Mi történik akkor ha a Földünkbe csapódik egy hatalmas nagy égitest vagy bolygó? Abban a másodpercben minden kipusztul? Mit éreznénk hirtelen? Mekkora ennek a valószinüsége?
mekkora egitestre gondolsz?
egy 50-60 km atmeroju aszteroida becsapodasa, evezredekre nuklearis telet okozna. nehany ezer km-es korzetben mindent kipusztit, akik/amik abban a korzetben lennenek, sokat nem ereznenek, legfeljebb a lokeshullamot, aztan forrosagot, es...
ha Hold nagysagura gondolsz, vagy legalabb 1000 km atmeroju testre, orak alatt minden eletforma megsemmisulne, a Fold is komoly seruleseket szenvedne.
ha Mars meretut veszunk, akkor az mar a Foldet is elpusztithatja eleg nagy valoszinuseggel.
ennel nagyobb egitesteknek viszont mar eleg eros a gravitacios ereje, igy nem is valoszinu az osszeutkozes...
es hogy mit ereznenk, ha kihalna az embeiseg pillanatok alatt? mert ugy hiszem, erre gondoltal. szerintem nem sokat.
Ugyanmár, utolsó, nézz utána a dolgoknak mielőtt hülyeségeket beszélsz...
Egy 500m-1km átmérőjű meteor az óceánba csapódva már óriási károkat okozhat, földet átívelő szökőárat stb... De még, hogy 1000 km-es égitest kell az emberi élet kipusztításához? Jó is lenne... A legjobb példa erre a dinoszauruszok kihalása. Az ő kihalásukat feltehetőleg 1-2 10 km átmérőjű aszteroida és több kisebb, 1 km átmérőjű becsapódása okozta (ezek mintegy 100 millió év alatt csapódtak be, nem egymás után).
És a Földnél jóval kisebb égitest is szét tudná robbantani a bolygót, nem kell ehhez egy 1 Mars.
Kérdező: Nézd meg ezt a videót, ebből megtudhatod.
Egyébként valóban sokkal kisebb égitest is elég a globális katasztrófához. A kis méretű (pár méteres) folyamatosan Föld felé száguldó meteorok elégnek a Föld légkörében, így nem tesznek kárt bennünk. A nagyobbak viszont, ha becsapódnak, akkor lökéshullámot indítanak el. Gondolj bele, hogy amikor beleugrasz egy medencébe mennyi vizet kiszorítasz belőle, ami a környezetedre fröccsen. Most próbál meg ezt elképzelni sokkal nagyobb tárgy és óceán viszonylatban. Szökőárak lesznek, akár 80-100 m-es vagy magasabb (a tárgy tömegétől és a becsapódás helyétől is függ) vízoszloppal, emellett folyamatosan végigmegy egy vagy több nagy lökéshullám a Föld egészén. A becsapódástól legtávolabb lévőknek mindig jobb az esélyük a túlélésre, mint a becsapódás környezetében élőknek, de garancia erre ott sincs. Valóban, ha hatalmas mennyiségű por kerül a levegőbe, az nagyon hosszú időre eltakarva a napot elképzelhetetlen lehülést okoz és az élővilág nagy részének a pusztulását is. De ez "csak" másodlagos hatás, a lökéshullám már megteszi az elején a maga dolgát.
Az a becsapódó test méretétől függ.
Egy pár száz kilométer átmérőjű égitest mindent elsöpörne a Földön. Egy pár ezer kilométer átmérőjű magát a bolygót is elpusztítaná.
Mit éreznénk? Nem mindegy? Pár másodpercen, max. percen belül úgyis hamuvá égsz, és a becsapódás után már nagyon nem tudsz semmit sem tenni ellene.
A becsapódás helyén élők szerintem semmit nem éreznének, mert azonnal elporladnának. De a többiek sem sokat.
Hogy mekkora a valószínűsége? Elég nagy. De gondolj bele, hogy az elmúlt 65 millió évben nem történt olyan becsapódás, ami hatással lett volna az egész Föld élővilágára. Ezt figyelembe véve, annak sem túl nagy a valószínűsége, hogy épp most fog becsapódni.
Amúgy 2029-re és 2036-ra jósolnak nagy esélyű becsapódást, de ezek is csak találgatások.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!