Mi történik az élőszervezettel a világűrben szkafander nélkűl?
Pedig 16:37 -es beírónak van igaza. Az emberi test rugalmas ezért nem robban. Viszont a nyomás különbség miatt felforr a vér és minden testfolyadék mert 0 nyomáson a 36 fok is forrást eredményez (Az everesten nem tudsz babot főzni mert 50-60 fokon elforr a víz a kis nyomás miatt/termodinamikai dolgoknak nézzetek utána), közben pedig attól függően megfagy hogy ruha nélkül vagy ruhában volt-e kint.
Ha ruha nélkül került ki, tehát "kizsilipelték" akkor a forrás közben meg is fagy vagyis egy "habbal" töltött deformálódott bőr lesz belőle, esetleg a vékonyabb helyeken kidülledhetnek dolgok pl: kiugrik a szemgolyó, kitüremkednek a belek a seggén stb...
Ha a ruha lyukad ki akkor a megforrás közben már bekövetkezik a fulladás, és csak jóval később fagy meg, a hőszigetelés miatt.
A nap sugárzása az ilyen esetleg föld körüli pályán keringő hullákra periódikusan rásüt, így a napos oldalon +140 - +240 fokon perzselődnek, az éjjeli oldalon pedig -250 fokon fagynak, ez idővel kiszárítja és mumifikálja a testeket, hacsak a napos oldalon történő perzselődés közben kiáramló égési gázok kis rakéta módjára le nem térítik a pályáról, mert akkor idővel a légkörbe zuhan és elég.
Ezért szkafanderes lyukas ruhájú űrhajós sem marad sokáig pályán mert akkor a lyukon erősebb a gázkiáramlás, és amúgy is kilyukadáskor már elszáll, és nagy valószínűséggel emiatt nem is tud pályára állni, kivéve azokat akik "köldökzsinóron" voltak mert azokat úgyis behúzzák az űrhajóba.
Magyarul nem NINCS föld körüli pályán halott ürhajós, mert rég lezuhant volna, és elégett vele minden bizonyíték is, ha történt is ilyen borzalmas esemény.
És nem lehet túlélni sem 10 másodperc is halálos lenne.
Egyszer volt egy csávó akinek dekompresszálódott a ruhája, fél perc után vesztette el az eszméletét oxigénhiány miatt, de behozták 1 perc alatt. A vér nem forr fel, csak ha levágod a fejed, vagy valahol bő sugárban ki tud folyni. A test elég rugalmas ahhoz, hogy a légnyomás megmaradjon, max. lecsökken egy kicsit.
Az érzést ahhoz lehet hasonlítani, mintha kiszívnák a nyakad, de ezt az egész testeden érzed. Ha tele van a tüdőd akkor olyan, mintha egy 10 tonnás golyót helyeznének rád egy pillanatra. Mondjuk azért nem roppant össze, mert ideálisan (kiszámoltam összenyomható Bernoullival nem biztos hogy jól :D) 764 m/s-al (kb. 2x hangsebességgel) kitüsszented. Természetesen ha normálisan vetted a vákuumbakerülés előtt a levegőt, akkor kitágul a tüdődben, és lehűl, a nyomás is csökken de akkor is kellemetlen érzés bent tartani.
Az egy hatalmas urban legend, hogy szétrobbanna. Akkor ennyi erővel a szkafandernek is folyton feszülnie kéne, nem? Pedig nem feszül. Percekig életben maradna, valószínűleg szimplán megfulladna.
Amúgy a medveállatkákról én is hallottam, elvileg kiszáradt állapotban képesek az űr béli körülményeket is túlélni.
#15 linkje alapján: "You do not explode. Your blood does not boil. You do not freeze. You do not instantly lose consciousness."
Én ezzel értek egyet. A felületi testnedvek lehet, hogy elforrnának, de a vér nem, mert a test elég erős, hogy összetartsa az ereket. Szerintem ha hagyjuk kiürülni a levegőt, akár egy-két percet is túlélhetünk maradandó károsodás nélkül. Az eszméletvesztés viszont elkerülhetetlen, szóval nem fogsz már visszamászni az űrhajóba... :D
Mivel soha nem próbáltam vákuumcowboykodni, így ezen sorok tartalma SZERINTEM helyes.
G.
ja az oroszokat én is hallottam.
ha csak úgy oda kerül akkor az érfalak felrobbanak,a maradék megfagy.
Mint néhány jó (de egymásnak látszólag ellentmondó) válaszból is sejthető, az eredmény rendkívüli mértékben függ a körülményektől. Életszerű, ha anyaghiba vagy műszaki probléma miatt a szkafander kilyukad. Kevéssé, hogy nagy területen kiszakad. Életszerű, hogy munka közben valami kiszakítja, kilyukasztja. Vagyis apró résről van szó, az sem mindegy, hol. Lehet olyan rész, ahol a természeténél fogva tovább reped a nyomáskülönbségtől, és nagy felület válik hibássá, de valószínűbb, hogy marad az apró rés.
Mindezektől függően az életbenmaradási időtartam elég tág határok között változhat. Ideális esetben, ha gyorsan behúzzák, életszerű a túlélés, de de rossz esetben a normál körülmények közé kerülési idő alatt simán meghalhat. A felforrás elméletileg nyilvánvaló, a mértéke az előbbiektől függ. A robbanás is. Nem kell az egész testnek cafatokra szakadnia, a halálhoz elég, ha néhány létfontosságú ér, tüdő, gyomor, máj, fül, stb. robban (válik helyrehozhatatlanná).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!