Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nő a haj és arcszőrzet...

Miért nő a haj és arcszőrzet határtalanul, míg más testszőrzetek csak egy bizonyos mértékig?

Figyelt kérdés
Az állatvilágban se hiszem, hogy létezne határtalanul növekvő szőrzet. Miért alakulhatott ez ki az embernél?
2009. júl. 21. 23:04
 1/10 anonim ***** válasza:
91%
Az embernek sincs határtalanul növekvő szőrzete. A haj és szakáll hosszát a növekedési sebesség és a hajhagymák halálozási üteme szabja meg. Bár vannak extrém, több méteres esetek, de attól még ez egyáltalán nem korlátlan.
2009. júl. 22. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
93%

Mert az ember genetikailag ilyen... :-|


Azért, ha jól elmélyedsz ebben a témában és megnézed az embert, az állatokhoz képest csupasznak mondhatóak vagyunk, és a nők az arcukon, testükön jóval szőrtelenebbek (többnyire), mint a férfiak.


A szőrzetnek az állatvilágban védelmi szerepe van, azért fejlődik ki hogy védje az állatot a hidegtől, vagy pl. vízlepergető, bőrvédő szerepe is van.


Az emberen valószínűleg azért kopott le a szőrzet testtájékon, mert ruhát/szőrmét vett magára, nem volt szükség saját szőrzetre, ezért a testünkön levő szőrzet elkorcsosult, évezredek alatt kikopott.

Az ősemberek a fejüket, arcukat valószínűleg nem védték annyira, itt megmaradt a szőrzet védő szerepe...


Ránk emberekre ez a korlátlanul növekvő hajzat és (férfiakon)az arcszőrzet a különleges jellemző! :D


Azért vannak az állatvilágban más élőlények is, amelyeknek különleges jellemzőik vannak :

- a kenguruknak az "erszénye"

- a tevéknek a púpja

- a cápáknak a határtalanul visszanövő fogazatuk

- a delfinek és a denevérek ultrahangos tájékozódó képessége


Megjegyzem, azért a haj és az arcszőrzet sem nő igazából végtelenül hosszúra!

Ha hagynánk a hajunkat nőni, soha az életben nem vágnánk le, akkor sem tudna mondjuk 10 méter hosszúra nőni! A hajszálaknak is van egy élettartamuk, a testünkön minden szőrszál ciklusosan nő-él-nyugalmi szakban van-kihullik... A fejen ez a növekvő (anagen) fázis 2-6 évig tart, majd egy átmeneti (katagen) fázis után nyugalmi telogen) fázisba kerül (2-6 hónap) míg kihullik és a helyén egy új hajszál kezd növekedni...

Úgy kell ezt elképzelni, hogy a fejünkön egy csomó hajszál éppen növekvő fázisban van, megint egy csomó átmeneti szakaszban, egy csomó nyugalmi szakaszban és sok-sok hajszálunk ezek átmeneteiben...


Na, ezért nem fog soha 10 méteresre nőni egyik ember haja sem, mert egyik hajnövekedési fázis sem enged meg ilyen sok időt egy hajszálnak! :D


Úgy képzeld el, mint az embereket a Földön!

Sok milliárd ember él a Földön, mindegyik különböző korú, folytonosan fejlődünk, növekszünk születéstől a halálunkig... De egyik ember sem élt még 300 évig!

Van olyan ember, amelyik már 20 évesen "kihullik", a másik 70 évesen hal meg...


A férfiak arcszőrzete is ehhez hasonló, csak itt a szőrszálak élettartama 3-6 hónap.

Nagyon kevés férfi tud hosszú szakállt növeszteni, hiába nem vágja le soha a szakállát, a mellénél, max. derekánál hosszabbra nem tudja megnöveszteni. (Az indiai guruknak vannak kivételesen hosszú szakálluk, de ők feltekerve viselik, különleges olajokkal kenegetik, amivel jobban nő a szőrszál, erősebb, nem hullik ki.)

2009. júl. 22. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
80%

Nekem legnagyobb meglepetésemre (növesztem a szakállamat) az államon is nő folyamatosan, a bajszom is, viszont a kettő között a száj alatti rész (Frank Zappának szép nagy..:-) megállt a növésben. Totál nem nő évek óta semmit. Én sem értem...

Üdv.

2009. júl. 22. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! Az egyébként rendben is van, hogy a haj már csak élettartami korlátok miatt sem nőhet végtelen hosszúra, de akkor is furcsa, hogy nagyságrendekkel hosszabbra képes megnőni a nem fejen lévő szőrzetekhez képest, és nem csak azok elkorcsosulása miatt tűnik ez hosszúnak, hanem eleve indokolatlanul, haszontalanul hosszú a haj és szakáll természetes úton kialakuló hossza. Egy ilyen sörény szerintem az ősembert is csak hátráltathatta a vadászatban. Nem értem, hogy az emberszabásúakból kiindulva végül miért lett az ember különleges jellemzője ez, holott szerintem nem jelenthetett előnyt, akkorát pedig végképp nem, hogy emiatt a természetes szelekció útján csak a hosszú hajúak, szakállúak választódjanak ki. Ha van még releváns hozzászólás, azt köszönettel veszem!
2009. júl. 22. 09:08
 5/10 anonim válasza:
46%

Igen van.

Ha nem hiszel az evolúcióban akkor Isten is teremthette. :)

Például a következő célból?: He elrontod a szakállad vagy frizurád, akkor tudjad korrigálni.

2009. júl. 24. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Hát nem pont ilyen hozzászólást vártam, de azért köszönöm :)
2009. júl. 24. 20:57
 7/10 anonim ***** válasza:
54%

Az előző leírás majdnem tökéletes volt - csak egy dolog hiányzik belőle.

VAN olyan ember, akinek korlátlanul nő a szőre (szakálla, haja, stb).

Neki lesz több méteres, ha növeszti.

A többinek tényleg megáll egy adott méretnél.

2009. júl. 24. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Szerintem vonatkoztassunk el attól, hogy mi a határa a növekedésnek! A lényeg az, hogy sokkal-sokkal hosszabbra nő a haj és szakáll, mint a többi testszőrzet :) (Különben az sem egy rossz kérdés, hogy vajon a nőknél miért tűnt (csökevényesedett) szinte teljesen el az arcszőrzet. A "szintét" azok kedvéért írtam, akik esetleg a bajszos nénikkel szeretnének példálózni :))
2009. júl. 24. 23:22
 9/10 Salx Narval ***** válasza:
55%
Az ember az úgy nevezett fedő szőrzetét veszítette el, az idők folyamán.A tapintó szőrzet megmaradt. Megmaradt még a védelmi célból nőt szőrzet, szempilla,szemöldök,haj, ill megmaradtak az ivari jelleget szolgáló szőrzetek, nemi és hónalj szőrzet, férfiak esetében az arcszőrzet.Azért nem nő a testünkön akkora szőr, mert más-más típusú szőrről van szó.Állítólag a folyamatos nyírás következménye a hosszúra növő haj,szakáll, ami mára már genetikai sajátosság lett az embernél.De ez nem bizonyított.
2009. júl. 25. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 terrorbolygó válasza:
Ahhoz, hogy jól megértsük miért? Szemléltetem a dolgot természetesen és egyszerüen. Vegyünk példát a természetből: nem csak a szőrzet nől , de a növények, fák stb. Tudjuk, hogy a növények oxigént termelnek , de nem csak ezért kdveljük őket , ha egy begazosodott részt megmunkálunk, megnyirjuk a füvet az nagyon tetszetős nekünk embereknek ilyenkor érezzük a szépet és a harmóniát. Tegyük fel, hogy a bőrünk a Föld, a szőrzet pedig a növényzet, persze a FÁK nagyobbra nőlnek mint a Fü, épp úgy mint ahogy némely testszőrzetünk nagyobbra nől mint a többi szőrzet. A választ szépség és ápoltság :)
2013. nov. 28. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!