Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyukak párolgása...

A fekete lyukak párolgása során a kimenő részecskék (fotonok? ) nem esnek gyorsan vissza kis perturbáció hatására?

Figyelt kérdés
Hiszen a Hawking-sugárzás a felülethez nagyon közeli.
2012. jan. 14. 13:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%

Nem látott még senki se Hawking sugárzást, se fekete lyukat.


Ami nem is csoda, hiszen a fekete lyuk kialakulásához végtelen sok idő kellene. Tehát a mi téridőnkben nem létezik.

2012. jan. 14. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Láttak már fekete lyukat és a Hawking-sugárzást is kimutatták. Egy részük "visszaesik" vagy nagy vöröseltolódást szenved, de ami kijut, az a Hawking-sugárzás :)
2012. jan. 14. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

A perturbációt, mint kifejezést bolygók, égitestek mozgására szokták használni. Még nem hallottam ilyesmire.


És igen, pont az a poén, hogy vannak olyan részecskék, amik elszöknek. Pont annyival csökken a fekete lyuk energiája. (nem közvetlenül az elszökése végett, hanem a visszahulló negatív energiájú párja miatt... ezek a párokban negatív-pozitív energiájú részecskékként jönnek létre kb. bárhol össze-vissza)


Minél kisebb a fekete lyuk, annál gyorsabban "fogy".


De nekem sem tiszta teljesen a kép az arányokról és a matematikai levezetésről...

2012. jan. 14. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Jó lenne, ha az válaszolna csak, aki érti legalább azt, hogy mi a perturbáció szó jelentése. Fekete lyukak létét az eseményhorizont miatt külső megfigyelőnek bizonyítani lehetetlen, csak valószínűsíteni lehet, de asztrofizikai szempontból lényegtelen is, hogy milyen objektum van egy eseményhorizonton belül. A Hawking-sugárzás fotonjai az eseményhorizonthoz közel keletkeznek, ezért csak nagyol lassan szabadulhatnak meg, és bármi kis eltérülés, szóródás, ütközés visszafordíthatja őket. Ezért nem értem azokat az elméleteket, amik szerint a fekete lyukak ennyi-meg annyi idő alatt elpárolognak. Mit lehet tudni a sebességek arányáról, ez a kérdésem lényegében.
2012. jan. 15. 18:05
 5/11 anonim ***** válasza:

Gondolkodjatok. Amikor a fekete lyukakról beszélünk, mindig előjön, hogy a bele zuhanó űrhajós kívülről nézve egyre lassabban mozog, ahogy közelít az eseményhorizonthoz. Az eseményhorizonthoz érve gyakorlatilag megáll (mert a sajátideje végtelenszer gyorsabban telik, mint a kinti idő).


Nem szúr szemet senkinek az, hogy amikor a fekete lyuk kialakul, akkor legelőször is neki kell összeszűkülnie az eseményhorizontján belülre? És hogy kívülről nézve ennek is végtelen hosszú ideig kell tartania?


Ezért nem létezik igazi fekete lyuk a mi téridőnkben, és ezért nem lehet megfigyelni semmilyen Hawking sugárzást.

2012. jan. 16. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Az összeomlás nem végtelen idő, a kettő nem ugyanaz. És az sem ugyanaz, hogy az eseményhorizontot kivűlről nem tudjuk megfigyelni, és hogy a Hawking-sugárzást meg tudjuk-e figyelni. Ha létezik, akkor nincsen semmi akadálya, mert az már az eseményhorizonton kívül van. Egyébként meg egy szemikvantumos eredmény, kérdés hogy jó-e. De egyelőre még nincsen kvantumgravitáció, úgyhogy senki nem tudja.
2012. jan. 16. 10:42
 7/11 anonim ***** válasza:
Értem, tehát bármi, ami a fekete lyuk felé zuhan, az végtelen idő alatt halad át az eseményhorizonton, kivéve magát a fekete lyuk anyagát, ami valamilyen rejtélyes oknál fogva képes véges idő alatt is átesni, miközben a fekete lyuk kialakul.
2012. jan. 17. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Az hogy valamit nem tudsz megfigyelni, az nem jelenti azt, hogy nincs! Ismerhetsz pl. egy fotont, aki úgy elmegy hogy soha nem éred utol, mert később indulsz, plusz nem tudsz fénysebességgel menni, akkor már az nem is létezik?
2012. jan. 17. 09:52
 9/11 anonim ***** válasza:

01-14 21:26-os hozzászóló vagyok


A perturbációt arra szoktuk mondani, amikor a különféle égitestek mozgását valami "zavarja". Pl. egy másik bolygó odébb húzza a pályáját, vagy egy hold ráncigálja.


Nem hallottam még részecskékre vonatkoztatva megemlíteni.


Egyébként elég meredek kijelentéseket teszel olyanokról, amikről fogalmad sincs. Pl. utalás arra, hogy nem tudom mi fán terem. A Hawking sugárzásra meg keress rá akkor az interneten, Google jó barát! Főleg angolul vannak jó leírások róla, de magyarul is akad 1-1...

2012. jan. 19. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Mert úgy tudom az egyik töltésük leszakad és ezért a másik (pl. pozitív) töltés olyan gyorsan kezd elszáguldani az űrbe hogy a fekete lyuk nem képes beszippantani. Ez a Hawking-sugárzás.
2012. nov. 24. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!