Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell kémiai egyenleteket...

Hogy kell kémiai egyenleteket levezetni?

Figyelt kérdés
Példának van az mondjuk hogy: 2Ca + O2 (a kettes kicsi és alúl van) = 2CaO Tehát még egyszer: 2Ca + O2 = 2CaO. Na most én azt nem értem hogy ez hogy jött ki? Biztos van rá valami szabály ami alapján ezt megkel csinálni... Vagy nincs? Mert ha azt mondja a tanár hogy vezessem le ezt akkor azt hogy csináljam meg? Ki kell nézzek valamit a periódusos rendszerből és az alapján?

#kémia #egyenlet #8. osztály #Kémiai egyeneletk
2012. máj. 28. 18:19
 1/10 anonim ***** válasza:

Ahányadik főcsoportban van.

Ha első akkor lead 1 elektront,második főcsop. 2 elektrond,harmadik,negyedik szintén.

Az ötödik,hatodik,hetedik,felvesz 3,2,1 elektront.

2012. máj. 28. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszii!!
2012. máj. 28. 21:19
 3/10 anonim ***** válasza:

Szabály az van rá, csak nem általános, meg nem középiskolás szintű. Elektronegativitás, kötéserősség, polaritás, elektronszerkezet, és egyéb borzalmak. Egyezünk meg annyiban, hogy az okosok már ezeket kitalálták, neked csak meg kell tanulni.

Amire levezetésnél figyelj, (ezzel tudod valamelyest leellenőrizni) hogy a két oldalon ugyan azok az atomok, és ugyan akkora mennyiségben forduljanak elő. (Illetve egész pontosan a tömegeknek kell megegyeznie, de reakciók során nem igazán jellemző, hogy új elemek képződnének, legalábbis nem középiskolás szinten.)

2012. máj. 28. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha ionkötés jön létre, (azaz egy fém, egy nemfémmel reagál (elemek, illetve elemmolekulák esetén)) akkor azt kell nézni, hogy hát vegyérték elektronja van. Ez az első válaszoló leírta. Akinek 1,3,4 van, az leadja őket, akinek 5, 6, 7, az felveszi amit a másik leadott. Annyi a lényeg, hogy ami felvesz, annak nyolc, aki pedig lead, annak a végén nulla legyen. És minden elektron kerüljön valahova.

PL.:

2Ca+o2 Van két Ca, aminek két elektronja van, illetve két oxigén, aminek hat van. Egy Ca lead két elektront, és ezt felveszi egy oxigén. Persze ekkor gondolhatnád, hogy elég lenne úgy is hogy Ca+O, de nem, mert az oxigén a természetben csak molekulában, azaz o2 formájában fordul elő. ÉS ehhez igazítjuk a reakciót.

2012. máj. 28. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Illetve van még a kovalens kötés, amikor nemfémes elem, nemfémes elemmel reagál.

Egy egyszerű példa az oxigén molekula:

O+O=O2

Ilyenkor fel kell "rajzolni" az elektron szerkezetét. Ebből kiderül, hogy van két elektron párja, illetve két darab párosítatlan elektronja. Az atom ezeket a párosítatlan elektronokat karja párosítani. A másik oxigénnek is van kettő páratlan, ezért össze kapcsolják őket. Így a két oxigénnek lesz kettő darab közös elektronpárja, így kialakul az oxigén molekula.


Van még a fémes kötés, de az nem ide tartozik.

2012. máj. 28. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Még az első válaszoló hozzászólásán javítanék annyit,hogy a negyedik főcsoport egy ilyen vicces csoport, van amikor leadnak, van amikor felvesznek. De ez igaz az összes többi átmeneti fémre, ezek az elemek a periódusos rendszer, D-mezejében találhatók. Azaz a 4.-12. főcsoport elemi.
2012. máj. 28. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszi a sok választ! Kezdem érteni csak ott bökkenő hogy mivan ha az anyag pl. minta vas a 8.B csoportban van?

4fe + 3o2=Fe2O3 mért lett két vas?

2012. máj. 28. 22:06
 8/10 anonim ***** válasza:

Szívesen.

4fe + 3o2=Fe2O3 Ez így nem jó. Így a helyes:4Fe + 3O2=2Fe2O3 Azt hogy a vas miért kapcsolódott össze egy másikkal, azt neked nem kell tudnod. Ez bonyolult energetikai, kémiai, fizikai dolgok eredménye.

2012. máj. 28. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Talán annyit lehet erről egy általános iskolás szintjén elmondani, hogy a vas az fém, az oxigén nemfém. Külön-külön alkotnak molekulát, de az oxigén molekulája pozitív, a vas molekulája negatív lesz, így összetapadnak. De ezt nem kell tudnod, a tanár se fogja számon kérni.
2012. máj. 28. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Az utolsóhoz a vas sohasem alkot molekulát , mivel fémrácsban kristályosodik.


A periódusos rendszer első két csoportjában levő fématomok, a per rsz 6., 7. Csoportjában levő nemfémekkel ionvegyületeket alkotnak. A fématomok leadnak, a nemfématomok felvesznek elektronokat, hogy elérjék a stabil nemesgáz állapotot.

Az átmeneti fémekkel nehezebb a helyzet. Általánosságban ott is igaz, hogy a vegyértékelektronjaikat adják le, ahhoz , hogy ionokká alakuljanak pl Zn, Ag, , de van kivétel is, hiszen a vasnak van 2, illetve 3 pozitív töltésű ionja is. Ezt azonban vagy megadják, vagy az adott egyenletből kitalálható.

Az egyenletek rendezéséhez már egyszer itt leírtam segítségként

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2012. máj. 29. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!