Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell számítani haplodiplo...

Hogy kell számítani haplodiploid fajok egyedei esetén a génállomány azonosságát?

Figyelt kérdés

1-2 helyen találkoztam már ezzel a táblázattal: [link] .


Viszont nem teljesen tiszta a dolog. Ha jól tudom, ilyenkor a megtermékenyítetlen petesejtből lesz hím, a megtermékenyítettből pedig nőstény utód.


Azt nem értem, hogy a hím lánya között az arányszám hogy lesz 1, illetve a testvérek közötti azonosság hogy jön ki.


Előre is köszi, ha tud valaki segíteni.


2012. júl. 24. 16:55
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem értem, miért nem érted, ha megvan az alapvető gentikája. A hím haploid. A nőstények diploidok.

Ha egy haploid élőlény ivarsejtjeit nézzük, azok nem meiózissal keletkeznek, hanem sima mitózssal. Azaz a "teljes genetikai állomány" belekerül, nem csak a fele. (Haplodiplonta életciklus, növények - innen ismerős lehet. Sporofiton, gametofiton.) Vagyis a hím és a lánya között 1 az arányszám: a hím teljes genetikai anyaga benne van a lányában. 100%-ban. Az anya lánya között 1/2 az arányszám, hiszen átlagosan a gének fele került bele (ott történt meiózis, hiszen mindketten diploidok). A másik felet aputól kapták.

A testvérek ugyanígy jönnek ki. A lányok gentikai anagya 50%-ban aputól jött, ami 100%-ban megegyezik köztük (egy apjuk volt, akiben nincs meiózis, azaz a teljes genetikai anyagot adta át). Ez eddig 1/2-es arán lenne, de van egy anyjuk, akiben történt meiózis: 50%, hogy "ugyanolyan géneket" örököltek. Mivel az anya felerészben járul hozzá a lányok génejihez, ez a fél fele, azaz 1/4. 1/2+1/4=3/4. A hímekkel viszont csak az anyai oldalról van rokonság, az említett 1/4 így jön ki.

Fordított esetben, ha a hímeket nézzük: ők csak az anyai oldalról számítanak, azaz minden testvérükkel 1/2 arányban osztják a géneket, hiszen az anyában van meiózis. Mintha az lenne a helyzet, hogy egy anyai ivarsejt és a többi ivarsejt milyen arányban tartalmaz közös géneket (meiózis felez, azaz 1/2).


Ezért vannak a furcsaságok ezeknél az élőlényeknél (pl. az egységes fellépés, a kaptár védelme, a kasztrendszer totalitása, a dolgozók ezért etetik a többieket stb. Nagyobb mértékben rokonok a lánytestvérekkel, mint a hímekkel).

2012. júl. 26. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!