Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért állandó a fénysebesség?

Miért állandó a fénysebesség?

Figyelt kérdés
Nem az idődilatációra vagyok kiváncsi.:D
2011. nov. 8. 20:12
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
Kimaradt egy szó :( "A fizika azt vizsgálja, hogy..."
2011. dec. 12. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
:D ezt ugye te sem gondolod komolyan? xD xD
2011. dec. 12. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:

A feltett kérdés magától értetődő, nincs mit válaszolni rá. Feltehetően az izgatja a kérdezőt, miért kell azonosnak tekinteni a fény sebességét bármilyen vonatkoztatási rendszerben (akármilyen sebességgel és akármilyen irányban haladva mérjük ugyanazt a fényt, azonosnak találjuk a sebességét, miközben ez más sebességű testeknél nem így van). Jó lenne, ha a kérdező erről véleményt mondana.


Miért nyilvánvaló a kérdés? A fizika egyik alaptörvénye, hogy minden objektum sebessége állandó! - míg a rá ható erők eredője nulla. Amikor a fény egy másik közegbe lép, akkor is azt kell vizsgálni, az új közeg és a foton viszonya (kölcsönhatása) miképpen változik. Ha úgy találjuk, hogy a kölcsönhatás nem változott meg, akkor a sebesség sem fog. Ahogy egy elhajított labda is az idők végezetéig ugyanabban az irányban, ugyanakkora sebességgel halad. Csak a gravitációs erőt, légellenállást és hasonló erőket kell közömbösítenünk.


Az idődilatációnak ott van köze az állandó fénysebességhez, hogy ki kellett mondani a relativitáselmélet azon állítását, miszerint a fénysebesség minden vonatkoztatási rendszerben - tehát bármilyen módon mozgó megfigyelő számára - azonos. Ez azt eredményezi, hogy úgy érezzük, ha fénysebebesség közelében, azonos irányban mozogva mérünk, az olyan, mintha az idő lassulna. Tehát az olyan. Így észleljük. De hogy valójában milyen, azt még nem tapasztalta meg senki, csak azt mondjuk, így érthető és ellentmondásmentes.


Ezekre a "bűvészkedésekre" pedig azért volt szükség, mert a részecskék fizikájának megismerése egyre több ellentmondást vetett fel, ebben tett rendet Einstein.

2011. dec. 13. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

"Tehát az olyan. Így észleljük. De hogy valójában milyen, azt még nem tapasztalta meg senki, csak azt mondjuk, így érthető és ellentmondásmentes."


Azért a GPS-ben csak megbízol, ugye? Vagy azt is csak "úgy észleljük", hogy megmondja, hol vagyunk, vagy esetleg tényleg megmondja? :)


(Einstein amúgy nem a részecskefizikában tett rendet a relativitással, hanem az elektrodinamikában.)

2011. dec. 15. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
tudod hogyan kell 0-val osztani?
2011. dec. 15. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:

Meg kellene érteni, miről szólt a mondat (mondatok).


A fénysebesség észlelésének nem sok köze van a GPS-hez. Egyébként észlelem. Van egy eszközöm, ami fogja a megfelelő jeleket, egy szoftver az adatbázisa és a jelek alapján készít egy grafikát. Ezt észlelem a szememmel. Ha bekapcsolom a hangot, a fülemmel is.


Nem beszéltem részecskefizikáról. A részecskék vizsgálata során a jelenségek ellentmondtak az addigi fizikai törvényeknek. Einstein abban tett rendet, hogy a fizika addigi törvényeit egy általánosabb összefüggésrendszerbe ágyazta, amit röviden relativitáselméletnek hívunk. Ezzel kiküszöbölte az észlelt ellentmondásokat. Erre próbáltam tömören utalni.


De örülök, hogy legalább figyelmesen elolvastad.

2011. dec. 15. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:

A GPS-nek nem a fény észleléséhez van köze, hanem a relativitáshoz. Ugyanis a GPS műholdak óráit úgy készítik, hogy figyelembe vegyék a relativitást. Ha nem tennék, akkor az egész GPS rendszer szart se érne. Azért hoztam fel példának, mert valaki olyasmit állított, hogy az idődilatációt csak mi érzékeljük annak. Ez nem igaz, teljesen valóságos, ezt bizonyítják a GPS műholdak.


És továbbra sem igaz, hogy Einstein a relativitást bármilyen részecskefizikai dolog kapcsán fedezte volna, fel. Az elektrodinamika egyenleteiben volt egy aszimmetria, amit addig nem értettek, Einstein erre találta ki a relativitást.

2011. dec. 15. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
persze mert ugye az elektrodinamikának aztán semmi köze a részecskefizikához..
2011. dec. 15. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
Tudomásom szerint semmi, de remélem, te rávilágítasz, hogy mi.
2011. dec. 16. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

#27-es! Sajnos nem tudok mit kezdeni a meggyőződéseddel.

Az a relativitás meg ez a relativitás két dolog, még ha egy szót is használunk rá. kizárólag te hoztad össze a fényt a GPS-sel. De ha már itt tartunk, nem az órákat shiftelik, hanem a szoftver arányosan előbbre tartó útviszonyokat mutat, bár ez sem pont így igaz. Mindegy, ebbe ne menjünk bele.


A GPS műholdaknak az idődilatációhoz annyi a közük, mint Gagarin űrhajójának. Ha viszont te érzékelted közvetlenül az idődilatációt, kérlek tájékoztass a pontos körülmények leírásával, mert roppantul érdekelne. Egy Nobel díjat megér.


Einstein tevékenységéről alkotott nézeteidet most nem szeretném megváltoztatni, de az elektrodinamika kapcsán javasolom a Maxwell egyenletek, Faraday, Feynman és a többiek munkásságának tanulmányozását, esetleg a fizikus szak másod-harmadéves anyagát. Ott megtalálhatók a részecskefizika és az elektrodinamika viszonyáról alkotott nézetek.

2011. dec. 16. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!