Longitudinális hullámoknál is felléphet interferencia?
Figyelt kérdés
2012. febr. 9. 19:22
2/7 A kérdező kommentje:
köszi a gyors választ,és esetleg tudnál példát is mondani,vagy mutatni?és még 1 kérdés: ez hogyan jelenhet meg a hanghullámoknál?
2012. febr. 9. 19:40
3/7 anonim válasza:
Az állóhullám a kötélen például az egyik végről induló és visszaverődő hullámok interferenciájaként jön létre. Vagy az optikai rácson fellépő interferencia. Sőt, a buborékok színét a hártya két oldaláról visszaverődő azonos színű fények interferenciája okozza, amik kioltják egymást. Hangnál meg rendszeresen szokták a lebegést példaként hozni (két közeli frekvenciájú hang megszólalásakor).
4/7 anonim válasza:
Elvileg ha két hangszóróból egyszerre szól ugyanaz a hang, akkor lesznek olyan helyek a térben, ahol erősen hallod a hangot, és olyanok ahol gyengén. Bár ezt még sosem próbáltam :)
5/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat,a 2. válaszolót kijavítanám. a kötélen létrejövő hullámok transzferziálisak.a vékonyréteg interferenciánál és a fényhullámok erősítik és gyengítik egymást,ami pedig szintén transzferzális.az utolsó példánál a hang már tényleg lognitudinális,viszont ott a rezonancia jelenségéről van szó.de javítsatok ki ha én tudom rosszul
2012. febr. 12. 13:25
6/7 anonim válasza:
Nem, a rezonancia más, például amikor egy fürdőszobában elkezdesz egyre magasabb hangot kiadni, és bizonyos hangmagasságokon a hang felerősödik. Ezek is tulajdonképpen állóhullámok, de lehet úgy tekinteni, hogy ezek a fürdőszoba levegőjének a rezonanciafrekvenciái.
A hangszórós példa az interferencia, bizonyos pontokon erősítik egymást a hullámok, máshol meg kioltják.
7/7 anonim válasza:
A második vagyok, igen, jogos, és bocsánatot kérek! A fényt tényleg felejtsük el... A kötelet cseréljük lépegető rugóra, és akkor azon már tényleg megfigyelhetők longitudinális hullámokból kialakuló állóhullámok, amik vissza is verődnek, mondjuk ezen nehezebb létrehozni a jelenséget, de elvileg hasonlóan megy. A hangnál a sípoknál is ilyesmiről van szó, mondjuk a levegőnek nagy a csillapítása... De szerezz egy homogén, egyenletes keresztmetszetű, sima acél rudat meg gyantát! Ha begyantázod a kezed, akkor ezt is tudod "sípként" működtetni, ha erősen végighúzogatod rajta az ujjad. Viszont azzal számolj, hogy a fémben nagy a hang sebesség, így magas frekvencián fog szólni, és iszonyat hangja van. (Olyasmi, mikor begerjed a mikrofon, innét van a neve is "Hangmérnök rémálma kísérlet".) Ennél is longitudinális hullámok pattognak a fémben.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!