Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet a termokémiai...

Hogyan lehet a termokémiai körfolyamatokból megállapítani a reakcióhőt?

Figyelt kérdés

2012. aug. 1. 10:37
 1/4 anonim válasza:
Nos ehhez értelmezni kell először Hess tételét ami kimondja hogy: a reakcióhő független a közti állapotok számától és minőségétől, amelyeken keresztül a kiindulási anyagokból a végtermékhez jutunk. Ez gyakorlatban annyit tesz hogy meghatározható a reakcióhő az úgy nevezett képződéshők segítségével mégpedig: Az adott folyamat végtermékeinek képződéshőjét összegezzük a megfelelő hatványon véve (ez a kitevő a sztöchiometrikus reakcióegyenletben vett együttható) majd ebből az összegből kivonjuk ugyanilyen alapon a kiindulási anyagok képződéshőjének összegét. Fontos : az elemek képződés hője mindig 0 ! Valamint a reakció felírásánál fel kell tüntetni mint minden termokémiai egyenletnél a résztvevő komponensek halmazállapotát , mert ez döntően befolyásolja az adott anyag képződéshőjét továbbá az egész számítás menetét. Ilyen képződéshő értékeket függvénytáblázatban lehet találni periódusos rendszerekben vagy akár neten is ez a könnyebbik módja a dolognak. A nehezebbik pedig kötési energiákból, ha úgy képzeljük el, hogy a kiindulási anyagok (reagensek) összes kötése felszakad, majd a termékek összes kötése létrejön, azaz felszabadul a kötési energiájuk. Ehhez a nem valóságos reakcióúthoz összegeznünk kell a reagensek kötési energiáit, majd ebből le kell vonnunk a termékek kötési energiáinak összegzésével kapott értéket.
2012. aug. 4. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

értem köszi, akkor pl. itt: 2 S(sz)+ 3O2(g)= 2So3(g)

S(sz) + O2(g)= So2

2So2(g)+ O2(g)= 2So3(g)

S+O2--->So2+O2--->So3(ábrát nyilván nem tudok csinálni,de az So3-nál záródik), így nézni ki valahogy?

2012. aug. 4. 22:04
 3/4 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Első válaszadónk remekül leírta az elméleti részt.

Leegyszerűsítve: A termokémiánál lényegtelen az út és az idő, csak kiindulási és végtermék van (mint egy anyagmérlegnél). Tehát elég csak az összegképletet használnod és azzal számolnod. Fontos viszont, ha a közti termékeknél belé, illetve kilép ugyanazon anyag más-más fajtája (pl víz szilárd, víz gőz) akkor azokat is hozzá kell vedd akkor, ha a moláris mennyiség eltérő.

Itt a példádban a kén égetésénél kontaktkat. égetőn tercier levegővel a 2S + 3 O2 -> 2 SO3 képlettel kell számolj, ahol az O2 nulla, a S nulla.

A végtermék mínusz a kezdet egyenletet vedd figyelembe, tehát itt kéntrioxid képződéshője lesz a válasz(neten vagy a 4jegyű fgvtáblázatban kinézheted).

DE ha csak a SO2 -> SO3 reakció lenne a kérdés, akkor már más lenne, kevesebb.

De kénsavgyártásnál az elemi kén olvadékát égetik dioxid, majd trioxiddá, amit híg kénsavban nyeletnek, vagy töményben nyeletnek és hígítanak vissza újra töménnyé, technológiától függően. Ez a szervetlen kémiában könnyebben számolható ág. Szerves kémiában pl a legegyszerűbb: citrátciklus, vagy zsírsav szintézis/lebontás esetén mivel valódi körfolyamat, így nehezebb számolni vele, de nem lehetetlen, hiszen eszünk, lélegzünk, iszunk és mégis élünk 35-36°C-os átlaghőn, megjegyzem, egy jó kis kánikula esetében vagy futásnál máris más :D

Szóval igen. :)


További kellemes kémiázást ;)


- The Blueskin -

2012. aug. 7. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
ahaaaaa értem, kössz :D
2012. aug. 7. 10:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!