Miért mindig a Merkúr perihélium elfordulását szokták emlegetni, más bolygóknak nem mérték ki?
Figyelt kérdés
2012. jan. 16. 10:43
1/5 anonim válasza:
"A Merkúr kering a legközelebb a Naphoz és ezért a legerősebb gravitációs hatás őt éri. Pályája meglehetősen elnyújtott; az általános relativitáselmélet azt jósolta, hogy az ellipszis hossztengelye tízezer évenként körülbelül egy fokkal elfordul. Bármilyen csekély is ez az effektus, már 1915 előtt sikerült megmérni; ezt tekintették az Einstein-elmélet egyik első bizonyítékának. A közelmúltban radar segítségével megmérték a többi bolygó pályájának még csekélyebb eltérését is a newtoni jóslatoktól, és teljesen egyeztek az általános relativitáselmélet előrejelzéseivel."
2/5 A kérdező kommentje:
És hogyan mérték?
2012. jan. 16. 14:05
3/5 anonim válasza:
"radar segítségével"
Vagy nem értem a kérdést. :)
4/5 A kérdező kommentje:
Azt hittem valami nagyon érzékeny mérés kellett legyen, vagy a perihélium elfordulást már korábban is észrevették, csak mással magyarázták, vagy nem tudták magyarázni?
2012. jan. 18. 08:52
5/5 anonim válasza:
Amennyire tudom, a Merkúr esetében korábban is észrevették, de nem volt rá magyarázat. A külsőbb bolygóknál pedig még nem tudták kimérni olyan pontosan, a radart például valamikor a II. világháború körül találták fel, és bolygók adatainak mérésére talán akkor még nem is volt elég kifinomult. Hogy mennyire kellett pontosnak lennie a mérésnek, azt sajnos nem tudom. :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!