Mi történne az emberrel az űrben szkafander nélkül?
Attól függ. Robbanásszerű űrbekerülés esetén a nyomáskülönbség. Tehát ha benn vagy az űrhajóban, aztán eltűnik hirtelen a hajó falának nagy része (lerobban, mondjuk) akkor azt a tested nem bírná.
Ha "lassabban" csökken le a nyomás, akkor az emberi test bírja a vákuumot is - persze fájdalmasan megduzzadnak a szövetek, és eléggé kellemetlen élmény, de nem robbansz szét, vagy bármi ilyen. Tehát belépsz a légzsilipbe, a levegőt lassan, mondjuk 10-20 másodperc alatt leengedik, azt nagy eséllyel komolyabb szövetsérülés nélkül kibírnád.
A levegőhiány súlyosabb probléma: ugyanis a tüdődből, ahogy vákuumba kerülsz (vagy légritka térbe) minden levegő (és általában mindenféle gáz) távozik. Ez azért kellemetlen, mivel a véredbe a külső légnyomás miatt oldódik az oxigén - ha nincs a tüdődben nyomás, akkor nem hogy nem oldódik, hanem kapásból minden gáz, ami oldva van a véredben, felszabadul, és távozik. Még akkor is, ha kifújod a levegőt teljesen, percekig elegendő oxigén van oldva a véredben - a szintje folyamatosan csökken, de ezért van az, hogy víz alatt sokáig bírod. Na az űrben más a helyzet: mivel nincs a tüdődben nyomás, ezért minden gáz elhagyja a véredet - vagyis eszméletvesztésig annyi időd van, amennyi idő alatt a teljesen gázmentes vér eléri az agyadat - ekkor kapásból eszméletvesztés, majd nagyon rövid időn belül halál. Hiszen még akkor is, ha nem kering a véred, valamennyi oldott gáz van benned - az űrben meg nincs :)
A hideg pedig a legkisebb probléma, mivel az űrben nincs hideg. Ezt valamiért nagyon elültették az emberek fejében, pedig az igazság az, hogy az előbb felsoroltak réges-régen végeztek már veled, mire megfagysz. A vákuum nagyon jó hőszigetelő - hiszen csak és kizárólag hősugárzás útján veszít a tested hőt, az pedig lassú folyamat, hiszen közben az izmok, és úgy általában, minden biokémiai folyamat hőt termel. Ezért is problémás sok műhold esetében a túlmelegedés, hiszen a Napsugárzás nagyon sok hőt ad át, amit nagyon nehéz elvezetni (mivel nincs hova).
Összefoglalva: ha nem robbanásszerű a nyomásváltozás, akkor a levegőhiány kb 1-2 perc alatt megöl, a nyomáskülönbség fájdalmas, de közel sem halálos, a hideg pedig jó fél, egy óráig nem halálos.
A második nagyon jól leírta, de ha még érdekel egy-két további példa érdemes megnézned a belinkelt youtube videót, a további információk mellett már csak a vizualitása miatt sem szabad kihagyni, hiszen látszik, hogy a többi magyar csatornával szemben itt a minőség fontosabb mint a mennyiség:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!