Miben nyilvánul meg az evolúció az emberi fajnál?
Ha az áltag magasságnövekedés evolúciós hatás (nem tudom), akkor az lehet az oka, hogy párválasztásnál nagyobb esélye van egy 190 cm-es férfinak, mint egy 170 cm-esnek.
A másik, amiről olvastam valahol, hogy a középkori nagy járványok miatt Európában az élte túl nagyobb eséllyel (nem tudom már melyik járványt), aki víz helyett bort ivott. Így az európaiak (+ azóta USA, Kanada, stb.) genetikailag jobban bírják a szeszt, mint pl. az ázsiaiak vagy az indiánok.
Amúgy az utóbbi párszázezer évben szinte semmi lényeges változás nem történt az emberben. Esetleg az emésztés alkalmazkodott a főtt ételekhez.
Mint már írták a magasság a jobb kaják és a kevesebb megerőltető munka miatt nagyobb.
Az utóbbi pár tízezer év evolúciós fejleményei a tej emésztéséhez való alkalmazkodás, a hegyi indiánok nagyobb tüdőtérfogata, meg hasonló kisebb változások. Ezeknél nagyobb időtartamú volt a rasszok kialakulása.
Pl. megjelent a tejcukor emésztésének képessége (=tejivás képessége) felnőttkorban. Ez az állattenyésztés kialakulása után járt előnnyel. Nem mindenkinél van ez így, japánok pl. többnyire nem emésztik a tejet.
>Valamint még az is érdekelne, hogy mostani mozgásszegény, számítógép előtt görnyedős életmódunknak milyen kihatása lesz/lenne esetlegesen a fajunk evolúciójára?
-Annak van hatása, hogy megszűnt a szelekció, így romlik a fitnesz, ha a civilizálatlan élőhelyre értjük. Egy mai rövidlátó, cukorbeteg, stb. populáció életképtelen volna civilizáció nélkül.
A jó minőségű és sok étel miatti növekedés nem evolúciós lépés. Ez hogy működne, aki magasabb, az jobb vagy több ételhez jut? :)
Ez egy korábbi evolúciós képesség, hogy a több ételtől nagyobbra nőhetnek az egyedek, de ez nem most alakult ki.
Igen, amiről te beszélsz (pl. testmagasság), azt szekuláris terndnek nevezik. Ez lényegében a környezeti hatások változása, vagyis "jobb környezetben élünk", ennélfogva a "génekben kódoltak nagyobb mértékben tudnak kifejeződni". (Ez igen konyhanyelvi megfogalmazás volt, de remélem, érted.) Annyi evolúció van benne, hogy a kutatók régóta vitáznak azon, összefügghet-e azal, hogy van preferenciális párválasztás, és aki magasabb, az eleve magasabb emberrel házasodik. Ez kérdéses, vitatott, hogy valóban kimutatható hatása lenne-e. (Egyelőre abban egy picivel többen hisznek, hogy ez elhanyagolható.)
A mostani életmódunk akkor fog bármit is befolyásolni, ha kitör egy háború, és bizony a hadköteles lakosságnak be kell vonulnia. Ahogy ez történt a két világháború alatt is. (Előtte nem voltak "kockák".) Akkor a sokat gép előtt töltő fiatalság egy része alkalmatlannak bizonyulhat, mondjuk a nagyon rossz szem miatt, és ők otthon maradhatnak a nők mellett. Márpedig nagyon sok asszonyka utanotkozott annak idején is, amíg a férjük harcolt a hazáért... (kimutatható, hogy a II. vh után megnőtt a szemüvegesek aránya) De az csak neked probléma, ha görnyedezel a gép előtt és meresztgeted a szemed. A gyerekeid ettől még nem örökölnek semmi rosszat. De ha eleve szemüveges vagy, és nem a gép tett ilyenné, az más kérdés.
(Szerencsére a számítógép még nem szelekciós tényező. És a sokat gépezők inkább más elfoglaltságot kedvelőket szeretnek párnak választani, mert az biztosan nem foglalja el a gépet, így ha lenne is "kockagén", akkor az biztos, hogy nagy eséllyel heterozigóta formában marad.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!