Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért az emberiség a legfejlet...

Miért az emberiség a legfejlettebb faj a földön?

Figyelt kérdés
Úgy értem a Homo Sapiens alig pár százezer éve alakult ki és ez idő alatt mégis többet és gyorsabban fejlődött mint más fajok több százmillió év alatt. Miért van ez?
2012. ápr. 4. 08:20
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Úgy, hogy nem a legfejlettebb. Még a legintelligensebb jelzőt sem használnám... Vannak közöttük egyedek, akik intelligensebbek mint az átlagos élőlények a Földön :)


Na, de komolyra fordítva a szót: biológiailag nem fejlődtünk, sőt, az agyunkat kivéve inkább egy csenevész, életképtelen faj vagyunk. A bőrünk nem biztosít védelmet, ki vagyunk szolgáltatva az időjárás kénye-kedvének, semmi sem véd minket a hideg vagy eső, vagy tűző nap elől.


És ez pont azért alakult úgy, mivel az agyunk rengeteg energiát elvesz - egy emberi csecsemő hosszú éveken át önmagában életképtelen - egy elefánt, hiába nagyobb, mégis ennyi idő alatt már bőven meg tud élni.


Viszont, ha ez a rengeteg idegpálya kiépült, onnantól kezdve a gondolkodásunknak hála "úrrá" tudunk lenni a természeten, tudunk összetett eszközöket készíteni, és felhasználni a környezetet a túléléshez. De itt is nagyon fontos a szocializáció - ugyanis egy ember önmagában is ér valamit, de nem túl sokat. Mostoha körülmények közepette egy ember eléggé gyorsan meghal, míg egy csoport életképes marad - köszönhetően a kommunikációnak, és az ebből eredő "társas intelligenciának" vagyis mivel el tudjuk mondani a céljainkat (az agyunk absztrakciós képességének hála - képesek vagyunk szavakba önteni a nem létezőt), ezért együtt csoportként ki tudjuk alakítani az oda vezető lépéseket.


De ez nem tesz minket bármivel fejlettebbé. Egy 40 kilós csimpánzlány puszta fizikai küzdelemben egy kétszer nagyobb embert is nagyobb probléma nélkül meg tud ölni... Mivel a majmok sokkalta inkább a fizikai erőre "mentek" semmint az agyuk fejlődött volna olyan mértékben, mint a miénk.

2012. ápr. 4. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
20%
en ugy erzem az aki megtervezte az embert tudta mit csinal es szerintem a fejlettsegunket csak bizonyos szempontokbol erdemes hangsulyozni. sok mas szempontbol mas allatok alatt vagyunk. az biztos hogy megtisztelo embernek lenni mert az eggyetlen termeszetes ragadozo akitol felnie kell az a sajat fajanak a tobbi egyedei :)) ez meg privilegizalt dolog am a foldunkon!
2012. ápr. 4. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
80%
Téves, egyes állatoknál is létezik kannibalizmus.
2012. ápr. 4. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy létezik... hím oroszlán megeszi a hím kölykét...
2012. ápr. 4. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"Úgy értem a Homo Sapiens alig pár százezer éve alakult ki"


Nem, mi is ugyanakkor kezdtük, mint a többiek. A földi élet nem futott neki többször. :) De ha arra gondolsz, hogy pl. a majmokkal legközelebbi közös őstől "viszonylag gyorsan" (igazából frászt) alakult ki a mai Homo sapiens sapiens (ezek vagyunk mi), az sem egy nagy csoda. Nagyon sok pleziomorf jegyünk van (pl. ötujjas végtagok, talponjárás), amit fordíthatunk úgy, hogy "ősi bélyeg". Ezzel szemben pl. a patások iszonyú újításokkal rendelkeznek, nézd meg, mennyivel jobban is futnak, sokkal jobb az emésztésük.

Az egyetlen, amit az ember a magáénak tudhat, az az élőhelyformáló erő, aminek az alapja a szociális környezet és a kommunikáció. Tény, hogy egy másik élőlény nem képes így átalakítani a saját környezetét, és ez viszonylag nagy előny, ami komoly népességnövekedéshez vezetett. De erről már Sir Butcher mesélt.


De igazából nem vagyunk túl fejlettek, nemhogy a legfejlettebbek.

2012. ápr. 4. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
54%
Az ember egy dologra van specializálva: az eszére. Bár vannak olyan állatok, amik elég okosak, mégis az ember kezében van a gyeplő, és a ló húzza a kocsit.
2012. ápr. 4. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A majmok sokkal többet fejlődtek a szétválás óta, mint mi.

Csak nekik nem az agyuk.

2012. ápr. 4. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Az érzékszerveink terén nem vagyunk a legfejlettebbek. Pl. a kutyának összehasonlíthatatlanul jobb a szaglása mint az embernek, a macskának a hallása, a madaraknak a látása, egyes élőlények képesek érzékelni az infravörös sugarakat is, van egy madárfaj amelyik az ultraibolya sugarakat nemcsak hogy érzékeli, hanem ezt ráadásul külön színként is (állítólag a kísérletek azt mutatták ki, hogy teljesen más színként, mint amilyent/amilyeneket mi ismerünk), a delfin képes érzékelni az elektromos mezőt és ezzel még nem is teljes a lista.

Az ember többek között az elvont gondolkodásra való képességben, a hanggal való kommunikáció terén (beszéd) és az eszközhasználat esetében a legfejlettebb élőlény. Egyes állatok is használnak eszközt (pl. a varjú) de ez csak egészen kezdetleges szinten nyilvánul meg náluk.

2012. ápr. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
44%
Mivel valószínűsíthető, hogy az utolsó alkotása bolt a természeti Erőknek amely fokozatosan egyre tökéletesebb lett.
2013. júl. 26. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
De még hozzátenném, hogy ebben nagyon sokat számított a differenciáltabb agy, a két lábra állás és gerinc kiegyenesedése és nem utolsó sorban a hüvelykujj szorításra és határozott fogásra alkalmas anatómiája-- amely a precizitást, alkotást segítette elő.
2013. júl. 26. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!