Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért érezzük a forrót először...

Miért érezzük a forrót először hidegnek?

Figyelt kérdés
Amikor valami nagyon forrót érintünk meg, 1-2 másodpercig hidegnek érzékeljük azt és csak utána "forródosik a helyzet". Ez mitől van? Mi a biológiai magyarázata?
2011. aug. 2. 20:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
52%
fú, sajnos nem tudom de én is gondolkodtam már rajta, várom a válaszokat :D
2011. aug. 2. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
75%
hát akkor érezzük meg hogy valami fáj, amikor az agyba eljut a "jel".
2011. aug. 2. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

ugyan van olyan is hogy hidegégés, de ez csak nagyon alacsony fokú anyagok érintésekor történik...pl: folyekony nitrogen.


a forro vizet ami egeti a kezed egy ido utan hidegnek erzed.

2011. aug. 2. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
64%

A természetben (a villámlásból eredő tüzek kivételével) inkább a hideg az, ami veszélyezteti az állatok (ide értve az ember őseit is) létét. Természetes tűz viszonylag ritkán fordul elő, és jól látható, rémületet keltő, az állatok általában már a látványtól is menekülni kezdenek.


A hideg nem látványos. Szép lassan szokott csökkenni a hőmérséklet, ez nem okoz pánikot, nyugtalanságot, viszont védekezni KELL ellene, különben az állat megfagy.


Ezt még lehetne tovább is fejtegetni, de azt hiszem látható, hogy a nagyobb (azaz inkább gyakoribb és "alattomosabb") veszélyt a hideg jelentette. Ezért a hideg érzékelő receptorok érzékenyebbek azoknál, amelyek a meleget érzékelik.


Ha forró tárgyat érintünk meg, a hőmérséklet változás hatására a hideg receptorok gyorsabban reagálnak, mint a meleg receptorok. Majd mikor azok is "észbe kapnak" akkor helyesbíti az agy a kialakuló hőérzetet - ja, bocs, mégsem hideg, hanem forró!


Pedro

2011. aug. 2. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
78%

Szerintem ketfele homerseklet erzo receptor van a borunkben: hideg erzo es meleg erzo. Szerintem ha forrot fogunk meg, akkor mindketto receptor aktiv. Azert erezheted hamarabb a hideget, mert lehet, hogy idobe telik, mig az agy az elemi ingerekbol osszerakja a teljes kepet.


Hogy mibol gondolom: volt a csodak palotajaban, vagy a milennarison egy kiallitas, ahol volt egy keszulek, ami ket egymas kore csavarodo rezcsobol allt. az egyik cso enyhen meleg volt, a masik hideg, ha kulon kulon fogtad meg, akkor egyertelmu volt a helyzet, ha azonban ott fogtad meg, ahol a ket cso egymas korul csavarodott, akkor hirtelen elkaptad a kezed, mert ugy erezte az agy, hogy forro. Nagyon vicces volt.

2011. aug. 2. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Sörensen ***** válasza:
100%
Egészen pontosan a hidegreceptorok is ingerelhetők egy kicsit nagyon forró hőmérséklettel.
2011. aug. 2. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 NoodIy ***** válasza:
100%
Hideg receptor kb 10-szer annyi van ugyanannyi bőrfelületen mint meleg receptor, nem az érzékenységük nagyobb. Egyébként egyetértek az előttem szólókkal.
2011. aug. 2. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Utolsónál a pont. Erre még állatélettanon is végeztünk kísérletet, bőrpróba hideg/meleg, tompa végű tűvel. Kipróbálhatod te is, csak kék filccel jelöld, hol érezted a hideget, pirossal, hol csak a meleget.
2011. aug. 3. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Jó, tehát hideg érzékelő receptorból több van. De ez miért aktiválódik meleg érintésére? Nem az lenne a helyes működés, ha "ki-ki végezné a saját dolgát"? A meleg a melegre, a hideg pedig a hidegre lenne érzékeny.
2011. aug. 3. 10:27
 10/12 Sörensen ***** válasza:

Itt nézz utána: Fonyó Attila: Az orvosi élettan tankönyve


Nekem már papírom van róla, hogy tudom! :D

2011. aug. 3. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!