Hogyan lehetséges az, hogy a Hold "körbeesi" a Földet?
Azért, mert a Holdnak is megvan a maga lendülete. Ha nem mozdulna, akkor "beleesne" a Földbe. De amikor kialakultak a bolygók, akkor a pornak már volt egy körforgó mozgása, és ez a lendület maradt meg az év milliárdok alatt.
Földről ezt nehéz elhinni, de az űrben voltaképpen semmisincs, ami lassítaná a testeket - meglöksz valamit, és évmilliókig fog ugyanarra "repülni" tovább. Ugyanez van a Holddal is - nincs ami lassítaná, így a majd 5 milliárd évvel ezelőtt szerzett lendületét tartja a mai napig :)
jah, ha az űrben is olyan sűrű volna a levegő mint itt a földön, akkor a hold egy idő után lelassulna, és a föld magába szippantaná.
de mivel nincs légellenállás, ezért a holdat nem fékezi le semmi, olyan mintha egy kutya lenne, ami folyamatosan rohan előre egyenletes sebességgel. Te meg a gazdája volnál, és fognád pórázon, húznád magadhoz folyamatosan, egyenletes erővel. A kutya nem tud elszakadni tőled, de kanyarodni tud, szóval elkezd keringeni körülötted, és folyamatosan húz kifelé, te meg húzod őt befelé, de ahhoz hogy magadhoz húzd, a kutyának abba kéne hagynia a futást, vagy neked jóval erősebben kellene befelé húzni a kutyát.
A Föld-Holt (átlagos) távolságot megtalálod a neten. És a keringésének sebességét is. Ez alapján kiszámolhatod a Holdra ható centrifugális erőt. A Föld és Hold tömegéből, és a távolságból ki tudod számolni a gravitációs erőt is. A két erő nagysága egyenlő. Ezért nem ütközünk a Holddal.
Azt meg, Hogy miért van centrifugális erő a Föld és Hold között, Sir Butcher már elmondta. Van lendülete.
Az alapvető válasz az, hogy azért, mert a Holdnak a Földre vonatkozóan van egy impulzusmomentuma, ami állandó. De szemléletesen is be lehet látni, de azt inkább nem a Holddal, hanem egy a Földtől kis távolságban elhajított kővel mondom el.
Szóval azt kell tudni, hogy ha a Földgömböm bármilyen irányban megteszel 8 kilométert, akkor az eredeti helyedhez képest 5 méterrel kerülsz "lejjebb". Ezt a föld sugarából egy kis geometriával ki lehet számolni.
Azt is tudjuk, hogy egy elejtett vagy elhajított test az első másodpercben 5 métert zuhan. (Ezt is ki lehet számolni a gyorsuló mozgás egyenleteiből.
Ha tehát egy követ a Föld felszínének közelében vízszintes irányban elhajítasz 8 km/s sebességgel, akkor az 1 másodperc alatt 8 km-t tesz meg vízszintesen, és 5 métert zuhan. A Föld felszíne viszont ezen a 8 kilométeren szintén 5 méterrel kerül lejjebb. Vagyis ha a kő sebessége 8 km/s, akkor a Föld folyamatosan "kigörbül" a repülő kő alól, a kő sosem kerül közelebb a felszínhez. Így végül is "körbezuhanja" a Földet. Persze mindezt csak akkor, ha nincs légellenállás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!