Hogy keletkezett az űr? Mi volt előtte?
A világegyetem keletkezése előtt nem beszélhetünk időről, mivel az idő a világban végbemenő változások mértéke, nem pedig egy üres izé, amiben az események benne vannak. Éppen ezért a világegyetem keletkezése "előtt" kifejezés értelmetlen. Nem arról van szó, hogy "semmi sem volt a nagy bumm előtt", hanem arról van szó, hogy nincs olyan, hogy "a nagy bumm előtt".
A világegyetem létezését nem előzte meg semmi. Nincs olyan időpont, "amikor még nincs" világ és ami után már van világ. Idő ugyanis a világban van.
Maximum azt a kérdést lehet feltenni, hogy ha nem is időben, de logikailag mi előzte meg a világegyetemet, azaz _miért_ van világ és miért semmi sincs. Erre a választ nem tudjuk. A fizikusok azt mondják, hogy ez történt és kész. Nekik nem dolguk a világ eredetéről beszélni, ők csak a keletkezés hogyanját firtatják. A vallásosak szerint Isten teremtette a világot, de ők sem tudják, hogy miért.
Ui. Az egyik előző válaszoló szerint
"Szerintem most pont olyan helyzetben vagyunk,mint 1500ban vagy azelőtt az akkori emberek,mikor nem tudták,hogy a föld kerek."
Akkor már kb. 2000 éve tudták, hogy a Föld gömb. Az az elképzelés, hogy a középkori ember a lapos Földben hitt, egy 19. századi eredetű tévhit.
Utolsónak:
Hű, bocs, de azt honnan veszed h ez egy 19. sz.-i tévhit? Pl. Magellánt meg Kolombuszt nem azért tartották vissza, mert hülyeségnek tartották h a föld gömbölyű (mmint akik visszatartották)??? Egyébként h a világegyetem előtt nem értelmezhető az idő, azzal teljesen egyetértek :) (am én vok a tegnap előtt (05.19.) 9:10-es válaszoló)
"Magellánt meg Kolombuszt nem azért tartották vissza, mert hülyeségnek tartották h a föld gömbölyű"
Az a tévhit, hogy Kolumbuszt ezért akarták visszatartani, Washington Irving 19. századi amerikai regényíró egyik regényéből származó tévhit.
Kolumbusznak azért nem hittek, mert K. számítási hibát vétett és kisebbnek tartotta a Föld kerületét, mint azt (helyesen) akkoriban ismerték a tudósok. (K. kb. 28 ezer km-nek tartotta az akkor elfogadott 40 ezer km helyett).
Kolumbusz Indiát akarta elérni, nem Amerikát felfedezni. India elérése nyugat felé haladva csak akkor értelmes próbálkozás, ha a Föld tényleg olyan kicsi, mint Kolumbusz hitte (ti.: India kb. ott van, mint valójában Amerika).
Kis magyarázat +2 tanmese:
A Nagy Bumm pillanatában született a tér és az idő is. Ezek egymás nélkül nem léteznek.
A nulladik kérdésben mindenki egyetért:
Valóban van kezdete a világnak, ez a Nagy Bumm (ősrobbanás) természettudós szemmel, vagy a világ teremtése (filozófiai-teológiai szemmel).
Ez a két elmélet nincs ellentétben egymással!!!
A Biblia (és más teremtéstörténetek) nem természettudományos tankönyvek, hanem a többezer évvel ezelőtti ember számára, az ő szintjükön magyaráznak el egy megnyugtató világképet:
A világban rend van, szervezettség, tervezettség van, fejlődési folyamatok és törvények vannak, amelyek nem ijesztőek. (A régi emberek pl. a villámlást valami misztikus dolognak tartották (Zeusz haragszik...) és nem természeti jelenségnek.)
Akkoriban nem lehetett beszélni milliárd évekről, genetikai mutációkról, DNS-ről, elektronokról, kölcsönhatásokról, statisztikai módszerekkel leírható jelenségekről stb.
Persze, igazából számolni sem tudtak az emberek: a negatív számok, a nulla, a tört szám pár száz éves "találmányok"!
("Egy-kettő-sok": ez volt a számolás. A birkáit sem tudta megszámolni, csak látta, hogy az akolban lazábban helyezkednek el, tehát hiány van :-) Milliárdos nagyságrendben számolni senki nem tudott, nem is volt rá szükségük. Így a hét nap is lényegében egy evolúciós magyarázó tanmese!)
Ma már vissza tudunk számolni a Nagy Bummig, és le tudjuk írni, hogy mikor mi történt (különböző részecskék, atomok, molekulák kialakulásának sorrendje).
DE:
Van egy általunk is elképzelhetetlenül rövid időtratam, ami alatt a fizikai törvények létrejöttek, és pontosan nem tudjuk, hogy az alatt mi is történt: 10^-43 s időtartam... (tíz a mínusz negyvenharmadikon másodperc)
Ez az időtartam tipikusan NEM a fizikusok hatásköre!
Hogy aztán a táguló Univerzum a végtelenségig tágul, megáll, esetleg összezuttyan? Ezekre csak elméletek vannak.
Esetleg szívdobogásszerűen periodikusak a Nagy Bummok?... Erre is van elmélet.
2 tanmese, ami ugyanarról szól, szinte ugyanúgy:
- A kis hindu kérdezgeti a mestert: Miért nem esik le a Föld? Mert egy elefánt tartja a hátán. Miért nem esik le az elefánt? Mert mindegyik lábával egy-egy teknősön áll. Miért nem esnek le a teknősök? És erre a guru felcsattan: Ezt egy jámbor buddhista már nem kérdezi meg!!
- A konfirmandus diák kérdezi hittanórán a tiszteletest:
Mit csinált az Isten, mielőtt megteremtette a Földet?
Mire a tiszteletes: A poklot készítette elő az ilyen kérdések feltevői számára!
Szóval vannak kérdések, amiket nincs értelme feltenni (mi volt "előtte", mi van az Univerzum határán túl stb.)!
Ajánlom figyelmedbe a következő két könyvet:
Stephen Hawking: Az idő rövid története
Steven Weinberg: Az első három perc
Nulla képlet, sok érdekesség!
fifikus_fizikus :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!