Ugyanannyi idő alatt zuhanna le légüres térben a könnyebb és a nehezebb súlyú test?
Ugyanolyan magasságról, egyszerre indítva igen. Ha például ugyanolyan magasról elejtesz egy tollat és egy kalapácsot légüres térben, egyszerre fognak koppanni. El is végezték a Holdon a kísérletet:
http://www.youtube.com/watch?v=KDp1tiUsZw8
(persze ez csak akkor bizonyíték, ha elhiszed, hogy jártak ott emberek)
Egyébként a Newton-féle ejtőcsővel lehet a kísérletet bemutatni.
Kb. átmérő 60 mm-es üvegcső, 1 méter magasságú. A levegőt kiszivattyúzzuk és a csőben lévő tollpihe és fagolyó egyszerre esik.
Légüres térben a repülőgépek lezuhannak. Ezeket a gépeket ugyanis az aerodinamikai felhajtóerő tartja fenn, ami a szárnyakon és a törzsön keletkezik. Ha légüres térbe helyezel egy repülőgépet, le fog pottyanni.
Kivétel, ha elkezd felfelé repülni. Ez légcsavarosnál nem fog menni, mert a légcsavar a levegő segítségével fejt ki toló- vagy húzóerőt, viszont a sugárhajtómű elméletileg levegő nélkül is fenn tudja tartani a gépet Newton III. törvénye alapján. Igaz, ehhez az kell, hogy a gép tolóereje nagyobb legyen, mint a rá ható nehézségi erő, ilyet pedig jellemzően a vadászgépek tudnak.
Csakhogy a sugárhajtómű a külső levegőt szívja be és sűríti össze, tehát légüres térben nem nagyon működik, mert az üzemanyag csak úgy, önmagában nem ég el. Tehát végeredményben egy sugárhajtóműves repülőgép légüres térben semmilyen körülmények között sem maradhat a levegőben.
Légüres térben csak rakétahajtással lehet haladni, más megoldás nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!