Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Biológiai probléma?

Biológiai probléma?

Figyelt kérdés

"a mesterségesen változtatott környezetbe helyezünk egy populációt, alkalmazkodni fognak az új viszonyokhoz. Ha zöldre festjük az utcákat, a városi galambok 100 év múlva zöldek lesznek. "

ha ez az állítás igaz, akkor nem helytálló az evolúció, szelekció elmélet. tehát elviekben a zöld színt mutáció okozná, de ez az allél csak akkor terjedne el,ha ez előnyt jelentene az egyednek. de nem hiszem, hogy a városi körülmények között bármilyen előnye származna a galambnak a zöld színből.


2011. dec. 14. 22:32
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
minimális előny már elég lehet hogy lassan kizöldüljenek. ha a génjeikben valahol el van szórva a zöld tollazatot okozó gén, márpedig valszeg el van, akkor simán előkerülhetnek a zöldesebb galambok, több is, és mivel mondjuk 10 év alatt 3 héja betévedt a városba és levadászott 4 szürkét, mert azokat hamarabb kiszúrta, meg többen is voltak, ezért a zöldek aránya kicsit javul. amikor már 50-50% lesz, akkor az a 3 héja majd 20 év alatt 5 szürkét és 3 zöldet vadászik le, mert a szürkéket mégiscsak hamarabb ki lehet szúrni. 100 év azért kicsit bátor kijelentés, de lassan bezöldülhetnek akár.
2011. dec. 14. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:

Ez a száz év vicces, mert az alappopulációban nincs meg az a változékonyság, ami zöld színű mutánsokat okozhatna. Mindegy.


A kérdést nem értem. Szépen levezeted, hogy kell egy mutáció, majd erre a mutánsra szelekciós előny, végül kilyukadsz ott, hogy a galamboknak nem származna előnye ebből. Dehogynem! Milyen most az utca? Szürke. Milyen a galamb? Kiszúrod ötven méterről, mondjuk egy sólyom szemszögéből? Na, ha zöld lenne az utca, a zöld galambok élveznének ilyen szelekciós előnyt. Mivel van zöld szín a természetben is, ez abban a környezetben sem jelentene szelekciós hátrányt, vagyis képesek lennének túlélni, szaporodni, és terjedni is.

Igaz, hogy városi környezetben igen nagy a galambok halálozási rátája a járművek, légpuskák és egyebek miatt, de ez zöld utcán zöld galambnál is ugyanakkora lenne. De a predációs nyomás csökkenne egy zöld színváltozatnál.


Hogy a városi galamb mikor lett ilyen szürke, és miért lett ilyen, az megint más kérdés, hegyes környezetből származik, ha jól tudom (a balkáni gerle biztosan, az végigtartolta Európát is), és ott azért van szürke háttér. De az évek során aszfaltszínű lett (a barna variánsok pl. ritkák és gyorsabban is pusztulnak, a feketék csak a macskaköves területeken elterjedtek stb.), mert ennek a változatnak volt a legnagyobb fitnesze. Változékonyság most is van, nézd csak meg őket, de a felnőtt egyedek között a szürke az elterjedt.


Az idézetben az a gond, hogy a jelenlegi alappopulációban nincs zöld, vagy zöld felé tendáló színvariáns. Ha lenne, elhiszem a 100 évet, az emlegetett balkáni gerlének egy kis populációból 60 év alatt sikerült egy kontinenst meghódítania, tudnak azok szaporodni, ha akarnak, vagyis elviekben akkor lehetséges lenne egy ilyen gyors és nagymértékű terjedés. De a zöld színű tollat nem állítja csak úgy elő a természet. Kevés a tiszta zöld madár (az is inkább a trópusokon). A galamboknál a hímek nyakán az interferenciaszín. (Tudok még egy madárral, aminek a tolla réztartalmú vegyülettől zöldes, de az vízben oldódik, és esőn kifakul. De ez csak érdekesség.)

Szóval a 100 év erős túlzás.


(Ja, lehet, hogy azt értetted félre, hogy zölre festjük az utcákat - majd úgy is hagyjuk. Azaz a beton mostantól egységesen zöld színű lesz. Így érti a példa. Nem egyszeri felfestés.)

2011. dec. 14. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

nem értettem félre semmit: máshogy teszem fel a kérdést, marad az idézet, de képzeljünk el egy olyan környezetet, amelyikben nincsenek veszélyben a galambok, tehát a zöld szín nem jelentene úgymond nagyobb túlélési esélyt. ez esetben lenne-e változás?

én hiszek abban, hogy a véletlenszerű mutációk nem változtathatják a világot,a környezeti hatások aktiválhatnak egyes géneket, amelyek a genom mélyén rejtőznek .

Értem az evolúció-elméletet, annak bizonyítékait is. De valamiért engem nem győz meg

2011. dec. 14. 23:09
 4/28 anonim ***** válasza:
Nagy marhaságot írtál, mert te, az evolúció elméletét felhasználva próbálod igazolni, hogy nincs evolúció. Ha van evolúció, akkor a zöld szín előnyt jelentett. Ha nincs zöld szín, attól még van evolúció, csak előny nem volt. De olyan opció nincs, hogy van zöld szín, de szerinted nincs előny és ezért nincs evolúció, mertha nincs evolúció, akkor mire alapozod a cáfolatod?! Önmagáva nem definiálunk semmit, ennek következménye, hogy önmagával nem is cáfolunk semmit. Ráadásul szerinted nem lesz előnye a zöld színnek, nem a természet szerint, piszok nagy különbség!
2011. dec. 14. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:
belekavarodtam a válaszodba. az én kérdésem csak az, hogy zöld környezetben (szelekció nélkül) zöld lesz-e az adott galambfaj tollazata akár végtelen idő alatt?
2011. dec. 14. 23:22
 6/28 anonim ***** válasza:

Ha a zöld színed nem jelentene jelentős esélyt, akkor már CSAK LEHET, hogy elterjed. Ugynis ahhoz, hogy egy tulajdonság ne terjedjen el, kifejezett hátrányt kellen

jelenteni, de igazából még akkor is elterjedhet, pl kapcsolt tulajdonságként egy másik, igen hasznos tulajdonság mellett.


A genom mélyén szunnyadó indoklás megint nem állja meg a helyét. Számolj el pl egy ccr5 D32-es mutációval ha tudsz! És nem tudsz, mert ez csak bizonyos népcsoportban gyakori, nevezetesen ott ,ahol a pestis pusztított, és látványosan kapcsolat van a mutáció gyakorisága, és aközött, hogy mekkora volt a fertőzés. Angliában pl gyakoribb, mint Magyarországon. Ha ez szunnyadna, ahogy te mondod, akkor az összes populációban fellelhető volna a világon. De nem így van.

2011. dec. 14. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:
igazad van. a problémám a következő: eddig úgy állították be a dolgokat, hogy a gének teszik dolgukat, ha életképes tulajdonságokat hoznak létre az egyed szaporodik, ha nem életképes akkor meghal. De ez az elmélet teljesen kizárja az epigenetikát az én értelmezésemben
2011. dec. 14. 23:53
 8/28 anonim ***** válasza:

Az epigenetika módosítja a csak-gén szemléletet, ami kb az 50-es években volt uralkodó, de ez nem jelenti azt, hogy az evolúciót el kell vetni. Az evolúció nem génekről beszél, hanem öröklődő változékony tulajdonságokról és szelekciós nyomásról, Darwin a maga idejében még a génekről sem tudott. Nyilván a gének fontos dolgok a tulajdonságok meghatározásában, csak nem olyan kizárólagosak, mint korábban gondoltuk.

De egy galamb esetében rohadtul mindegy, hogy a fitneszét mi határozza meg: egy gén, vagy valami más.

2011. dec. 15. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
Kérdező hogy jön ide az epigenetika? De egyébként, ha tényleg abszolút 0 előnnyel jár a zölddé válás, akkor persze hogy nem fognak zölddé válni. Illetve hát, megvan rá az esély, mert azért sodródás előfordulhat, egyszerűen megváltozik kicsit a galambok kinézete évek alatt, pusztán a véletlen folytán. De hogy pont zöld lesz, meg pont a színük fog elváltozni... Azért a természetben kevés olyan változás van, ami teljesen semleges minden szempontból.
2011. dec. 15. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

Ugy kepzeld el, hogy folyamatosan jonnek letre zold galambok, de nem terjednek el, mert konnyen eszreveszik oket a macskak (?), mig az aaszfelt szinebe beleolvado szurkeket nem. Amikor a varost zoldre festik, akkor ugyancsak megjelennek zold galambok, ahogy eddig is, nyilvan meglehetosen kicsit gyakorisaggal, de ezutan ok hatalmas szelekcios elonyben lesznek, ami miatt ez a tulajdonsag gyorsan el fog terjedni.


Nincs itt semmi magia! :-D

2011. dec. 15. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!