Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mivel magyarázható a "lelkünk"...

Mivel magyarázható a "lelkünk"? Ha a szabad akarat valóban illúzió lenne, nem tudnánk saját létezésünkről. Ha van szabad akaratunk, ezt a fizika hogy engedi meg?

Figyelt kérdés
Természetesen a "lélek" szó alatt semmi spirituálisra nem gondolok.
2012. júl. 12. 16:33
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:

"Ha tényleg determinált lenne a létezésünk, és nem lennének választásaink, nincs szükség az öntudatunkra."

Pusztán az, hogy valamire _nincs szükség_ még nem implikálja, hogy nem is lesz. A lábam kisujján sincs szükség a körömre, mégis ott van.


"Pontosan úgy, mint egy robotnál. Akármennyire komplex programot írsz neki, soha nem fog öntudatra ébredni."

Amikor programot írok azt egy cél eléréséér teszem, aminek nem része az _önntudatra ébredés_ miért ébredne öntudatra? Egy kenyérpirító sem fog integrálni, a számológépem meg nem pirít kenyeret. Miért kellene neki? Ezt a robotos hasonlatot nem tartom adekváltnak ebben a kérdésben. Ahogy fentebb írta az előző válaszoló, nincsenek gondolkodó robotok, ezért a feltételezett tulajdonságaikból következtetést levonni hülyeség.


"Ez az egész elmélet nemcsak hogy fizikailag értelmetlen, de még evolúciósan is, mivel semmilyen előny nem származik belőle."

Miképpen mutatod meg, hogy a _fizika_ teszi a kérdést értelmetlenné? Mi köze a lejtőn lefelé guló kiskocsinak a lélekhez vagy a szabad akarathoz? És mi van akkor, ha az evolúció is csak az illúzió része? Hogyan zárod ki azt a lehetőséget, hogy a lélek is csak az illúzió táplálása céljából van? És miképpen bizonyítod azt a kijelentésed, hogy a lélek _érzése_ nem jelentevolúciós előnyt?


Túl sok kijelentést teszel, és nem bizonyítasz semmi. Nem mondasz semmit... Ha úgy érzed, hogy vannak gondolataid, akkor mielőtt billentyűzetre veted őket gondold végig, hogy van-e értelmük.

2012. júl. 12. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
77%

"Ha tényleg determinált lenne a létezésünk, és nem lennének választásaink, nincs szükség az öntudatunkra."


1. Ha a világ determinisztikus, akkor attól még lehet választásunk. A választás a mienk, hiszen bárhogy választunk, nem tudhatjuk, hogy választhattunk volna másképp is. Vagy másképpen: akárhogy választunk, akkor is csak egyféleképpen, vagyis ez akár lehet az egyetlen, kötelező eredmény is. Ha meggondoljuk magunkat az utolsó pillanatban, az is lehet egy előre determinált döntés, bár nekünk szabadnak tűnik.

(Ha jól értettem, döncike is hasonlót említett.)


2. Az öntudat nem azért létezik, mert szükség van rá. Azért sem, hogy szabad akaratunk legyen. Egyszerűen nem következnek egymásból, a már a természettudományokhoz raktad. Filozófiai értelemben lehetne hosszú parttalan vitákat folytatni róla, de egyébként maguk a fogalmak is pontatlanok és szubjektíven értelmezhetők.

2012. júl. 12. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 A kérdező kommentje:

"Miképpen mutatod meg, hogy a _fizika_ teszi a kérdést értelmetlenné"

A fizika alapja hogy a világot törvényszerűségek alkotják, amelyek alapján előre is vetíthetjük az eseményeket (most a kvantumfizikát vegyük kivételnek, mivel azon törvényszerűségek csak szubatomi szinten érzékelhetők). Mivel a tudomány jelenlegi állása szerint az emberi test is ennek a rendszernek a része, minden változó ismerésével a testünk minden funkcióját, így az agyi tevékenységeit is előrejelezhetjük. Ebből már megláthatjuk, hogy nem jöhetne létre a lelkünk: Minden determinálva van, tehát nem vagyunk több, mint vegyi anyagok végtelenül komplex reakciói, így nincs OKA a lélek létrejöttének, és nincs is miben létrejönnie. Egy egyszerű kémiai reakciónak sincs lelke. Miért kéne feltételeznünk, hogy egy ilyen hihetetlenül összetettnek akkor van? Feltehetjük a kérdést így is: Milyen szintű kémiai reakció után jön már létre a lélek? Az emberi agy az ismert világ legösszetettebb gépezete, de akkor is csak egy gépezet. Egy nem annyira összetett gépezetben, például egy kutya agyában miért "nem jött létre lélek"?

És most visszatérnék a robotos példára, mert könnyen belátható, hogy igenis ide tartozik: Ezzel az elmélettel mekkora adathálózatot kell kiépíteni egy robot programozásában, hogy úgymond beinduljon a lelke? Miért pont annyit? Milyen fizikai törvényszerűség írja le ezt az univerzális határt? Tegyük fel, hogy készítünk egy olyan robotot, ami egy googolnyi összeköttetést tud létrehozni az adathálózatában, szinte minden környezeti behatásra a legmegfelelőbb reakciót képes kiválasztani, hasonlóan az emberi agyhoz. Létre fog jönni ez által a lelke?

Könnyedén beláthatjuk, hogy súlyos buktatók vannak ebben az elméletben.

A lélek érzése pedig -feltéve hogy a szabad akarat illúzió- természetesen semmilyen evolúciós előnyt nem jelent, mert így lélek nélkül is pontosan ugyanazt tenné a testünk, mint a lélek érzésével, úgymond saját "jelenlétünkkel". Ha evolúciós előnyt jelent, az azt jelenti, hogy igenis van beleszólása a lelkünknek a testünk cselekvéseibe, és ezzel az elmélet megint dőlt. Ha nincs beleszólása, nincs is evolúciós előnye, így nem is maradt volna meg ez a tulajdonságunk, tehát a hipotézis így is cáfolva.

Általában egyetértek a tudomány legtöbb állításával, de ez az egy a józan, racionális gondolkodás ellen megy. Márpedig a tudomány pont a racionalitásról szól.

2012. júl. 12. 21:54
 14/26 anonim ***** válasza:

"most a kvantumfizikát vegyük kivételnek, mivel azon törvényszerűségek csak szubatomi szinten érzékelhetők"


Csodákat. Nemrég fullerénmolekulákkal végezték el a kétréses kísérletet, és volt interferencia.


"így az agyi tevékenységeit is előrejelezhetjük"


Csak úgy, mint pl. az időjárást. Minden okunk megvan annak feltételezésére, hogy az agy is kaotikus rendszer, így bár nyilván engedelmeskedik a fizikai törvényeknek, nem jelezhető előre a viselkedése.


"Minden determinálva van, tehát nem vagyunk több, mint vegyi anyagok végtelenül komplex reakciói, így nincs OKA a lélek létrejöttének, és nincs is miben létrejönnie"


Biztos azt akartad mondani, hogy oka van, csak célja nincs. Sok dolog úgy jön létre, hogy csak oka van, de célja nincs. Az evolúció tipikusan ilyen dolog: nincs célja, csak oka. Az evolúcióban ne keress teleológiát.


De maradjunk abban, hogy a lélek fogalmát sem tudjuk egyértelműen definiálni, így nehéz lenne az okáról, céljáról vagy létrejötte helyéről beszélni, főleg pedig ezeket tagadni. Avagy először definiáld, mit értesz a lélek fogalmán, OK?


"Egy egyszerű kémiai reakciónak sincs lelke. Miért kéne feltételeznünk, hogy egy ilyen hihetetlenül összetettnek akkor van?"


Hibás az érvelésed. Ismerős neked az emergens tulajdonság fogalma? Mondok neked két példát. 1. hőmérséklet. Ahol csak 1-2 molekula van, ott nincs értelme hőmérsékletről beszélni, de ettől még egy nagyobb anyagmennyiségnek (bizonyos darab atomnak, molekulának) már vanhőmérséklete. 2. piac. Ahol csak 1-2 ember él, ott nincs piac. Ahol azonban sokan élnek, ott van piac, kereslet és kínálat. Érted? Ilyen lehet a lélek is, akár.


"Egy nem annyira összetett gépezetben, például egy kutya agyában miért "nem jött létre lélek"?"


Miből gondolod, hogy neki nincs lelke? Abból, hogy a kereszténység szerint csak az embernek van lelke?


"mekkora adathálózatot kell kiépíteni egy robot programozásában, hogy úgymond beinduljon a lelke?"


Honnan gondolod, hogy ez olyan dolog, hogy egyik ppillanatról a "másikra indul be"? az emberiségnél vajon mikor jelent meg? Az egyik ősembernek mág nem volt, a fiának meg már volt? Na neee.


"A lélek érzése pedig -feltéve hogy a szabad akarat illúzió- természetesen semmilyen evolúciós előnyt nem jelent, mert így lélek nélkül is pontosan ugyanazt tenné a testünk, mint a lélek érzésével, úgymond saját "jelenlétünkkel"."


Egy tulajdonság véletlen mutáció során jelenik meg, és ha nem jelent evolúciós hátrányt, úgy akkor is fennmaradhat, ha nincs előnye. Elég az, hogy ne legyen hátránya.


"Általában egyetértek a tudomány legtöbb állításával, de ez az egy a józan, racionális gondolkodás ellen megy."


A józan paraszti ész, vagy ahogy te fogalmazol, a józan racionalitás már megdőlt a relativitáselmélettel és a kvantumfizikával. Avagy szerinted a józan rációval összeegyeztethető, hogy 200000km/s + 200000km/s nem egyenlő 400000km/s-mal? Avagy összeegyeztethető a józan racionalitással, hogy egy részecske egyszerre több helyen, több kvantumállapotban lehet?

2012. júl. 12. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

"Biztos azt akartad mondani, hogy oka van, csak célja nincs. Sok dolog úgy jön létre, hogy csak oka van, de célja nincs. Az evolúció tipikusan ilyen dolog: nincs célja, csak oka. Az evolúcióban ne keress teleológiát."

Nem, okot akartam mondani. Milyen ok okozhatta, hogy egy vegyianyag öntudatra ébred?


"De maradjunk abban, hogy a lélek fogalmát sem tudjuk egyértelműen definiálni, így nehéz lenne az okáról, céljáról vagy létrejötte helyéről beszélni, főleg pedig ezeket tagadni. Avagy először definiáld, mit értesz a lélek fogalmán, OK?"

Kezdjük tágabb témában, először definiálni kéne magát az élet fogalmát, hogy tudjunk az élet döntéseiről vagy ezeknek hiányairól beszélni. Először definiáld nekem, mit értesz élet alatt, OK?


"Miből gondolod, hogy neki nincs lelke? Abból, hogy a kereszténység szerint csak az embernek van lelke?"

A vallásnak semmi köze nincs a tudomány témához. Egyébként sem vagyok vallásos. A kérdésedre meg csak azt a három szót tudom felelni hogy a "tudomány jelenlegi állása". A kutyákat a tudomány ösztönlényeknek tartja, nem jól gondolom?


"Honnan gondolod, hogy ez olyan dolog, hogy egyik ppillanatról a "másikra indul be"? az emberiségnél vajon mikor jelent meg? Az egyik ősembernek mág nem volt, a fiának meg már volt? Na neee."

Azt hittem, érthető lesz az írónia a mondatomban. Éppen ezt tartom abszurdnak, hogy a tudomány az öntudatnak a spontán létrejöttét állítja. Mármint nem egy apáról fiúra, de egy mutációsorozat által az egész emberiségben el tudott ez a tulajdonság terjedni, amikor már így is népes faj voltunk és ráadásul nem volt semmilyen evolúciós előnye? Na neee.

Vagy talán úgy tartod hogy ma is élnek egészséges emberek, akik nem rendelkeznek az öntudat, a lélek tulajdonságával? Hol vannak? Hogyan ismerjük fel őket? Ez nekem eléggé összeesküvés-elmélet szagú, az meg nem tesz jót. :)

Esetleg azt gondolod, hogy az a kb. 100 ember hozhatta el a többi kontinensre ezt a mutációt, akik átkeltek Európába? Akkor esetleg a ma Afrikában élő őslakók "lelketlenek"? Ez se hangzik túl szépen.


Én azt tartom lehetségesnek, hogy az élet nem itt a Földön keletkezett spontán, és már eredetileg olyan tulajdonságokat hordozott magában, ami lehetővé tette a későbbiekben az öntudat kifejlődését (pánspermia?). Lehet hogy tévedek, vagy pontatlan a megállapításom, mindenesetre számomra ez az elmélet sokkal valószínűbbnek hangzik mint szembe menni minden empirikus tapasztalással a korábbi elméletek bizonyítása érdekében.


Végezetül, ha nem túl személyes a kérdés, azt gondolod magadról, hogy "rabszolga vagy"? Hogy nem te irányítod saját magadat? Megkérdezhetném hogy ez az eszmerendszer hogyan hat rád erkölcsileg? Nem gondolod, hogy mentális problémák léphetnek fel ilyen elméletek vallása esetén (Ennyi erővel a tolvaj és a gyilkos se tehet arról, amit tesz, hiszen a saját énjének nincsen beleszólása a cselekedeteibe)?

Köszönöm szépen a válaszaitokat, és kellemes éjszakát!

2012. júl. 12. 23:15
 16/26 anonim ***** válasza:

"Milyen ok okozhatta, hogy egy vegyianyag öntudatra ébred?"


Nem tudom. Te tudod? De ettől még megtörténhetett.

Amúgy lehet, hogy az ok magának az anyagnak inherens tulajdonsága. Vagy amit írtam korábban, emergens tulajdonság.


"Először definiáld nekem, mit értesz élet alatt, OK? "


Definiáld te, hiszen a lélek szerinted az élethez köthető. Ne tőlem várd, hogy felépítsem a TE gondolatrendszeredet.


"A kutyákat a tudomány ösztönlényeknek tartja, nem jól gondolom? "


És ez szerinted miért zárja ki a lélek meglétét bennük?

Egykoron az ember ősei is ösztönlények voltak. Mikor szűntek meg ösztönlények lenni? Ez a megszűnés szerinted fokozatos volt vagy hirtelen?


Hány darab atomtól kezdve beszélhetünk nyomásról vagy hőmérsékletről? Hány darab vízmolekulára lehet már azt mondani, hogy nedves?


Amúgy az állatoknál az öntudat megjelenése fokozatos dolog, pl. már pár madár is átmegy a tükörteszten.


"Éppen ezt tartom abszurdnak, hogy a tudomány az öntudatnak a spontán létrejöttét állítja."


Miért, szerinted hogyan jött létre, ha nem spontán? Valaki létrehozta? Mert akkor csak továbbtolod a kérdést, mert annak a valakinek az öntudata hogyan jött létre? Azt is létrehozta valaki más? Azt írod, nem vagy vallásos, tehát az a valaki nem lehet Isten. Na de akkor ki vagy mi? Talán mégis spontán jött létre?


"Vagy talán úgy tartod hogy ma is élnek egészséges emberek, akik nem rendelkeznek az öntudat, a lélek tulajdonságával?"


Honnan veszed, hogy én ezt gondolom?


"Én azt tartom lehetségesnek, hogy az élet nem itt a Földön keletkezett spontán"


Ezzel csak kitolod az élet keletkezésének kérdését egy távolabbi helyre és időre. És egyáltalán, definiáld az élet fogalmát, különben nem világos, mit értesz életen.


"mint szembe menni minden empirikus tapasztalással a korábbi elméletek bizonyítása érdekében. "


Miféle empirikus tapasztalással? Kifejtenéd bővebben?


"azt gondolod magadról, hogy "rabszolga vagy"? Hogy nem te irányítod saját magadat? "


Írtam én ilyet?

2012. júl. 12. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:

"számomra ez az elmélet sokkal valószínűbbnek hangzik mint szembe menni minden empirikus tapasztalással"

Mégis milyen empíriáról beszélsz? Dobálózol nem definiált kifejezésekkel, állításaid megalapozatlanok, és belőlük nem logikusan következtetsz... :D


Az eddigiekből úgy tűnik, hogy van egy 'lelkednek' kedves elméleted, amit semmivel nem tudsz alátámasztani... hárítasz, olyan kijelentéseket tulajdonítasz másoknak, amit nem mondtak.

2012. júl. 13. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:

A probléma ott van, hogy én vagyok a kérdező és te a válaszoló, mégis mindenre csak kérdéseket kapok válasz gyanánt. Ezzel az állítást nem bizonyítod, csak a másik fél állításait próbálod cáfolni (pont úgy mint pl. a kreacionisták). Ezt én eléggé áltudománynak tartom így. A helyzet sajnos az, hogy a tudomány még mindig nem tudja a lélek, az öntudat jelenlétét megmagyarázni, és ezért felszínes, pontatlan elméleteket gyárt, amikkel csak magadat fordítod saját magad ellen.

Az utolsó kérdéseimre azért válaszolnál? Azt gondolod magadról, hogy "rabszolga vagy"? Hogy nem te irányítod saját magadat? Megkérdezhetném hogy ez az eszmerendszer hogyan hat rád erkölcsileg? Nem gondolod, hogy mentális problémák léphetnek fel ilyen elméletek vallása esetén (Ennyi erővel a tolvaj és a gyilkos se tehet arról, amit tesz, hiszen a saját énjének nincsen beleszólása a cselekedeteibe)?

Köszönöm.

2012. júl. 13. 07:30
 19/26 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező:


A probléma inkább ott van, hogy noha te kérdezel, mégis az adott válaszok ellenére a saját elméletedet erőlteted, a válaszadókat próbálod meggyőzni a magad igazáról. Akinek olyan határozott válaszai vannak a saját maga által feltett kérdésre, mint neked, az minek kérdez? A viselkedésedből az jön le, hogy a kérdésfeltevésed csak ürügy arra, hogy kifejtsed a saját elképzeléseidet a kérdésről.


A gondolataidat inkább írd meg könyv formájában, úgy kevesebben fognak vitatkozni veled. Minden vélemény megtalálja a maga támogatóit, a te könyvednek is lesz rajongótábora. Ez most komoly javaslat volt, nem irónia.


"Az utolsó kérdéseimre azért válaszolnál? "


Nem válaszolok rá. Nincs kedvem parttalan vitákat folytatni veled. Elégedj meg azokkal a válaszokkal, amiket eddig kaptál.

2012. júl. 13. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
77%

"A probléma ott van, hogy én vagyok a kérdező és te a válaszoló, mégis mindenre csak kérdéseket kapok válasz gyanánt."


Valójában kaptál válaszokat, de gondolom nem tetszettek, és azóta te akarod meggyőzni a válaszolókat.


"A helyzet sajnos az, hogy a tudomány még mindig nem tudja a lélek, az öntudat jelenlétét megmagyarázni, "

Ez így van. Legalább erről sikerült meggyőznünk. :D


"...és ezért felszínes, pontatlan elméleteket gyárt..."

Az elméleteket te gyártod, kedves kérdező. A válaszolók azt írták, hogy mivel nem igazán tudományos kérdés, felesleges filozófiai síkra terelni. (Illetve lehetne, de az egy másik témakör.)


"Azt gondolod magadról, hogy "rabszolga vagy"? Hogy nem te irányítod saját magadat? Megkérdezhetném hogy ez az eszmerendszer hogyan hat rád erkölcsileg? Nem gondolod, hogy mentális problémák léphetnek fel ilyen elméletek vallása esetén"


Amikor válaszút előtt állunk, és döntünk, azt a saját meggyőződésünk alapján tesszük. Én nem állítom, hogy a világ determinisztikus (bár affelé hajlok), de HA az, az nem mond ellent a döntési lehetőségnek. Ugyanis ha az agyunk működése is előrejelezhető a jelen állapot és a törvényszerűségek alapján, akkor annak mi magunk is részei vagyunk. A döntéseink, az agyunk is törvényszerűségek alapján működik, és így a tudatunk is egy törvénynek engedelmeskedve létezik. Ha azt mondom, hogy ÉN, akkor nézhetjük úgy is, hogy egy rendszer az adott környezettől, korábbi állapotoktól, stb. determinálva, kötelezően azt mondja, hogy "ÉN". Ezt én nem fogom kényszernek érezni, hiszen akkor lennie kellene egy másik rendszernek, amelyiknek más döntése van, ami ELLEN hatna a kényszer. De mivel nincs ilyen, a döntés az enyém, nincs konfliktus.

A robotos példáddal élve: ha egy robot előre meghatározott program szerint kimegy a konyhába, megfog egy bögrét, nézi két percig, utána visszateszi, akkor nyugodtan hiheti, hogy az ő döntése volt, mert nincs másik döntés, amivel konfliktusba kerülne. Ha úgy érezné, hogy egy program kényszere alatt áll, akkor az már egy másik program lenne, amiben ez felmerül. A rabszolgának van saját akarata, és az ellen kell dolgoznia. Az embernek csak egy tudata (lelke?) van, így nem tud kialakulni ellentmondás.

Amúgy ha már mentális problémákról kérdeztél: a skizofrénia tünete lehet például éppen az, hogy az ember úgy érzi, külső erőnek engedelmeskedik, kívülről jövő gondolatok ébrednek benne és külső akaratnak engedelmeskedik.

Szóval agy nem tudja a saját működését kétségbe vonni, mert ehhez két agy kellene. Önmaga nem feltételezi, hogy ő nem önmaga.


Nem tudom érthető volt-e így. :)

2012. júl. 13. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!