Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka annak, hogy a...

Mi az oka annak, hogy a naprendszer bolygói és a galaxisok korong alakba rendeződnek?

Figyelt kérdés
Miért nem három dimenzióban keringenek?
2012. aug. 12. 20:53
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

84% miért nem lehet?

Mitől ennyire lehetetlen,hogy ami nem mozgott szinkronban a központi csillaggal,az vagy kihullott a naprendszerből vagy becsapódott valamelyik bolygóba?

2012. aug. 13. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

11.:


A második válaszoló már egyszer leírta. Az egész Naprendszer egy akkréciós korongból jött létre, a korong pedig azért korong, mert a vastagsága a sugarához képest igen csekély. A bolygópályák síkjai ezért csak kb. annyira térhetnek el egymástól, hogy még beleférjenek az akkréciós korongba.


Nézd meg ezt a linket:


[link]


Látható, hogy a bolygók keringési síkjának súlyozott átlagától (ez az invariable plane) a bolygók csak alig térnek el. Mellesleg inkább ehhez érdemes viszonyítani az ekliptika helyett, hiszen az ekliptika a Föld keringési síkja, ezért nincs ok kitüntetett síkként kezelni.

2012. aug. 13. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

A kérdés csak azért merült fel bennem, mert néztem egy dokumentumfilmet az univerzum kialakulásáról. Az animáció mutatta a naprendszert, a kvazárokat és feltűnt, hogy mennyire hasonló síkban mozognak az égitestek, sőt akár a tejútrendszer is.

A filmben erre nem tértek ki, nekem meg fúrta az oldalamat, azért tettem fel a kérdést.


A tér görbülete nem hiszem, hogy ilyen "kicsi" távolságnál, mint a naprendszer bejátszana, én a kialakulásuknál kerestem az okot.


Az egyik válaszoló által említett gömbgalaxisok nekem újdonságot jelentettek, nem hallottam még róluk.


Az "egy síkon"-t úgy értettem, hogy hozzávetőlegesen, azt tudom, hogy néhány fokos eltérés van.

Az összeütközés miatti "kigolyózódás" is megáll, bár ha a keringési pályák kialakultak, akkor elvileg elkerülhetnék az ütközést akkor is, ha egymásra merőleges szögben keringenek. Vagy akkor már a gravitáció módosítaná a pályát idővel?

2012. aug. 14. 07:58
 14/14 anonim ***** válasza:

Jól látod, a tér görbülete még a galaxis léptékében sem számít.


Nem gömbgalaxisok, hanem gömbhalmazok (angolul globular cluster), és sokkal kisebbek egy Tejút-féle galaxisnál. A Tejútrendszer kb. 100 milliárd csillagból áll, míg egy átlagos gömbhalmaz párszázezerből.


Ha érdekel a téma, olvasd el az erről szóló Wikipedia-bejegyzést, elég részletes:


[link]


Ennyire nem vagyok járatos a csillagászatban, de úgy vélem, a Naprendszer síkjától erősen eltérő síkban is lehetséges stabil bolygópálya, csak éppen ilyen nem alakulhatott ki. Még a legtöbb aszteroida is nagyjából az ekliptika síkjában van, bár az üstökösök bármilyen szögből jöhetnek. Mindenesetre nem lehet véletlen, hogy a külső Oort-köd kivételével a szórt korong (scattered disk, itt lehetnek nagyobb eltérések az ekliptikától), a kisbolygóöv (asteroid belt), a Kuiper-öv (Kuiper belt) és az Oort-köd (Oort cloud) belső része is nagyjából az ekliptika síkjában helyezkedik el.

2012. aug. 14. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!