Hogy működik az operon? Mi ez pontosan?
Az operon a prokariota szervezetek génexpresszióját irányítja. Áll promótorból, operátor génből, strukturális génekből. A promótor az a hely, ahova az RNA polimeráz enzim kapcsolódik. A strukturális gén az információt tartalmazza a fehérjeszintézis számára. Emelett található itt még regulátor gén is, amely egy regulációs fehérjét kódol. Példának leírom az E.coli baktérium laktóz-operonját:
az e .coli laktóz operonja olyan enzimeket kódol, amelyek a laktóz anyagcserében vesznek részt. A génátírást az operon úgy szabályozza, hogy ha az E.coli olyan környezetben van, ahol nincs laktóz, akkor a regulátor gén alapján létrejön egy fehérje. Ez a fehérje rákapcsolódik az operátor génre, és nem engedi, hogy az RNA polimeráz enzim RNA-t hozzon létre a DNA-ból, tehát gátolja a laktózt lebontó enzimek létrehozását. Nincs rájuk szükség, mert nincs laktóz a környezetben. De ha a laktóz megjelenik, akkor a laktóz rákapcsolódik a gátló fehérjére, ami így nem tudja megakadályozni a laktóz-anyagcsere enzimeinek szintézisét.
Első válaszoló! nagyon tetszik,amit írtál!:)
nekem annyi kérdésem lenne hozzá, hogy az operátor gén az hol van és mi a feladata?
Ugye ha a laktóz koncentráció magas az echerichia coli környezetében a gátlófehérjére tud kapcsolódni..ami a struktúrális gén promóterébe kapcsolódva lehetővé teszi a transzkripciót...
ezért nem értem milyen funkcióval bír az operon gépn és a regulátor gén...
illetve nekem meg kellene azt fogalmaznom,hogy mi az operon általánosan..
Azt te helyesnek tartanád,ha úgy fogalmaznám meg:
Operonra szerveződnek kódológének,melyek egy adott funkciót látnak el?
Az OPERON a DNS egy szakasza. A génműködés szabályozásának egysége a prokariótákban.
I. Escherichia coli + glükóz: a baktérium telepek 24 órán belül megjelennek.
Magyarázata: a regulátor gén gátló (represszor) fehérjét termel, ami bekötődik (kapcsolódik) az operátor régióhoz. Az így létrejött nagy térkitöltésű molekula komplex térben lehetetlenné teszi a nagyméretű RNS polimeráz enzim indítórégióhoz való kapcsolódását, így nem indul meg a struktúrgéneken a laktóz bontó enzim fehérjék kialakításához szükséges mRNS szintézise.
II. Escherichia coli + laktóz: a baktérium telepek nagyjából 1 hét múlva jelennek meg.
Magyarázat: a regulátor gén gátló (represszor) fehérjét termel, ami a laktózmolekulákkal kapcsolódik, így az operátor régió nem tud kapcsolódni a gátló fehérjéhez, így az RNS polimeráz kapcsolódik az indító régióhoz, beindul a struktúrgéneken a mRNS szintézis, így képződik, a laktóz bontó enzim, ami a laktózt glükózra, és galaktózra bontja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!