Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a galaxisok távolodnak...

Ha a galaxisok távolodnak tőlünk, akkor miért fogunk összeütközni ~4,5 milliárd év múlva az Androméda-galaxissal?

Figyelt kérdés
A vöröseltolódás csak a nagyon távoli galaxisokra vonatkozik, a szomszédosokra nem?
2012. júl. 6. 10:59
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
60%
A nagy bumm helyével kapcsolatban: A nagy bumm helye az maga az Univerzum, mivel az esemény magában foglalta az Univerzumot, vagy fordítva, mindegy. Amikor a Nagy Bummról beszélünk, akkor az maga volt az Univerzum, csak más állapotban. Vagyis a helye az itt van, és mindenhol az egész Univerzumban.
2012. júl. 6. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 2xSü ***** válasza:
61%
#10: Miért nem jó. Ugyanarról van szó. Egy globális távolodás nem mond ellent a lokális közeledésnek. Ez az eset áll fent az univerzumban is, meg a hasonlatomban is. Függetlenül attól, hogy mások a mozgások, mások a mozgást kiváltó okok.
2012. júl. 6. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
47%

"a tágulás és távolodás nem azt jelenti, hogy külön-külön minden galaxisra ugyanannyi a távolodás mértéke, hanem átlagosan igaz, hogy a távolodnak egymástól. Van, amelyik gyorsabban, van amelyik lassabban. Sőt a galaxis-halmazokon belül (ahogy előttem is írták) akár közeledhetnek is, de az átlagot ez nem befolyásolja."


Itt nem átlagról van szó. A gravitációsan kötött rendszerekre (galaxisokra, galaxishalmazokra) nem hat az univerzum globális tágulása, pontosabban a galaxishalmazokon belül a gravitációs kötődés sokkal erősebb annál, ami a tér tágulását okozza. Ez azért lényeges, mert nem csak úgy véletlenszerűen történik az, hogy egyes objektumok távolodnak egymástól, míg mások nem. A tér tágulását leíró Hubble-állandó 3.2 millió fényévenként kb. 74km/s. Ez a mi galaxisunk két ellentétes vége közötti kb. 100,000 fényévre alig több mint 2km/s-ot jelentene, ami elhanyagolható a csillagok galaxison belüli sajátmozgásához képest.


An Androméda 2.5 millió fényévre van tőlünk, a tértágulás miatt kb. 56km/s-mal kellene távolodnia tőlünk, ám a galaxisok közötti gravitáció miatt mégis kb. 100km/s sebességgel közeledik hozzánk.


MIvel a gravitáció a távolság négyzetével csökken, a távolabbi galaxisok (galaxishalmazok) oly kis mértékben kötődnek hozzánk gravitációsan, hogy nem képesek legyőzni a tértágulást.


A vöröseltolódás lényegében csak egy más szó a távolodásra, Ezért az Andromédának kékeltolódása van tőlünk nézve.

2012. júl. 6. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

köszönöm az eddigi válaszokat!

az utolsó válasz elég korrekten kifejti a lényeget, de ebből kiindulva akkor nem azt várnánk, hogy a Lokális halmaz más galaxisai, például a kísérőgalaxisaink (a Kis- és Nagy Magellán-felhő, stb.) is közeledjenek? Elvégre a a gravitáció is a két nagy galaxis felé vonzza a tárgyakat, nemde? Sőt: ott van a hozzánk legközelebbi galaxis is, a 25000 fényévre található Canis Major-törpegalaxis, az miért nem esik a Tejút közepébe?

2012. júl. 7. 09:57
 15/20 anonim ***** válasza:

22:59-es vagyok


A kérdésed jogos és igen jó. :)


Pontosan az történne, amit leírsz, ha a galaxisok egymáshoz képest nyugvó helyetből indulnának el egymás felé. Végy egy hosszabb gumiszalaggal összekötött két nehezebb testet, húzd el őket egymástól, majd engedd el őket: egyenesen egymáshoz fognak ütközni. DE ha valamelyiknek adsz egy oldalirányú sebességet is, akkor már nem fognak összeütközni, legalábbis nem elsőre, hanem egymás körül "táncolnak" egy ideig. Valami hasonló történik a galaxishalmaz galaxisaival is. A gravitáció lesz a gumiszalag (ami annyiban rossz hasonlat, hogy a gumiszalag annál nagyobb erőt fejt ki, minél jobban megnyújtod), a galaxisok kezdősebességének oldalirányú komponense meg az, amit az egyik testnek adtál, mielőtt elengedted volna.


(Képzed el, hogy egy testet a Hold felszíne fölött 20000 kilométerrel nyugalmi helyeztből elengedsz. Simán lehullik a Holdra. De ha adsz neki egy oldalirányú sebességet is, akkor az oldalirányú kezdősebességtől függően jobban vagy kevésbé elnyújtott ellipszispályán, esetleg éppen körpályán keringhet a Hold körül, vagy görbe pályán a Holdra hullhat. Vagy akár elhagyja a Hold gravitációs terét, ha túl nagy a kezdősebesség.)


A galaxisok ui. nem nulla sebességgel indultak, erről gondoskodott az univerzum, amikor a kezdeti apró egyenetlenségekből összecsomósodtak a galaxisok. Pontosabban maguk a kezdeti apró egyenetlenségek gondoskodtak mindenről, hiszen nélkülük galaxisok sem alakultak volna ki.


Az Androméda galaxis mozgásának is van egy hozzánk képest oldalirányú komponense, csak azt még nem tudták nagy pontossággal megmérni (a közeledési sebességet lehet, a galaxisban lévő csillagok sugárzásának Doppler-eltolódásából). Tehát nagy eséllyel nem telibe fogja talkálni a Tejutat, hanem "keringőznek" párszor egymás körül, egyre kevésbé eltávolodva egymástól.


A Tejutat körülvevő törpegalaxisokkal is hasonló a helyzet, inkább úgy képzeld el, hogy úgy mozognak a Tejút körül, mint a Jupiter holdjai a Jupiter körül. Persze egyáltalán nem olyan szabályosan, hiszen a törpegalaxisok sokkal kiterjedtebbek a Tejúttól való távolsághoz képest, erősen hatnak rájuk az árapályerők (a törpegalaxis Tejúthoz közelebb eső részét a Tejút erősebben vonzza, mint a távolabbi részét), és eleve nem szilárd testek, mint egy hold.

2012. júl. 7. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

tehát lényegében a sebesség vs. gravitáció verseny kimenetele dönti el, hogy két galaxis összeütközik-e vagy pedig eltávolodik egymástól. mint, ahogy a Phobos is egyszer majd belezuhan a Marsba, vagy a Hold is egyre távolabb kerül a Földtől. de vajon az Androméda és a Tejút a szerencsétlen véletlennek vagy pedig erős gravitációjuknak köszönhetően közelednek, esetleg is-is? és majd, ha egyesülnek sok milliárd év múlva, nem fogják-e az összes többi, addig körülöttük keringő galaxist magukba olvasztani, míg egy hatalmas fekete lyuk nem lesz az egész helyén? vagy a gravitációjuk attól nem fog változni, mivel most is közös tömegközéppontjuk van???

(P.S. érzem, hogy nemsokára felfogom, már olyan közel vagyok... :)

2012. júl. 7. 13:20
 17/20 anonim ***** válasza:

"a sebesség vs. gravitáció verseny kimenetele dönti el"


Lényegében igen, csak ne feledd, hogy a sebesség vektormennyiség, azaz a nagyságán kívül iránya is van, és ez itt sokat számít. Aztán meg ahogy a galaxisok csillagai sem hullanak egymásba, mert a galaxis létrejötte során keringő mozgásba kezdtek (ennek oka az, hogy a kezdeti kisebb sebesség a perdület megmaradásának törvénye miatt nőtt, ahogyan összeállt a galaxis anyaga), úgy valami hasonló történt a galaxishalmazoknál is. Ők is lényegében egyfajta örvénylő mozgást végeznek egymás körül, de olyan lassan, hogy a mi Lokális Halmazunk galaxisai az univerzum keletkezése óta talán még egyetlen fordulatot sem tettek. (A Nap kb. 250 millió év alatt tesz egy fordulatot a Tejút középpontja körül.) De a galaxisok mozgása sokkal, de sokkal nehezebben mérhető ki, és minden bizonnyal nem is olyan szabályos, mint a csillagok keringése a galaxismag körül.


"vajon az Androméda és a Tejút a szerencsétlen véletlennek vagy pedig erős gravitációjuknak köszönhetően közelednek, esetleg is-is?"


Inkább is-is. Gravitációsan kötöttek, így egy kezdeti távolodást is előbb-utóbb úgyis közeledés követne. Valamennyire véletlen, hogy ezt összeolvadás (az összeütközés nem a legjobb szó erre) követi, de ez a véletlen nem olyan ritka. Az univerzum tele van ún. elliptikus galaxisokkal, amelyek a csillagászok szerint spirális galaxisok összeolvadásából keletkeztek. Szóval csöppet sem ritka a galaxisok összeolvadása.


"nem fogják-e az összes többi, addig körülöttük keringő galaxist magukba olvasztani"


Ez elég valószínű, csak idő kérdése, de tényleg igen sok időé. Hiszen a Tejúthoz közeli törpegalaxisok is régebben távolabb voltak.


Fekete lyukká esetleg összeolvadhatnak a galaxisok csillagai, hiszen a keringésük során energiát veszítenek gravitációs hullámok formájában, de ez tényleg elképesztően hosszú idő lenne. Addig bármi történhet, olyan fizikai folyamat, amit még nem ismerünk.


"vagy a gravitációjuk attól nem fog változni, mivel most is közös tömegközéppontjuk van??? "


A közös tömegközéppont egy dolog, de attól még nem minden objektum kering a közös tömegközéppont körül. Vedd példának a Holdat, az sem a Naprendszer vagy a Nap és a Föld közös tömegközéppontja körül kering, hiszen a Földhöz sokkal közelebb lévén annak a hatása erősebben érvényesül. A közös tömegközéppont amúgy is egy trükkös dolog ilyen hatalmas léptékben, mert maga a gravitáció is csak fénysebességgel terjed. Távolról egyértelmű, de a rendszeren belül nem annyira.

2012. júl. 7. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Kevésbé érdekes a galaxisok konjugációja, sokkal inkább az hogy ez a 4,5md év közel van ahhoz, hogy a mi Napunk fűtöanyag készlete leáll és áttér a helium fuzióra. Ha ez megtörténik, akkor óriási gázkitágulás következtében, vörös napunk legalább 1000 C-ra heviti fel Földünket,benyeli a Merkurt és a Vénuszt. Tovább nem érdemes a történetet folytatni,mert ha valaki ki is birná ezt az irdatlan hőmérsékletet,még számolnia kell majd a szupernova robbanással is ami ezután következik majd...
2012. júl. 7. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
53%
A Napból a büdös életben nem lesz szupernova, mert ahhoz túl kicsi a tömege. A vörös óriás fázis után fehér törpe lesz belőle, majd jópár milliárd év alatt kihűl.
2012. júl. 7. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
4 500 000 000 elég év hosszú idő, nem hinném, hogy itt, a Földön várnánk ki... Hamarabb végez velünk egy aszteroida vagy szupernóva-sugárzás. Azonban, ha az ember képes fennmaradni legalább pár ezer évig, és közben a technológia is fejlődik, akkor simán képes lehet elhagyni a Naprendszert.
2012. júl. 8. 07:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!