Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miből is állnak az atomok?

Miből is állnak az atomok?

Figyelt kérdés

Van az atommag, ami protonokból és neutronokból áll. A protonok neutronok kvarkokból. A héj az elektronokból épül fel. Aztán vannak ezek ellentétei, az antikvarkok, antineutronok, antiprotonok és pozitronok. Ezek alkotják az antianyagot, de ezek szinte teljesen megszüntek létezni. Vannak még a fotonok és a rejtélyes sötét anyag.

Ám beszélnek itt mindenféle más részecskéről: bozonok, gluonok, fermionok, neutrínók. Mik ezek? Hol találhatóak ezek? A héjban ugye nem és a magban sem, mert azt kvarkok alkotják, de mikor széthasítják az atommagot, még ott vannak. Ne megészen értem, mik ezek a részecskék és hol foglalják el a helyüket az atomban.


2012. jan. 8. 17:58
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%

"Ám beszélnek itt mindenféle más részecskéről: bozonok, gluonok, fermionok, neutrínók. Mik ezek? Hol találhatóak ezek?"


fermion = Fermi-Dirac statisztika szerint viselkedő részecseke


bozon = Bose-Einstein statisztikának engedelmeskedő részecske.


fermionok: ezek a "nyersanyag", amiből felépül az anyag. Kvarkok és leptonok lehetnek. Az elektron pl. lepton, azaz fermion. Az u-kvark és d-kvark kvarkok, tehát fermionok. Összetett fermionok is összerakhatók, pl. egy proton 3 db kvarkból áll, amit gluonok tartanak össze (de a gluon már bozon!)



Bozonok: foton, gluon, W és Z, és ha van, akkor a Higgs és a graviton.


A bozonok közvetítik a kölcsönhatásokat. Az elektromágneseset a foton, az erőset a gluon, a gyengét a W (w=weak), a gravitációsat a graviton (ha van).


Hol találhatók? A fotonok bárhol, ld.: fény

A gluonok tartják össze a kvarkokat a nukleonokban, és ennek az erőnek a maradványa tartja össze az atommagot.


A gyenge kölcsönhatás akkor figyelhető meg, amikor pl. egy szabadon engedett neutron pár perc múlva elbomlik egy protonná, egy elektronná és egy antineutrínóvá.


Neutrínók sokfelé bóklásznak, a Földre borzasztó sok jön belőlük pl. a Napból (a Föld minden négyzetcentiméterén több milliárd halad át másodpercenként), és a Földön is "gyártjuk" őket pl. az atomerőművekben. Nem sok vizet zavarnak, mivel szinte akadálytalanul áthatolnak az anyagon, azaz általában nem lépnek vele kölcsönhatásba.

2012. jan. 10. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

A gluon tényleg a glue szóból származik. Ragazpicurkának vagy valami ilyesminek kéne magyarosítani, hogy magyarul is ilyen szemléletes legyen a neve.

A neutrinó egy érdekes részecske. A béta-bomlás értékelésénél találták ki, hogy teljesüljön az energia- és impulzusmegmaradás. Többféle van belőle. Nyugalmi tömege nagyon kicsi, de nem zérus, mint a fotoné.

2012. jan. 11. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!