Miért hullámzik mindig kifelé (a part felé) a Balaton/tenger?
Arra tippelek, hogy a parti víz sekélyebbé válása miatt. A nyílt vizen bármerre haladnak is a hullámok, a part közelében a part felé tartók tudnak csak felerősödni, és ezek érik el legnagyobb intenzitással a partvonalat. Ha párhuzamosan is futnak a hullámok, a part közelében ezek is a part felé tartó hullámokat fognak kelteni.
A másik tippem, hogy a nagyobb energiájú hullámok a nyílt vizen képződnek, tehát a part felől (a derékig/bokáig érő vízben :) nem tud kiindulni olyan hullám, aminek érezhető hatása lenne. (Persze fújhat a part felől szél, ilyenkor kis, fodrozódó hullámok indulhatnak a partról, de szerintem nem ezekre gondoltál.)
Köszi a válaszokat. Értem, hogy a forrás határozza meg a hullám irányát.
Azonban a part felől a víz felé fúj a szél. Ekkor a forrás a part felől van, de én még sohasem láttam a parttól elfelé menő hullámzást. Ennek mi a magyarázata?
Amikor a part felől fúj a szél, az nem hoz létre azonnal a part mentén hullámokat, hanem csak beljebb, pár 10 vagy 100 méterre. Így ezek a hullámok majd a másik parton kötnek ki, mint kifelé tartó hullámok. Az ott keletkezett hullámok meg a te partodon. Persze ez nem ilyen egyszerű.
A lényeg az, hogy az egész felület egy nagy hullámzó rendszer, amelynek a hullámok mindenképpen a felületén keletkeznek, aztán ezek össze vissza összeadódnak, interferálnak, és ezek a hullámok csak valamelyik part felé tudnak tartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!