Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért forognak a holdak a...

Miért forognak a holdak a bolygók körül, a bolygók a Nap körül?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a gravitáció húzza pl. a holdakat a föld felé... de akkor miért nem esnek le a Földre, miért keringenek körülötte?

Bocsánat, ha buta kérdés, próbáltam utánanézni, de sajnos a legtöbb magyarázat túl tudományosan volt megfogalmazva, és nem igazán értettem...


2012. máj. 8. 22:43
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyszerűen fogalmazva körmozgást végeznek.

[link]


A gravitáció befelé húzza, de mivel van sebessége, ezért végig pályán tud maradni. 0 sebesség mellett bezuhanna középre, de így nem zuhan.


Megnézed a képet. Piros v0 a sebessége, elmenne fölfelé, de a gravitáció visszahúzza a körpályára. A sebessége vinné kifelé a pályáról, a gravitáció meg húzza befelé. Ezért marad rajta a pályán.

2012. máj. 8. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

[link] - ez egy jó kis szimulátor, erről az oldalról letöltheted a demoját. Segít elképzelni az űrben lévő fizikát.


az alapok, amit tudni kell:

- az űrben nincs légellenállás, ha eldobsz egy követ, akkor az a kő addig repül előre, amíg bele nem ütközik valamibe. A közeli tömegek hatnak a pályájára, gyorsíthatják, eltéríthetik az irányát.

- a gravitáció minden tömeggel rendelkező test között létezik, tehát miközben a hold a föld körül kering, a nap is vonzza a holdat, sőt, minket embereket is vonz a nap, de vonz minket a hold is. De minél közelebb vagy valamihez, és minél nagyobb a tömege annak a valaminek, annál erősebben hat rád. A föld az nagyon nagy, és nagyon közel vagyunk hozzá, ezért a földön szinte csak a föld gravitációjáról érdemes beszélni.

2012. máj. 8. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Talán az zavar meg téged, hogy a testre ható erők eredője nem a mozgás irányát, hanem a gyorsulásának az irányát határozza meg (Dinamika alapegyenlete: szumma F = m * a). A mozgás irányát a test sebessége határozza meg, amely közel merőleges a gyorsulás (és az erő) irányára, ezért nem tudja magához vonzani. Legjobb példa erre, ha elképzelsz egy embert, aki a szaladó kutyáját igyekszik úgy megállítani, hogy húzza maga felé a pórázon (természetesen itt is merőleges a póráz által kifejtett erő a mozgás irányára). Akármennyire is igyekszik, nem tudja magához húzni, mert az erőnek nincs a sebességet befolyásoló komponense.
2012. máj. 9. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2012. máj. 9. 12:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!