Akik értenek az űrkutatáshoz, megválaszolnák pár kérdésem?
1, A Hubble űrtávcső jelenleg hol jár? Elhagyta/el fogja valaha hagyni a Tejútrendszert vagy nem?
2, A világűr tudtommal galaxisokból áll. De mi van két galaxis között? Ha lenne rá technológia, és ki tudnánk menni a Tejútrendszer és az Andromeda-galaxis közé, ott a tökéletes semmi lenne? Vagy keringnek elvétve is csillagok, egyéb anyagok, amik nem tartoznak egy galaxishoz sem?
3, A galaxisok forognak? Ha jól tudom, minden galaxis közepén fekete lyuk van, elképzelhető, hogy az forgatja a galaxisokat?
4, A 3. kérdésre hivatkozva, miért van az, hogy a fekete lyukak nem emésztik fel a galaxisokat? Ha jól tudom, ami a közelükbe kerül, "semmivé" lesz, eltűnik...
Köszönöm!
1. Föld körüli pályán. Nem megy sehová. Legfeljebb lezuhanhat a Földre.
2. Ezt nem tudom pontosan, de szinte biztos vagyok benne, hogy kóbor csillagokat lehet találni.
3. Forognak, és maguktól, nem a fekete lyuk forgatja.
A Föld se azért kering a nap körül, mert a Nap forgatja.
Nincs bizonyítva, hogy mindegyiknek a közepén fekete lyuk lenne. Valószínűleg soknak a közepén az van.
4. A Föld se zuhan bele a Napba, hanem szépen pályán marad. Nem nagyon közeledik, nem nagyon távolodik.
Feketelyuk esetén ugyanez a helyzet, nem mennek közelebb, ezért a feketelyuk nem zabálja meg őket.
Egyetértek, csak kiegészítésül:
"De mi van két galaxis között?"
Igen ritka gáz, gyakorlatilag szinte tökéletes vákuum. (Amennyire tudjuk.)
Guglival úgy találsz róla még infót, hogy "intergalaktikus anyag".
(A csillagközi térben, a galaxison belül: "intersztelláris", a Naprendszerben pedig "interplanetáris".)
Persze, nem azért kering, mert a Nap forgatja, de a Nap tömegvonzása is szerepet játszik benne nem? Namármost, eddigi tudásom szerint a fekete lyukak tömegvonzása sokszorosa a Napnak. Javíts ki, ha tévedek.
A 2. válaszról eszembe jutott még egy kérdés: az a vákuum az olyan, hogy beszippant? Tehát ha kiállok a galaxis szélére (oké, tudom hogy nincs pontos széle, de tegyük fel :P), akkor magába szív? Gondolom, erre nincs olyan magyarázat, ami 100%-ig igaz lenne, de mégis mik a feltevések?
"az a vákuum az olyan, hogy beszippant?"
Ahhoz, hogy "beszippantson", nyomáskülönbség kell. Valójában nem a vákuum szív, hanem a másik oldalon lévő nagyobb nyomás fúj. Tehát az úr vákuuma nem szív ki a galaxisból, mert nincs ilyen éles nyomás-határ. Amúgy sincs olyan nagy különbség az intergalaktikus és intersztelláris tér között, igazából mindkettő elég jó vákuumnak tekinthető. Az egyikben mondjuk köbméterenként van egy atom (vagy molekula), a másikban meg köbkilométerenként. Szóval az nem szív sehova. :)
* "Tehát az úr vákuuma"
Bocsánat: ŰR.
:D
"Persze, nem azért kering, mert a Nap forgatja, de a Nap tömegvonzása is szerepet játszik benne nem? Namármost, eddigi tudásom szerint a fekete lyukak tömegvonzása sokszorosa a Napnak. Javíts ki, ha tévedek."
Nem tévedsz. A Nap tömege szükséges ahhoz, hogy pályán maradjunk.
És igen, egy szupermasszív fekete lyuk tömege sokszorosa a Napénak. Ennek megfelelően a galaxis keringése is másképp zajlik. (Távolságok, sebességek, stb.)
A vákuum nem "szív magába"(?).A vákuum az annyit tesz hogy üres tér. De teljesen üres tér szerintem nem túl gyakori , talán egyáltalán nincs . Egy két atom vagy molekula mindenhol van.Na de visszatérve arra hogy magába szív-e : Nem.
Nem nagyon értem a kérdést.Talán arra gondolsz hogy mi történne ha egy űrállomás vagy egy űrhajós szkafandere léket kapna?Ezen esetben minden molekula és minden atom elkezdene nagysebességgel kiszivárogni a a vákuumba.A gázoknak ugyanis van egy olyan tulajdonságuk hogy nem nagyon szeretnek összezárva lenni.A gázok mindig ki akarják tölteni a rendelkezésre álló teret.Aztán ha véletlenül az űrruha szakad ki ott már elég undorító dolgok lesznek.Mint már mondtam a testedből minden gáz eltávozik mert kiszívja a vákuum.Aztán a testben lévő összes folyadék és vérben oldott gáz felforr és elhaggya a testet.A szem felületéről is azonnal elpárolog a folyadék.
Véletlenül nem inkább a Voyager szonda párra gondoltál a Hubble helyett?
És különben valaki írta hogy a bolygók nem közelednek a központi csillagukhoz.A válasz az hogy mégis.
Valahol itt említik is ezt:
Köszönöm az eddigi válaszokat. És igen, a Voyager-re gondoltam, csak elírtam. :D
Én a semmit úgy gondoltam, hogy nem látnánk semmit. Oké, hogy vannak molekulák, atomok, de mondjuk ott lennénk két galaxis között, akkor - a galaxisok fényét leszámítva - csak feketét látnánk?
"mondjuk ott lennénk két galaxis között, akkor - a galaxisok fényét leszámítva - csak feketét látnánk?"
Igen, szerintem olyan lenne, mint mikor nagyon sötét éjszaka felnézel az égre, csak még csillagok sem lennének. Esetleg egy-két közeli galaxis halvány maszatként látszana, de ennyi.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!