A föld gravitációs tere hány méter magasban szűnik meg?
http://www.youtube.com/watch?v=QNJ1JaUd4kA&feature=related
A videóban a csaj elengedi a labdát és lebeg. Viszont elvileg akkor a repülővel nem tudna visszajönni a gravitációs térbe, mert a repülőgép alkalmatlan az űrben való közlekedésre. Ezt nem értem.
1.: Olvasd el a "Az idő rövid története" c. Hawking könyvet. Laikusoknak is jól érthető a könyv és nagyon jó példák vannak benne.
2.: Próbáld ki a Kerbal Space Program nevű játékot. Elsőre nevetségesnek tűnik, de valójában minden lényeges erő hatást szimulál és megválaszolja minden gravitáció, légellenállás, súlytalanság kérdésedet. Erősen ajánlom hozzá a magyar nyelvű Wiki oldalát.
Ezek után te magad fogod megválaszolni a kérdésedet.
Amikor azt mondják, hogy az űrben súlytalanság van, akkor igazuk van:
Egyszerűen szólva az űrben ugyan mindig (és a világon mindehol) van gravitáció, viszont súly csak akkor van ha emiatt a gravitációtól hozzányomódsz valamihez (pl. talajhoz, vízhez ha úszol stb...).
Az űrsikló folyamatosan esik (az utasával együtt) olyan nagy sebességgel hogy elrepül a Föld mellett folyton. Mivel az utasa és az űrhajó is egyszerre zuhan, ugyanabban az irányban és sebességgel (a gravitáció is ugyanabba az irányba húzza őket), ezért nem fog neki paszírozódni a falnak benne, mint a Földön a talajhoz, ezért nincs súly. (a fontos dolog, hogy súly tehát az erő amivel nekinyomódsz a talajhoz, vagy pl. ha kötélmászás közben amivel a kötelet húzod, hogy ne ess le). Súly tehát nincs, ha lebegsz, mivel nem nyomódsz neki semminek.
Nem vagyok fizikus vagy matematikus, de én úgy tudom, hogy a Föld körüli pályán lévő testek (űrhajó, vagy akár a Hold) folyamatosan gyorsulva (az irányváltás is gyorsulás) zuhan a Föld felé, csak mivel "oldalra" is mozog, ezért zuhanás közben a bolygó felszíne mindig kigörbül alóla. Ha az űrhajó nem éri el a szükséges sebességet, vagy a még ott található levegő molekulák lefékezik a sebességét, akkor egyszerűen lezuhan.
A Holdra is azért kellett bazi nagy rakéta, mert a Föld visszahúzza az űrhajót, ha nem megy elég gyorsan, visszafelé meg elég volt egy pici lökés is a hajtóművel, hogy elszakadjanak a Holdtól, mert gyakorlatilag visszazuhantak a nagyobb gravitációs mezejű Földre.
Azért durva hogy így hét évvel a kérdés óta nem kaptál számodra érdemleges választ. Mert mindenki a fizika tudását akarja fitogtatni (amit én nem is vonok kétségbe), de ezzel neked nem segítettek mivel neked arra volt/van szűkséged hogy vizuálisan elképzeld.
Ez a két grafikon segíts hogy elképzeld magasságonként.
Itt viszont figyelj rá hogy a grafikon a föld középontjából indul. Tehát a te számodra úgy érdekes ha az "upper mantle" szürke vonalától nézed.
Megnézheted, annélkül hogy minden pontot egyesével számítanál ki (a többiek hülye tanácsára) és kötözgetnéd össze.
Láthatod hogy a gravitáció még több ezer kilométeres magasságban se piskóta! Szóval igen nagy ahhoz képest mint gondoltad és még ott is nagy erő kell leküzdeni! Most fizukusok jöhettek belém kötni, hogy "miért használok ilyen relatív fogalmakat?" -azért hogy értse és eltudja képzelni
Ha a számolgatás érdekel mégis de lusta vagy, akkor itt egy kalkulátor:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!