Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz az, hogy az elektromos...

Igaz az, hogy az elektromos energiát nem lehet tárolni, ezért az erőművek állandóan "mennek" és ezért van az is, hogy az éjszakai áram pl. olcsóbb, mert hogy úgyis "elvész", elhasználódik?

Figyelt kérdés
2009. máj. 9. 23:22
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
98%

Lehet tárolni az elektromos áramot. Erre szolgál az akkumulátor. Viszont a tárolás hatásfoka meglehetősen rossz, és a tároló eszközök nagyok és nehezek. Ezen kívül a tárolás csak rövid időre megoldható.


Az erőművek közül az ún. alap-erőművek (pl Paks) folyamatosan üzemelnek, és az esetleges túltermelést továbbadják külföldre. Az erőművek másik része az ún. csúcs-erőművek a várható fogyasztás tükrében indulnak el illetve állnak le. Magyarországon a villamos energia rendszer felügyeletét, és irányítását a MAVIR Zrt végzi.

2009. máj. 10. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:
Köszi!
2009. máj. 10. 08:49
 3/27 anonim ***** válasza:
97%
Egész egyszerűen arról van szó, hogy váltóáramot nem lehet tárolni, csak egyenáramot. Persze lehetne az erőművek áramát egyenirányítani, tárolni, aztán inverterrel megszaggatni, de ez túl költséges, nem éri meg.
2009. máj. 10. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
98%

Az elekromos áram tárolása jelenleg többe kerülne mint megtermelése, az áramot meg kell termelni akkor is amikor kevés a fogyasztás, az európai norma szerinti 50 Hz kell tartani magunkat, tehát szinkronban forognak a generátorok, a központi áramelosztó pedíg a többletet eladja a hiányt veszi a nemzetközi piacon a napi árfolyamon. ezért érdemes vízerőműveket és atomerőművet alkalmazni mert ezek könnyebben szabályozhatók a nevetségesen rossz hatásfokú szélerőművekkel szemben.

Legolcsóbb és legjobb a vízerőmű, duzzasztóművel állndó nyomás igy állandó teljesítmény érhető el, legdrágább és legrosszabb a hőerőmű, a kazántöltés, ürítés, felhasznált anyag megtermelése, de ugyanakkr kevesen tudják hogy rengeteg hulladékot. sokszor veszélyes hulladékot is égetnek és nyernek belőlle energiát, sok esetben erre alkalmatlan kazánokban és "feketén" pl a mátrai erőműben.

2009. máj. 10. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
97%
váltóáram tárolható, de csak ürben mint a régi mír állomáson mikoris egy forgógenerátorral tárolták, és jobb hatásfokkal mint az akkuk.
2009. máj. 10. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
85%
Lehet tárolni, de költséges, éppen ezért a felesleges áramot külföldre el lehet adni, valamint az erőművek úgy működnek ,h szabályozzák a termelést, ha több áram kel több generátort csatlakoztatnak. Atomerőműveknél pl. egyes reaktorokat le lehet állítani. A szélerőművek meg ugye csak akkor termelnek ha fúj a szél, de akkor a megtermelt energia teljesen ingyen van, ezért ilyenkor a hagyományos erőműveknek kevésbé kell menniük. Mellesleg a lehető legrosszabb ami létezik a széntüzelésű hőerőművek. A környezetet a lehető legjobban ezek szennyezik ráadásul több radioaktív anyagot bocsájtanak ki mint az atomerőművek, ugyanis a szénporban is van radioaktív anyag és ez mikor elégetik kikerül a légkörbe, az atomerőművekben meg ugye minden ilyen anyagot elzárnak és megfelelő helyeken biztonságosan elzárják ( atomtemető). A sötétzöldek persze mindig az atomerőművek ellen tiltakoznak a szénerőművek ellen soha, pedig az atomenergia a legtisztább, és nem is balesetveszélyes, csak a régebbi csernobili típusú RBKM reaktorok, de csak akkor ha szabálytalanul és kikapcsolt biztonsági rendszerrel üzemeltetik ( Csernobilban is ez történt szint minden szabályt megszegtek és a biztonsági rendszert is kikapcsolták, ez ma már egyáltalán nem lehetséges).
2009. máj. 10. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
98%
Nem csak a tárolás okozza azt, hogy az erőművek állandóan mennek. Egy erőmű beindítása és leállítása hosszadalmas, költséges folyamat: a generátorok óriási forgórészeit előbb le kell állítani, majd újraindítani. Leállításkor vagy le kell fékezni (ehhez is energia kell), vagy hagyni magától megállni - ám az ilyenkor termelt villamos energia akkor sem használható, mert nem 50 Hz-es lesz a váltóáram. Az újraindításhoz több energia kell, mint az erőmű folyamatos üzemeltetéséhez, azt is elő kell állítani valahonnan. Ráadásul az energiát szolgáltató blokk sem szereti a leállításokat: az atomreaktorok indítása és leállítása veszélyes és sokáig tart, a hőerőművek kazánjainak felfűtése is eltart egy ideig. Így még ha a tárolás megoldott is lenne, a leállítás és újraindítás többe kerülne, mint az éjszakai állás alatt megspórolt üzemanyag.
2009. máj. 10. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
97%

egyetértek az előttem szólóval, egy nyomottvizes reaktor valóban biztosságos, ha megszalad, a moderátorvíz elpárolog s a folyamat leáll, a szélerőmű hatásfoka nevetséges, az állandó feszültségtartás és szablyozás felemészti a megtermelt energia nagy részét már amikor hatékonyan termel.....

A foszilis tüzelőanyagú hőerőmű meg pazarlás és öngyilok....

Személy szerint Vízerőmű, és atomerőmű

Bár a tocamat és tomak verzióktól és is tartok, a fúziós erőmű számomra ijjesztő alternetíva, a termonukleáris folyamatot nem tudjuk biztonságosan kezelni, az a hőmennyiség ami felszabadulhat nem nyerhető ki gyorsan és nem kontrolálható szerintem....

2009. máj. 10. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
97%
megjegyzem az atomerőművek melléktermékei között található pár nagyon fontos izotóp, ami nélkülözhetetlen a gyógyításban és a kutatásokban
2009. máj. 10. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
98%

Első válaszadó vagyok ismét. 12 évig Pakson dolgoztam az atomerőműben üzemviteli gépészként és előkészítő technikusként. Az utánam elhangzottakhoz mondanék pár kiegészítőt.


- Tudomásom szerint a vízerőművek sem állítanak elő olcsóbban áramot, mint az atomerőmű. Legalább is Magyarországon nincs megfelelő vízhozamú folyó hozzá. Emellett a duzzasztó művek építése nagyon költséges, és óriási a környezet átalakító hatása.

- Az atomerőműveknél nem állítanak le reaktorokat, mert az újraindítással együtt egy hosszadalmas, sok napos folyamat. Erre vannak a pár óra alatt indítható és leállítható hőerőművek, a korábban nevezett csúcs-erőművek.

- A reaktorok indítása nem veszélyes, de valóban komoly, rendkívüli figyelmet igénylő és hosszú folyamat.

- A szén és kőolaj tüzelésű erőművek nem radioaktívan szennyezik a környezetet, inkább a légszennyező hatásuk domináns. Ezen erőművek környékén sokkal nagyobb a légúti megbetegedésekben szenvedők száma, és sajnos kimutathatóan magasabb a gyermekhalandóság is.

2009. máj. 10. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!