Növevények evolúciójáról olvastatok valami jó könyvet?
Mindig csak összehordanak valamit ami épp eszükbe jut...
tudom hogy alakuló dolog ez, de van sok összefüggés amit fel lehetne tárni már világosan, felépítve...
Ilyen dolgokról nem "könyvek" hanem tanulmányok szoktak szólni, ezek azonban tudósok által vannak írva tudósoknak és a laikusoknak nemigazán érthető a nyelvezetük.
Ajánlom az angol wikipédiát, ha tudsz angolul, ott nagyon komoly tudományos témák vannak leírva, laikusok által is érthető nyelvezeten, sokkal színvonalasabban, mint a laikusok számára kiadott ismeretterjesztő könyvekben, amik közül még sok mostanában kiadott is szégyenszemre 80-as és 70-es évekbeli tényekkel dolgozik.
Általánosságban elmondható a növények evolúciójából, hogy először voltak klorofillel rendelkező eukarióták, amiknek nem volt többé szüksége a heterotróf táplálkozásra, aztán ezek telepekké összeállva lettek algák, ezekből lettek mohák, harasztok, páfrányok. Egy páfrány-szerű mára már kihalt növényből lettek a magvas növények, ezekből a legprimitívebbek a cikászok és a ginkgók, a tűlevelű fák már specializáltabbak. A zárvatermők a legfejlettebb növények de ezek valami ismeretlen nyitvatermő csoportból alakultak ki.
Podani János - A szárazföldi növények evolúciója és rendszertana
Podani János - Földindulás a szárazföldi növények osztályozásában avagy molekulák, gének, törzsfák és a rendszerezés
Jó könyvek, nem határozó jellegű rendszertan, meg lehet érteni egy csomó mindent belőle. A második inkább rendszertan-elméleti. Attól függ, mi érdekel.
igen, ez általában ugy tiszta meg oké (és köszönöm is), de arra gondoltam, hogy tudtok-e javasolni különböző fejlődési elméletgyártókat... valszeg jól mellélőnek, de ezek pl. ki vannak hegyezve a genetikai/evolúciós hasonlóságokra.
Linnaeus már elég régi, Priszter Szaniszló nekem nem talál célba (lehet ellenvetni), mást meg nem nagyon ismerek (röstellem, dehát ez van, kezdő vagyok...)
Van egy jó: Lechner Judit megragadott, de ő nagyon szerény, nem mond, nem akar mondani nagy dolgokat (pedig ez kell a nagy dolgok mondásához:). Nagyon élvezetes és értékes, de csapong és "materiálisan igénytelen" :).
De kéne valami... nem írt valaki olyat, ami úgy... valami? :D
Géczy Barnabás: Ősnövénytan
vagy Géczy Barnabás: Őslénytan, bár ebben elég kevés rész van a növényeknek szentelve.
Azért ha kicsit szűkítenéd a kört, könnyebb lenne mondani valamit. Ez így kicsit olyan, mintha azt kérnéd, hogy mondjuk valamit a személygépkocsikról.
Melyik növények? Füvek, fák? Nyitvatermők, zárvatermők? Szárazföldi, vízi? Régebbi események, pl. szárazföld meghódítása, vagy újabbak, pl. C4 -es fotoszintézis?
képzeld, engem ezek közül több mint kettő érdekel...
Kösz a Géczyt is, bevettem a listába! :) Kicsit régi már, de biztos jó! A paleo cuccokat táncsak nem tudják annyit bonyolítani :)
03-07 14:18 vagyok
Igen, nem maiak már a Géczy könyvek, de még mi is ezekből tanultunk (többek között) őslénytant, szóval nem vészes :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!