Az óceános legmélyebb részeit nem ismerjük, sőt úgy hallottam hogy a lehetséges fajoknak csak kis részét ismerjük odalent?
A Holdat egy egészen picit könnyebb vizsgálni mint a mélytengereket :)
Az óceán legmélyebb pontját pont ismerjük, mert ott már jártak lenn, de egyszerűen túl nagy felületről, és eléggé kemény kutatási területről van szó. Profánul szólva könnyebb készíteni egy Hold-szondát (a Holdon azért közel sincs akkora változatosság, mint egy óceán fenekén) ami bejárja a Hold 1%-át (és már baromi sokat megtudtunk) mint egy olyan tengeralattjárót, ami kibírja azt az elképesztő nyomást. A Holdon igazából csak 1 atmoszféra a nyomáskülönbség - a tengerek mélyén ennek ezerszerese. A Holdon van egy kifogyhatatlan energiaforrás: a Nap. A tengerek alja sötét, energiát max a felszínről lehet lejuttatni, na de hogyan? Az űrbe csupán kijutni nehéz - ha már kinn vagyunk, a többi "gyerekjáték" maximum időbe telik. Egy szonda egyszer elindul, akkor nagy eséllyel eljut a Holdra bármiféle extra meghajtás nélkül - ez egy tengeralattjáróról nem mondható el.
Illetve ott van a feltérképezendő dolgok is: A Holdról sem tudunk azért olyan sok mindent - a domborzatát, vannak pontokról kőzetek, de igazából tippünk sincs mi volt a Hold kérge alatt mondjuk 50 méter mélyen. Ugyanez nem mondható el az óceánokról, sőt, az óceánok mélyén élő állatfajokról. Mennyiségileg az óceánok rejtélyeinek nagyobb részét ismerjük, mint a Holdnál :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!