Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hőszigetelt edényben vizet...

Kántor Márk-Bálint kérdése:

Hőszigetelt edényben vizet melegítünk, majd forralunk merülőforraló segítségével. A hőközlési idő 60%-a alatt a kezdetben 19 oC-os víz forrásig melegszik, ezután a víz egy része, percenként 18 g elforr. A) A víz hány százaléka forr el?

Figyelt kérdés
Tudom,ez egy KÖMAL-os feladat de a beküldési határidő már lejárt,uh csak a véleményetekre vagyok kíváncsi
2011. dec. 17. 11:54
 1/9 bongolo ***** válasza:

t idő

m tömeg

P teljesítmény

c fajhő, c=4,18 kJ/kg°C

L forráshő, L=2256 kJ/kg


Ilyen egyeleteket lehet felírni:

P·0,6t = (100°C-19°C)·c·m

P·60s = L·0,018 kg


Ezekből P kijön, más nem. Viszont kiszámolható 0,4t-re is egy kifejezés, amiben benne lesz az m egy konstansszorosa. Ez a konstans pont a keresett válasz (100-zal szorozva, hogy % legyen).

2011. dec. 17. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
ezt mondom én is hogy a tömeg kiszámítására,kevés az infó.A P nekem is kijött
2011. dec. 17. 15:09
 3/9 bongolo ***** válasza:

Én nem azt mondom, hanem azt írtam, hogy nincs szükség a tömeg kiszámítására, csak a 0,4t-hez tartozó elforralt tömegarányra, az meg kijön.


Leírom részletesen, mert ezek szerint nem egyértelmű, mire gondolok:


P·0,6t = (100°C-19°C)·c·m = 81·4,18·m = 338,58·m

P·0,4t = 4/6 · 338,58·m = 225,72·m

másrészt a forráshőből az energia, ha m₂ tömeg forr fel ennyi idő alatt:

P·0,4t = L·m₂ = 2256·m₂


tehát:

2256·m₂ = 225,72·m

m₂/m = 225,72 / 2256 ≈ 0,1


Vagyis nagyjából a 10%-a forr fel.


--

Valójában P-re nem is volt szükség, szóval hogy percenként 18g forr fel, az is felesleges adat volt. Nem néztem magát a feladatot, lehet, hogy van B kérdés és ahhoz kell ez az adat...

2011. dec. 17. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
oké megvan kösz,még egy kérdés:középsuliban tanulsz vagy már egyetemen,mert ha egyetemen akkor lenne néhány kérdésem
2011. dec. 17. 15:49
 5/9 bongolo ***** válasza:
Már túl vagyok az egyetemen jó ideje, kérdezz nyugodtan.
2011. dec. 17. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ok,kösz.Tehát:elsősorban is 2 évem maradt a suliból,fizika versenyeket nyertem,a legmagasabb eddig a megyei 1.Csak az érdekel hogy ha ne talán felvesznek vmelyik egyetemre(célok:elte,bme,szeged) fizika szakra mennyire lesz nagy a hajtás,milyen tantárgyak vannak egyáltalán fizika szakon?
2011. dec. 18. 05:18
 7/9 A kérdező kommentje:
Mert igazából az a legnagyobb baj hogy a tanárom nemigen fordít elegendő figyelmet a versenyfeadatokra,és így azokat csak egyedül oldom,ami néha elég nehéz tud lenni...uh nem tudom de mindenképpen fizika szakra szeretnék menni(nem mint pedagógus).Egyáltalán a zh-k milyen szempontból nehezek?Feladatok a nehezek,vagy sokat kell kívülről bevágni vagy miért?Ja és még egy nem tudom hol végeztél(jó lenne tudni)de a tanárok magyarázata mennyire érthető.Előre is köszönöm a válaszokat!
2011. dec. 18. 05:24
 8/9 bongolo ***** válasza:

BME villanykaron végeztem, de már régen. Most a fiam ugyanott informatikát tanul, a lányom meg szintén a BME-n kémiát. Szóval fizikáról nincs tapasztalatom. Google-val találtam ezt a GYK kérdést, olvasd el:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..

Már 2 éves ez a kérdés, úgyhogy azóta a nyelvvizsga már nem ugyanúgy számít, meg ha van még két éved a felvételiig, akkor addig is biztos változnak még a szabályok, de a többi komment biztos most is érvényes.


A BME VIK inforól mondjuk jó tapasztalataim vannak a fiam kapcsán, ha valaki akar tanulni, akkor megvan rá minden lehetősége. A felsőbbévesek tartanak rendszeresen konzultációkat a koleszokban, szóval nem hagyják lemaradni azokat, akik nem akarnak lemaradni. És persze aktívnak kell lenni. Szóval ha pesti vagy, akkor is járj be a koleszba, te magad is tarts konzultációt abból, amihez jobban értesz mint a többiek, mert abból lehet igazán tanulni, ha magyarázod. (Nálunk volt egy tanár, akire azóta is emlékszem: egyszer, miközben magyarázta az aktuális témát, és még mindig üres tekinteteket látott tőlünk, azt mondta, hogy "még mindig nem értik, pedig már én is értem" :) )


Az ELTE-ről nincs sok tapasztalatom, és azok se igazán jók. Az unokahúgom jár oda (bioszra), és van olyan is, hogy nem hirdetnek meg egy előadásra annyi helyet, ahányan vannak a szakon. Aki kapja marja van a tárgyfelvételkor, ha lemaradsz róla, akkor annyi.


A tanárok persze vannak ilyenek is, olyanok is mindenhol. A fiam például analízisből átment egy másikhoz gyakorlatra, mert az eredeti tanárja nagyon elvontam tanított.


A KÖMAL jó, oldjad meg őket, és szerintem ne csak a fizikát, hanem a matekot is. A matek nagyon kell a fizikához (pl. ez a feladat is inkább matekos hozzáállást igényelt, a fizika része nagyon egyszerű volt).


Sok sikert majd 2 év múlva :)

2011. dec. 18. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Jó köszönök szépen mindent,hasznos volt az információ!:)
2011. dec. 18. 17:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!