Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha bontom a vizet elektrolízis...

Surname Károly kérdése:

Ha bontom a vizet elektrolízissel, hogy a rákba van, hogy egyik elektródán bugyog fel az oxigén, a másikon pedig a hidrogén?

Figyelt kérdés
Mert, ha az elektróda közvetlen közelében levő H2O molekuláról letépem az mondjuk az oxigént, akkor nem kéne ugyanitt leszakadnia a másik 2 hidrogénnek is?
2012. jún. 28. 13:40
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez azért, ha jobban megnézzük, nem úgy megy, hogy bumm, szétrobban a H2O H-ra és O-ra.

Itt az történik, hogy a vízben eleve ott levő H+ (H3O+) és OH- ionok mennek a két elektródhoz, ahol közvetleneül az elektród felszínén a H+ ionok egy-egy elektront kapnak, ezzel H atommá válnak, majd a másik H atommal egyesülnek.

A másik oldalon az OH- ionokkal kicsit bonyolultabb dolog történik, mert itt 2 elektron adódik le, keletkezik egy H+ ion (ami átvándorol majd a túloldalra), meg keletkezik egy O atom, ami majd egy másik O atommal O2-vé egyesül.

2012. jún. 28. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
13:58: de akkor a H2O mikor és hol bomlik? Mert nyilván nem csak a már jelenlevő H+, H3O+ és OH- bomlik/válik ki.
2012. jún. 28. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Elektrokémia gyorstalpaló: elektrolízisnél katódon redukció (e- felvétel) történi, anódon oxidáció (e- leadás). A vízben mindig található ionos formában H+ és OH-. Elektrolíziskor a katódon a H2O + 2e- ->
2012. jún. 28. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

-> H2 + 2 OH- megy végbe, anódon H2O -> 2H+ + 1/2 O2 + 2e- reakció zajlik le. A hidrogén-és hidroxidion pedig reagál egymással, mivel vizes közegben mozognak a részecskék (H+ + OH- -> H2O). Ennyi az egész.

(bocsi hogy kettétörtem)

2012. jún. 28. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
@2: mindenhol, mindig. A víz disszociál: H_2O<=>H^++OH^-. Mindenhol és mindenkor jelen van meghatározott koncentrációban hidrogén és hidroxidion is.
2012. jún. 28. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Új információkat tudtam meg, például eddig azt hittem, hogy csak "savvá" v. "lúggá" átalakuló vízben kóvályognak oxónium-, v. hidroxidionok. (Remélem jól nevezem őket, H3O+ ill. OH-) Arra nem is gondoltam hogy ezek ketten ráadásul egy medencében fürdenek, azt hittem rögtön egymásba vonzódnak. Bár, ha végig nyomják be az egyenáramot, az bezavarja az ott tartózkodókat. De ez jó, hogy ilyeneket végre tudok kérdezni és tényleg válaszolnak/válaszoltok rá. Így már máshogy olvasom a kémia-könyvet/letöltést/chat-et. Köszönöm
2012. jún. 28. 16:19
 7/7 anonim ***** válasza:
81%

Képzelj el egymillió kalapos embert egy nagy téren. Tegyük fel, hogy minden ember átlagosan 100 másodpercenként 1 másodpercig a fejét vakarja, persze kalap nélkül. De ez csak nagy átlag, néha 90 másodperc múlva újra vakar, néha 200 másodpercet is várni kell, néha félmásodperces a vakarás, néha 3. De egyértelmű, hogy nagy átlagban az idő 1%-át tölti mindenki vakarással. Ekkor nyilvánvalóan az emberek 1%-a fog egyidejűleg fejet vakarni, persze lesz aki most kezdi el, lesz aki épp befejezi, de egymillióból tízezer épp mindig vakarózni fog. De az, hogy épp melyik tízezer, az folyton változik. Na ugyanez igaz a vízre. A víz mindig egy adott arányban esik szét a két ionra, és a két ion újra összeáll vízzé. Az arány olyan, hogy mindegy mennyi a víz, ha %-ban nézzük, a víz midig ugyanolyan arányban tartalmazza ezt a két iont.


Namost ha neked van egy géped, ami kiveszi a kalapnélküli (épp vakarózó) embereket a tömegből, akkor a tömeg elkezd lecsökkenni, de továbbra is 1% lesz az épp vakarózók aránya. Amikor már csak 500.000 emberből áll a tömeg, akkor továbbra is 1%, azaz 50.000 lesz az épp vakarózók aránya.


Ugyanez a vízbontásra is igaz. A vízből hiába vonod ki a H+ és OH- ionokat, mert mindig, folyamatosan újra beáll az egyensúly.

2012. jún. 29. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!