Melyik tulajdonsága emelte ki az embert elsőként az állatvilágból. Az erkölcs a spiritualitás, vagy a technika használata? És hogyan történhetett/kezdődhetett az átmenet?
Első kérdésre azt a választ hogy egyszerre együtt nem tudom elfogadni, mert az nem válasz.
Második kérdésre várnám az indoklást konkrét példán keresztül megadni.
"Leginkább kőkemény evolucionista válaszra lennék kíváncsi, ami a mai hivatalosan elfogadott tudományos válasz, és konkrét példára hogy hogyan kell ezt elképzelni."
Kőkemény evolucionista választ már fentebb olvashattad. Az ember "kiemelkedése" az állatvilágból nincs értelmezve egyszerűen amiatt, hogy a "kőkemény" evolucionizmus szerint mi csak egy faj vagyunk a sok között. Emiatt a kérdést úgy lenne célszerű feltenni, hogy mi volt az a tulajdonság, ami az emberi fajt ilyen sikeressé tette? Erre már lehet válaszolni, de erre is elhangzott a válasz.
Az, hogy pontosan melyik volt a "pillanat", ennek nincs értelme. Már privibe válaszoltam, hogy a kérdés pont annyira értelmes, mint azon merengeni, hogy pontosan melyik az a pillnanat, amikor a délutánból este lesz? Ugyan erre elvilg se lehet értemes választ adni, de ha lehetne se tudná megmondani senki sem, mert nem lehet tudni, hogy azok a tulajdonságok, amiket az ember sikerességének tulajdonítunk pontosan milyen módon vannak a genomban kódolva. Amint ezeket megértjük, és elég fosszilis gént tudunk begyűjteni (pl. a neandervölgyi ősembernek ismert a teljes genetikai állománya), az egyes leletek megfeleltethetővé válnak az egyes fejlődési szinteknek. De addig még hosszú az út. De amikor elég adat lesz a birtokunkban, fel lehet rajzolni azt a leszármazási vonalat, amin megtalálhatóak lesznek azok a mutációk, amik szép lassan halmozódva a modern ember kialakulásáig vezetnek. És lehet mondani, hogy kb. x százezer éve történt meg az utolsó mutáció, amit ma kulcsfontosságúnak tartunk ahhoz, hogy az összes tulajdonság meglegyen, amit felelős az ember sikeréért. Valami ilyesmit kell elképzelned.
Ezt az analízist a következő tényezők nehezítik:
1) Nehéz lokalizálni azokat a genetikai elemeket, amik valóban fontosak az egyes tulajdonságokért. (Nagyban segítné a megértést, ha lehetne az emberrel genetikai kísérleteket csinálni, de ennek hiányában sajnos a ritka öröklődő betegségekre vagyzunk utalva, és különböző állatmodellekre, amik pont ezt nem modellezik megfelelően)
2) Hiányosak a leltek, amit a rövid idő (százezer éves intervallumról vanszó), az alacsony populációméret okoz.
3) A fejlődés során különböző oldalágak jelentek meg, és éltek párhuzamosan azzal a csoporttal, ami végül a mai ember ősévé vált, amit tovább komplikál, hogy minden bizonnyal a csoportok között keveredés is történt. (pl. neandervölgyiekkel ilyen keveredés bizonyított)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!