Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Negatív energia? (többi lent)

Negatív energia? (többi lent)

Figyelt kérdés

Alapból azt gondolná az ember h a Hawking sugárzás, ami abból áll h a véletlenül keletkező részecskepárok egyikét elnyeli a fekete lyuk, a páros másik tagja meg elszáll, az elnyelt részecske miatt nem csökkentené hanem növelné a lyuk tömegét. Namármost:

[link]

Itt úgy magyarázzák h olyan részecske párok keletkeznek aminek mindig a negatív energiájó részecskáját nyeli el a fekete lyuk(de miért?)

Másik kérdés h mit takar ez a negatív energia? Negatív tömeg? Így érthető lenne a fekete lyuk tömegvesztése.



2012. jún. 15. 12:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A fekete lyuk körül részecske-antirészecske párok keletkeznek. Ha mindkettőt elnyeli (vagy egymással annihilálódnak), akkor a fekete lyuk tömege nem változik, illetve nem mutat sugárzást, ha viszont az antirészecskét elnyeli, a részecske pedig kiszabadul, a lyuk tömege az annihiláció miatt az antirészecske tömegével csökken, a kijutó részecske pedig, mint sugárzás jelentkezik és megegyezik a fekete lyukból hiányzó tömeggel. Így úgy "párologhat" el a fekete lyuk, hogy ne sértse a megmaradási és határozatlansági törvényeket.
2012. jún. 15. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

"a lyuk tömege az annihiláció miatt az antirészecske tömegével csökken"


"A lyukba beleesett részecske a sűrű rendszerben azonnal talál ugyanolyan kvantumszámokkal jellemezhető partnert, mint az eltávozott párja volt, és azzal szétsugárzik."


Na de ha már beleesett a lyukba a részecske akkor ott hiába annihilálódik és sugárzódik szét, mert nem tud kijutni és tovább gyarapítja a fekete lyuk tömegét.

Vagy van az eseményhorizont felett egy anyagréteg és ott annihilálódik?

2012. jún. 15. 13:26
 3/12 anonim ***** válasza:

A vákuumban spontán keletkező (virtuális) részecskék összenegiája nulla. Tehát ha a (virtuális) részecskepár egyik tagja az eseményhorizonton kívül reked és ezzel valódi részecskévé válik, akkor a fekete lyukba hulló részecske energiája csak negatív lehet.


Azért mindig a pozitív energiájú részecske szabadul el a fekete lyuk közeléből, mert valódi részecske csak pozitív energiával rendelkezhet. Legalábbis eddig tudtommal nem figyeltek meg negatív energiájú valós részecskét. A fekete lyukba behulló negatív energiájú részecske pedig egy másik pozitív energiájú részecskével annihilálódik, így csökken a fekete lyuk tömege.


Mivel a tömeg és az energia megfeleltethetők egymásnak, a negatív energia nyilván megfelel a negatív tömegnek.


Remélem, egy hozzáértő pontosabban is elmagyarázza.

2012. jún. 15. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem olyan párkeltés, mint amit egy megfelelő energiájú gamma-foton produkálhat valamilyen anyagban. Itt nem egy anyag-antianyag pár keletkezik, hanem egy pozitív és egy negatív energiájú részecske.


Képzeld el így: van egy tál vized, és a vízszint pont a tál szélénél van. Ha most véletlenül keletkezik egy kis hullám (valahol lokálisan megemelkedik a vízszint, máshol pedig emiatt lesüllyed), a hullám teteje átcsaphat a tál peremén és kijöhet egy kis víz. A hullám minimumpontja (ami a negatív energiájú részecske analógiája) viszont benn marad. Összességében egy kicsit csökkenni fog a tálban lévő víz mennyisége.

2012. jún. 15. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"a negatív energia nyilván megfelel a negatív tömegnek. "

viszont ha negatív a tömege akkor nem inkább taszítaná a fekete lyukat?

(pozitív tömeg-gravitáció, akkor ez alapján negatív tömeg-antigravitáció)

Akkor a pozitív tömegű részecskét jobban vonzaná a fekete lyuk, ezért a negatív tömegű részecskének lenne nagyobb esélye kiszabadulni a fekete lyuk közeléből.


Szemléletes a vizestál példa, csak ezeknek a részecskéknek az eseményhorizonton kívül kéne képződniük, mert ha a horizonton belül lennének akkor se a pozitív se a negatív energiájú nem tudna kiszabadulni.

És adott a kérdés h miért pont a pozitív tömegű részecske szabadul ki, amikor kölcsönösen vonzzák egymást a fekete lyukkal, a negatív meg taszítja (persze ez is elenyésző a f. lyuk gravitációjához képest)

de ez alapján mégiscsak a negatív tömegű részecskének lenne nagyobb esélye kiszabadulni a f. lyuk környezetéből.

2012. jún. 15. 16:12
 6/12 anonim ***** válasza:
A részecskék (amúgy leginkább fotonok) az eseményhorizonban képződnek. Ez egy kicsit furcsán hangzik, de szemléletesen az az oka az egésznek, hogy a Heisenberg féle határozatlanság miatt az eseményhorizont sem egy "éles" határfelület, hanem egy kvantummechanikai értelemben "elmosódott" határ. Van egy olyan átmeneti terület, ahonnét bizonyos valószínűséggel még ki tudnak jutni részecskék. Az eseményhorizont közelében a tér nagy energiasűrűsége miatt fotonok keletkeznek. Ezen fotonok hullámfüggvénye "kilóg" az eseményhorizonton kívülre, így kis valószínűséggel kint is megtalálhatóak lesznek. Ebből ered a Hawking-sugárzás (ahogy a wikipédián is írják feketetest jellegű sugárzás -> fotonokból áll).
2012. jún. 15. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"viszont ha negatív a tömege akkor nem inkább taszítaná a fekete lyukat?"


Nem feltétlenül. Ha abból indulunk ki, hogy a fekete lyuk tömege meggörbíti a teret maga körül, akkor a negatív energiájú részecskének is követnie kell ezt a görbületet, hiszen a gravitációs "erő" nem más, mint a tér görbülete - ellentétben pl. az elektromos vagy a mágneses erővel, amelyeket részecskék (virtuális fotonok) közvetítenek.


Virtuális részecskéknél amúgy is érdekesen értelmezhető a tömeg, mivel olyan rövid ideig élnek, hogy ezalatt pl. simán megsérthetik az energiamegmaradás törvényét.


"az elnyelt részecske miatt nem csökkentené hanem növelné a lyuk tömegét"


Mint írtam, a keletkező virtuális részecskepár összenergiája nulla. Egy valódi részecske-antirészecskepár összenergiája viszont nem az, tehát a dolgot nem érdemes ehhez hasonlítani. A virtuális részecskepár egy tagjából csak akkor lehet valódi részecske, ha valahonan energiát kap, jelen esetben a fekete lyukból.


De én itt csak spekulálok, mert nem vagyok fizikus.

2012. jún. 15. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A részecskepáros az eseményhorizonton is minden irányban mehet - de ha úgy indulnak, hogy a normál részecske esik be a lyukba, akkor mindig követi a párja is, mivel az nem létezhet tartósan nélküle.

Ha viszont a párja esik be, azt nem kell követnie a normál részecskének - ezért maradhat az fenn és ezért csökkenhet a lyuk tömege.

2012. jún. 15. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat. :)

Még egy kérdés:

"de ha úgy indulnak, hogy a normál részecske esik be a lyukba, akkor mindig követi a párja is, mivel az nem létezhet tartósan nélküle."


Miért nem létezhet tartósan? Ha a virtuális részecskepárok keletkezésekor egyenlő arányban képződnek negatív és pozitív energiájú részecskék akkor a pozitív energiájúnak pont akkora az esélye h az űrbe kirepülve találkozik egy másik virt. részecskepár negatív energiájú tagjával, és annihilálódik, mintha a negatív energiájú távozna és az meg egy részecskepár pozitív tagjával találkozna.

2012. jún. 16. 12:20
 10/12 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy.

Az összes negatív energiájú részecske mindenképpen meg fogja keresni a párját (valamelyiket), akárhova is esik az.

A pozitív energiájú pedig, ha jó felé megy, megszökhet.


Ez csak a hatásfokot érinti (t.i.: mennyivel csökken a fekete lyuk tömege).

2012. jún. 17. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!