Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tömeg elgörbíti a teret,...

A tömeg elgörbíti a teret, valójában a gravitáció csak látszólagos következmény. A föld által okozott görbült térben miért 'tapadunk' a földhöz és nem felszállunk, mikor a földi nézőpontból nézve a görbült tér teljesen egyenesnek látszik?

Figyelt kérdés
2012. jan. 17. 19:13
 1/7 anonim ***** válasza:
Ezt egy görbült felszín analógiája alapján értheted meg. Mi benne élünk a térben, nem látjuk a görbületét, csak érezzük a vonzást.
2012. jan. 17. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Világos, hogy a föld tömege meggörbíti a teret. Mivel benne élünk nem érzékeljük, hiszen a viszonyítási alapként használt méterrúd is valójában görbe. (Eddig jól gondolom?)

Azt nem értem, hogy miért tömegvonzásként érzékeljük a térgörbületet? Van szemléletes magyarázat, amivel sok helyen lehet találkozni: a kifeszített lepedő közepén elhelyezett tömeggel, ami besüllyeszti azt, azáltal előidézve a görbületet.

De nekem nem világos ezzel együtt sem, hogy ez a térgörbület mitől válik tömegvonzás érzetté?

Elegendően nagy távolságról figyelve a föld által okozott térgörbületet (már például a holdról) a földi görbület kiegyenesedni látszik. Persze ez a hatás mérhetetlenül csekély lehet, mégis ilyen mértékű gravitációt produkál?

2012. jan. 17. 19:51
 3/7 Tom Benko ***** válasza:

Minden test egyenesek mentén mozog. Ezek görbült térben az úgynevezett geodetikusok lesznek. És görbült térben lehetnek zárt geodetikusok is, ezek lesznek a zárt (kör, ellipszis)pályák.

Képzelj el egy gumilepedőt, amin felvázolsz egy D.-i dszű koordináta-rendszert. Ha erre egy testet helyezel, akkor meggörbülnek az egyeneseid. Sőt, az elhelyezett testek is szépen a görbék mentén fognak mozogni, mintha tömegvonzás hatna rájuk.

2012. jan. 17. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
"testek is szépen a görbék mentén fognak mozogni, mintha tömegvonzás hatna rájuk" Ezt értem, csak az nem világos, miért tapasztaljuk azt, hogy éppen a tömeg fele alakul ki a vonzás. Azt kevésnek érzem, hogy "a tömeg fele hajlik a tér". Ettől még nem kellene a kisebb tömegnek a nagyobb fele esnie, hiszen nincs kitüntetett irány, és ebben a felfogásban tömegvonzás nem létezik. Akkor miért a föld fele esik az alma? Azt is kérdezhetném: miért esik le egyáltalán? Hiszen csak egy, a föld fele meggörbült térben van.
2012. jan. 17. 21:05
 5/7 anonim ***** válasza:
Vedd a lepedőt a rá helyezett tárgyakkal, és képzeld el, hogy végiggurítasz rajta egy üveggolyót! Milyen lesz a pályája?
2012. jan. 18. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Tom Benko ***** válasza:
Dehát most mondtad el, miért! A Test felé hajlik a tér, és annak "egyenesén mozog a test, akkor merre fog mozogni? Mit fog észlelni?
2012. jan. 18. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Itt van egy jó írás róla:

[link]

azért érzékeljük tömegvonzásként, azaz vonzásként, azaz gyorsulásként, mert ekvivalens a lokális tömegvonzás egy lokális gyorsulással, ez az ekvivalencia elv. Erre mondják, hogyha benne vagy ez zárt liftben és nyom a padló, akkor nem tudod megállapítani, hoyg azért mert a földön vagy és vonz a föld, vagy az űrben vagy, de gyorsulsz.

2018. márc. 8. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!