Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika BSC: megnéztem a...

Fizika BSC: megnéztem a tudományegyetemek (Szeged, Pécs, Debrecen) tantervi hálóját fizika képzésre, és laborgyakorlat alig szerepel benne, a 6 félévből 3-4 félév során 1-1 tantárgy, heti 2-4 órában. Ez normális?

Figyelt kérdés
Vagy a tanterem olcsóbb? A Harvard és más gazdagabb intézmények hogy csinálják?

2012. júl. 28. 15:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Persze, hogy az előadás olcsóbb, nem kell műszert adni a hallgató kezébe, nincs kárlehetőség, nincs anyagköltség és sokkal többen férnek be egyszerre (a labornál van egy maximum). A természettudományi Bsc-kre mostanában többszáz embert vesznek fel, ezeket mind beosztani laborra elképzelhetetlen. (Ezért az elején mindenféle "húzótantárgyakkal" ki kell szórni a felét.)

A gazdagabb intézmények úgy csinálják, hogy gazdagabbak. Ilyen egyszerű. :) Több a labor, több az oktató, több a műszer, több a lehetőség, sokkal több embert lehet egyszerre beosztani laborra, mint idehaza. Nálunk ember-, hely- és anyaghiány van. Illetve a beszerzés is problémás, néha komolyan trükközni kell, ha fel akarnak szerelni egy rendes labort. A gazdagabb egyetemeken talán a kötelező - és igen magas! - tandíj a fedezet. Itthon azért az állami képzésre bekerülni nem nagy kunszt, emellett vannak még ösztöndíjak is. Ott csak az utóbbi van, ha jól tudom. Ez nálunk önmagában kevés, a költségtérítés nem fedezi a valós költségeket, az állami támogatást próbálják az említett "minél többet veszünk fel" fejkvóta-alapon maximalizálni, de ez sem elég. Az egyetemnek járó pénzeket meg egyre csökkentik (legalábbis az ELTE így járt, egy éve folyamatosan csökkennek a források).

Szóval igen, normális: itthon ilyenek az állapotok. Kint meg te fizeted, ha nincs jó ösztöndíjad.

2012. júl. 28. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A tantervi háló nem mond el mindent. 1-1 tárgy aminek a nevében benne van, hogy labor, való igaz. Ez minden intézménynél a kísérleti fizika kurzusokhoz kapcsolódó laborgyakorlat, ami 1-2 félév csúszásban van a megfelelő kísérleti fizika tárgytól. Első félévben még nincs laborgyakorlat, mert nincsenek még meg a szükséges minimális matematikai ismeretek, amik a mérések kiértékeléséhez kellenek. (Ez nem tartozik ide, de ne legyenek illúzióid arról, hogy a labor csupa móka és érdekesség. minden labor beugró zh-val kezdődik, aztán 4 órát vacakolsz a méréssel, majd 2 napig írod otthon belőle a jegyzőkönyvet. Számomra elég fárasztó volt). Na de sok másik tárgyhoz is kapcsolódik laborgyakorlat, ami nem szerepel, vagy nem tűnt fel a tantervi hálókban (kémia, elektronika, méréstechnika, környezetvédelem, áramlástan, informatika stbstb..) És nopara, van elég hely a laborokban. Első félévben kihullik fizikáról az emberek fele, másrészt a fizikusok laborjait senki más nem használja, annyi kiscsoportba osztják be az embereket, ahány szükséges. De a lényeg, hogyha igazán azzal akarod szivatni magad, hogy fizikára mész, válaszd az ELTE-t vagy leginkább BME-t. Hidd el, ha ott leszel, a kevés labor lesz a legkisebb gondod. ;)
2012. júl. 28. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Kösz a választ! Nem csak a tantárgy nevéből vontam le a következtetést, hanem fel van tüntetve a részletes tantervi hálóban, hogy melyik kurzus hány ea-ból, gyak-ból (gondolom, ez számolás) és hány lab-ból áll. Ott volt igencsak kevés a labor.

Amúgy Te úgy érzed, hogy "megszívattad" magad, hogy fizikára mentél?

Kísérleti fizikából most mi a "menő) könyv? Még a Budó-féle régi, vagy a két új, a Tankönyvkiadós 3 kötetes, vagy a Dialóg-Campus Kiadós, szintén 3 kötetes?

2012. júl. 28. 17:38
 4/4 anonim ***** válasza:
Én nagyon csúnyán megszivattam vele magam. :) Igaz, én még 2004-ben kezdtem, hagyományos képzésben. Az bsc-msc-s rendszerben könnyebb lett, de ez nem feltétlenül jó. Az alapképzés kicsit eltömegképzésesiedett. :) Azzal önmagában nem sokra mész. Kísérleti fizikából a budó nagyon menő, mert minden benne van. Épp ezért tanulni belőle már kevésbé menő. Azt az egyetemi jegyzetekből érdemes. A másik kisfiz könyvet nem ismerem amit említettél.
2012. júl. 28. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!