Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A géneket lehet cserélni?

A géneket lehet cserélni?

Figyelt kérdés
Mondják, hogy vannak hízékonyak és nem hízékonyak. Ez a géneknek köszönhető. Ha tudjuk, hogy melyik gén felelős azért, hogy az ember nem hízékony, lehetséges lenne a hízékonyak hízásért felelős génjét kicserélni ezzel a génnel?
2012. júl. 21. 13:47
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem igen, most már igen, de ha nem, lassan belecsúszunk az igenbe :D
2012. júl. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Gént kicserélni mai technológiával egyetlen sejtben lehet. Pusztán elméleti alapon a válasz tehát az, hogy még korai embrió állapotban elméletileg lehetséges (lesz a közeljövőben) egyes géneket kicserélni. Felnőtt korban ugye minden sejt rendelkezik minden génnel, így már nem lehet kicserélni a géneket. Mindez azokra a tulajdonságokra vonatkozik, melyek egy (vagy nagyon kevés) gén által vannak meghatározva, az elhízás sajnos nem ilyen.

Arra ma is van lehetőség, hogy szövetspecifikus géneket cseréljenek felnőtteken olyan szövetben/szervben, ami egyszerűen kinöveszthető egyetlen sejtből, azaz praktikusan csontvelőben. Itt azt csinálják, hogy megjavítják a csontvelő egyetlen sejtjét (ugye mondtam hogy gént cserélni egyetlen sejtben tudunk), és abból újranövesztik az egészet, miközben az eredetit kiirtják. Mindezt bonyolultabb, vagy a szervezetben sokfelé levő szervekkel nem lehet megoldani. Az elhízás ez utóbbi csoportba tartozik.

Az etikai, jogi és egyéb szempontokkal (pl szabad-e nem életmentő beavatkozást végezni embrión, szabad-e a gyermekünket megtervezni, szabad-e pl a szemszínt, a hajszínt még embriókorban eldönteni neki stb stb stb) nem foglalkoztam.

2012. júl. 21. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! :)
2012. júl. 21. 14:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!