Az űrt mennyire éreznénk hidegnek?
Egyáltalán nem éreznéd hidegnek - vagyis csak sok-sok idő után éreznéd hidegnek :)
A vákuum nagyon tökéletesen hőszigetel - ugyanis akkor csak hősugárzással hűl ki a test, és az nagyon lassú folyamat - gondolj csak arra, hogy a modern ablaküvegek között is vákuum van, hőszigetelés elősegítése érdekében.
Sőt, a Földhöz közel leginkább az lenne a bajod, hogy nagyon megégnél, és súlyos égési sebeket szereznél, ahogy rád süt a Nap, ugyanis nem hűtene semmi :)
A modern ablaküvegek között nincs vákuum, mert összeroppantaná a légnyomás. (1kg/négyzetcenti) Argongáz van ott, ami rosszabb hővezető, mint a levegő.
A kérdésre: hát puszta bőrfelszínnel nem nagyon tudunk az űrben lebegni a nulla nyomás miatt. (Gondolj a "kiszívott nyak" problémájára, és hogy az még igen távol van a vákuumtól.)
De ha mondjuk egy üvegbúrába képzeljük magunkat, akkor csillagtávolban elég hideg lenne. "A Stefan-Boltzmann-egyenlet segítségével kiszámolhatjuk például az emberi test által sugárzott teljesítményt. Szobahőmérsékleten (300 K), és hozzávetőleg 2 m2 testfelülettel számolva 1 kW-ot kapunk." (Idézet innen:
[link] )
1kW hőt elő tudunk állítani intenzív testmozgással, de csak rövid ideig. (10-15 perc) Utána fagyhalál. Csillagközelben, pl. a Föld pályáján már nem ilyen rossz a helyzet. A vérkeringésünk kiegyenlíti a meleg és a hideg oldal eltérését, tehát kb. annyi lenne az érzékelt hőfok, amennyi a Földön lenne üvegházhatás nélkül. Mínusz pár fok, ami felöltözve elviselhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!