között nincs is szilárd halmazállapota.


Általánosságban elmondható, hogy a 4 kristályrácstípus (atomrács, molekularács, fémrács és ionrács) közül az atomrácsosaknak és az ionrácsosoknak mindig, és a legtöbb esetben a fémeknek is nagyon magas az olvadás és forráspontjuk, tehát szobahőmérsékleten szilárdak (kivéve a higanyt). Persze vegyül észre, hogy ionrácsos anyag nincs a periódusos rendszerben, mert ionos kötésű anyagok csak vegyületek lehetnek, mert pozitív és negatív ionok is kellenek hozzá, azokat meg nem alkothatja ugyanaz az elem, csak vegyület lehet, pl. konyhasó: NaCl. A nemesgázok megfagyasztva kakukktojást képeznek, mert ugyan atomok alkotják a kristályrácsukat, de mivel atomrácsnak csak az számítana, ha az atomok egymással kovalens kötést létesítenének (pl. gyémánt, SiO2, Si), ezért a gyenge másodrendű kötéseik miatt úgy viselkednek mint a molekularácsos anyagok (többi elemi gáz, halogének, fehérfoszfor, kén, sok vegyület pl. a víz is, meg pl. ammónia [persze a vízben hidrogénhíd-kötések is vannak, ami növeli az olvadás és forráspontot]), és ezért alacsony olvadás és forráspontúak.

2012. aug. 8. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Tévedsz hogy a gázoknak nagyobb az atomtömege hisz azok 22,41 l mennyiségre vannak írva a szilárd anyagok meg 1cm3-re csak!
2012. aug. 8. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A periódusos rendszerben minden elem mol mennyiségre van megadva. Kémiailag nincs olyan, hogy adott elem szilárd vagy folyékony, esetleg légnemű - bármilyen anyag lehet bármelyik halmazállapotban, mivel csak a különböző körülmények befolyásolják.
2012. aug. 8. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Butcher igazad van, pontatlanul fogalmaztam.


Lehet hogy én nem veszem észre,de még miután másodszor átolvastam, még mindig nem tudom hogy mondjuk a szén dioxid miért légnemű ugyanolyan feltételek mellett mint a lutécium ami viszont szilárd.Elektronszerkezetben ezek ugyanúgy reakcióképtelenek, ugyanis minden elektronhéjuk telített.Ha már felhoztam ezt a példát valaki elmondaná hogy miért légnemű a szén dioxid és miért szilárd a lutécium ugyan olyan feltételek között?

2012. aug. 8. 23:12
 6/6 anonim ***** válasza:

"A nemesgázok köztudottan nem vegyülnek semmivel"


Ez nem egészen igaz, főleg nem a xenonra, mivel egész sor xenonvegyület létezik. Bizonyára azért, mert maga az atom nagyobb, a külső elektronhéj távolabb van az atommagtól, ezért kevésbé köti az elektronjait az atommag, viszont erősebb az alsóbb héjak taszítása.

2012. aug. 8. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!