Hogy tudom megállapítani a genotípust?
Ez mindig az adott génről, jellegtől függ.
- Kodomináns vagy intermedier jellegnél a fenotípusról leolvasható a genotípus, pl MN vércsoort, vagy tátika virág színe.
- Sima domináns/recesszív jellegnél csak a homozigóta recesszívet tudod elkülöníteni a többitől. A domináns fenotípus lehet homo- vagy heterozigóta.
- Utódok megfigyelésével: ha van homozigóta recesszív utód, akkor a szülő heterozigóta (vagy homozigóta recesszív, de az ugye látszik).
- Szülők megfigyelésével: ha a szülők homozigóták, akkor az utód is az.
Kiegészítve a második hozászólót: domináns-recesszív öröklésnél erre való az ún. test-cross (teszetlő keresztezés), hogy a domináns homozigótát és a heterozigótát megkülönböztesd. Egy recesszív homozigótával kell párosítani, és az utódokat figyelni. Ha mindenki domináns fenotípust mutat, akkor mindenki heterozigóta (egyiktől pl. B, a másiktól pedig csak b géneket kaphatott). Ha az utódok fele domináns, a másik recesszív fenotípust mutat, akkor az ismeretlen heterozigóta volt, mivel vagy B-t, vagy b-t adott (a másik szülőtől váltoatlanul csa b jöhetett), tehát vannak Bb és bb utódai.
Ezt persze a gyakorlatban csak gyors szaporodású, rövid nemzedékű élőlényekkel lehet eljátszani, mondjuk embernél nem igazán lehetséges. :) Ilyenkor családfa-elemzéseket készítenek, vagy a "jövő technológiája" (már ma is elérhető, csak drága), hogy közvetlenül megnézik a géneket.
Persze a legjobb, ha látszik, mert olyan az öröklés (mint az említett intermedier vagy kodomináns). És ez egygénes modell, ha több génről van szó, mindenféle finomságok jönnek a képbe (episztázisok), azt egyelőr hagyjuk, ott mit és hogyan kell felderíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!