Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A forgó kerék küllőit egy...

A forgó kerék küllőit egy adott sebességnél miért látjuk állni?

Figyelt kérdés
Nem csak neonfényben, hanem napfényben is, például a melletünk haladó autó kerekét is nappal. Sőt, kerítés vagy korlát lécei is "megállnak" egy sebességnél. Mi az a kitüntetett sebesség, aminél állni látszik, és miért?
2011. dec. 1. 15:48
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Azért mert amikor elhaladunk mellette az a szemünk képtelen felfogni nagy sebességnél a változást. Kisebb sebességnél össze van folyva, nagyobbnál meg úgy fogja fel úgy a szemünk, hogy áll, mert olyan gyorsan történik az egész, hogy az előző még el sem ment onnan, de a másik már odaért.
2011. dec. 1. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Értem, de csak egy adott sebességnél van így, esetleg annak többszöröseinél. Mi határozza meg ezt konkrét a sebességet? (Vagy frekvenciát?)
2011. dec. 1. 15:58
 3/14 anonim ***** válasza:
szerintem a többszörösnél is ez van hisz ha nem 2-t hanem 3mat megy attól még ugyan úgy másik van pont ott...
2011. dec. 1. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Shai-Hulud ***** válasza:
36%

Ez a jelenség KIZÁRÓLAG akkor lép fel, ha a látható kép nem folyamatosan áll elő, hanem valami miatt szaggatva. Asebességet a szaggatás frekvenciája határozza meg.


Szabad szemmel, napfényben teljesen biztos, hogy NEM tapasztalhattál ilyet, ekkor ugyanis nincs ami megszakítsa a fényt - ilyenkor a forgási sebesség növekedésekor egyszerűen összefolyik a látvány, de SOHASEM látszik állni.


A szaggatás is kétféle lehet.


Egyik, mikor a megvilágítás szaggat, ez csak neon-, vagy LED megvilágítás esetén lehetséges (az izzószálas lámpa hőtehetetlensége miatt nem tudja követni a feszültség változásokat). Ilyenkor a hálózati 50 Hz-es frekvencia adja a villogás ütemét.


Másik eset, mikor a leképező eszköz csak adott időnként továbbít egy-egy képet a forgó tárgyról. Legjellemzőbb a mozi- vagy televízió kép. Ez (névleg) 1/24-ed másodpercenként továbbít 1 képet, azaz ilyenkor a képváltások frekvenciája szabja meg a villogást.


Külön eset, mikor fénycsővel megvilágított forgó tárgyat filmeznek - ilyenkor ugyanis külön gondoskodni kell a megvilágítás és a kamera frekvenciájának szinkronizálásáról (persze csak ha a forgó test a filmezendő dolog, egyébként nem érdemes). Ha ezt elmulasztjuk, egészen furcsa jelenségek (ún. lebegés) áll elő, ami nagyon zavaróvá teszi a látványt.


Pedro

2011. dec. 1. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Én is szoktam látni a korlátléceket meg ilyeneket. Részben attól lehet h pl ha megnézel vkit aki ilyesmit néz, vagy akár a buszból az út szélét, akkor "rezeg" a szeme, nagyon gyorsan lehet egyik tárgyról a másikra nézni.
2011. dec. 1. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
A szem érzékelése egyéntől függően ugyan, de adott méretű tehetetlenséggel bír. Tegyük fel, hogy ez kb. 1/30 sec. A kerék küllőjét, kerítéslécet, ha egy pillanatban észleljük, ennyi idő múlva képes az agyunk új kép befogadására, feldolgozására. Ha egy adott sebességgel haladunk, a küllők, vagy kerítéslécek méreteiből egymáshoz való távolságukból kiszámítható, hogy adott sebességgel mekkora utat tesznek meg. Ha ez akkora, hogy pont az új elem (küllő, léc) az előző helyét foglalja el, akkor úgy látjuk, mintha állna. Kicsit nagyobb sebességnél olyan, mintha lassan haladna előre, kicsit kisebb esetén pedig mintha visszafelé forogna. A keréknél több küllő van. ha megfelelően nagyobb sebességgel megy a kocsi, akkor az első helyére nem a második, hanem a harmadik küllő kerül, tehát ekkor is "áll" a kocsi küllője. És így tovább, akár az is lehet, hogy a kocsi első küllője többször körülfordul, majd ugyanabban a pozícióban észleli újra a szemünk.
2011. dec. 1. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Pedro, a szaggatás egész más dolog. Kevered a szem tehetetlenségével. A szem nem folyamatosan észlel, gondolj a mozira.
2011. dec. 1. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Shai-Hulud ***** válasza:
58%

"A szem nem folyamatosan észlel,"

De igen, olvass utána.


"gondolj a mozira."

Ez MÁS!!! A szem TEHETETLENSÉGE nagyobb. De a szem FOLYAMATOSAN észlel, csak kb. 1/30 sec-nál kisebb intervallumokat nem tud MEGKÜLÖNBÖZTETNI - pontosan azért, mert a kisebb idejű változások egymásra szuperponálódnak. (Szintén olvass utána - túl hosszú lenne leírni.)


Pedro

2011. dec. 1. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
rengetegszer láttam már nappal álló küllőket.
2011. dec. 1. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Pedro, szvsz. most nincs igazad.

Szvsz. az agy tényleg nem "folyamatos filmet" kap, én sem egyszer láttam már tűző napon küllőket "állni", lényege, hogy az agy pont akkor kapja a képet a szemtől, amikor egy küllő az adott pozícióban van, így az állás hatása keltődik.

G.

2011. dec. 1. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!