Megéri manapság kutatónak lenni? Van itt olyan aki ezen a területen dolgozik? Tapasztalatokat, véleményeket várok.
Érdekelne a molekuláris biológiai illetve a gyógyszer és orvosi biotechnológiai kutatások.Van illetve lesz ezeknek jövőjük?
23/L
Megette a fene az egészet, ha csak azért mész oda, mert "megéri".
Egy kutatónak elhivatotnak kell lennie. Ha ez megvan, akkor nem kérdezel ilyet - ha meg nincs, akkor inkább menj el reklámszatyrokat árulni.
Egyetértek a válaszolókkal. A kutatáshoz elhivatottság kell és nem anyagi indokok. Akkor menj vállalkozónak.
Mindazonáltal "nem éri meg", fizetni alig fizet, ha kapsz munkát már jó vagy, ha egyetemen, egyéb kutatóintézetben helyezkednél el, és nem alkalmazott tudományként használnád, akkor a kutatásra is alig jut idő, mert tanítani kell (különben nem lehet megélni, ennyire egyszerű), de ha túl sokat tanítasz, kiesel a tudományos életből.
Nőnek meg külön nehéz, mert egyszer benned is felmerül, hogy szeretnél gyereket. (Az a molbiol. mellett kifejezetten problémás. Persze a gyerek mindig kiesést jelent, de a labort nem lehet otthagyni, ha vége van pl. az ovinak, szóval kell egy nagyon türelmes és jó férfj és hasonló nagyszülők is.)
Szóval nem az a pálya, amit az ember a pénzért csinál. Azért kutatunk, mert ezt akarjuk, mert ez érdekel, mert fékevesztetten kíváncsiak vagyunk. Minden szakma hozhat pénzt, ez erre is igaz, de a tudományos pályán kifejezetten problémás az ilyesmit elérni. (Persze ha felküzdötted magad odáig, hogy hoz pénzt, akkor már hátradőlhetsz. Addig... ó, ugye tudod, hogy pl. az ELTE biológia szakon - Bsc, Msc - max. 28ezer az alap ösztöndíj Bsc. utolsó félévben, és erre tudsz max. pár ezret igényelni egyéb ösztöndíjakból? Amúgy tízezer fölött kevéssel a többi félévben. A Phd meg minimálbér.)
A PhD osztondij egy vicc, de meg a post.doc fizetes is keves. A temavezetom mondta, hogy egyik haverja doktori utan kozvetlenul ment el iparba, es csak 60ezer dollart keres egy evben, mig post.doc-kent az alap fizetes 38ezer. De egy jol sikerult post doc idoszak utan az ipar 100ezrestol indulo fizetessel jar. Arrol nem is beszelve, ha egyetemen csoportot tudsz alapitani. Az is minimum ennyi.
Ja, nem Magyarorszsagon. :-D
Döncike, ez övön aluli volt, anyám azóta nyúz, mióta felvettek a biológusira, hogy miért nem orvos lettem, lenne munkám, kimehetnék külföldre, lenne pénzem is stb. (Ájulok a vértől. Sebaj, embert nem kellett boncolni.) Most ugyan munkám van, de pénzem alig. Ha ezt a válaszodat meglátja, engem keresztben lenyel. Hát elméleti biológusival hogy menjek én el iparba? :)
De semmi sincs veszve. Még három programnyelvet rám zúdítanak, aztán elmegyek játékfejlesztőnek, legyen Spore 2.
Na igen, nem mindegy, hogy milyen szakirany... Altalanossagban el lehet mondani, hogy minnel tobb a munkadban a kemia, annal konnyebb allast talalni, es annal kevesbe kell a legjobbnak lenni.
Bar legjobban programozassal lehet keresni, ha a szakertelem/fizetes aranyt nezzuk. Ugyhogy nincs veszve semmi. Bar van jatek fejleszto haverom, es nekik is kuzdelem az elet. Anyukaddal egyetertek, orvosra mindig szukseg lesz... Ha keves penz is lesz, de az biztos penz. Dehat bizonytalan teruletre eveztunk.
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat/véleményeket. Tulajdonképpen a gyógyszerkutatás fejlesztés érdekel.A Debreceni Egyetemen van ilyen képzés hogy biotechnológus msc és azon belül gyógyszer biotechnológia szakirány. Szeretném ide is beadni a jelentkezést jövőre. Csak nem ismerek senkit aki ilyen területen dolgozna a környezetemben és infóval szolgálna.
Biomérnökire is gondoltam mert azzal is lehet biotechnológiai területen dolgozni. Meg ott a molbiosz msc szak amivel szintén lehet biotechnológiai kutatásokat végezni ha jól tudom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!