Milyen anyaggal mérgezték régen a tűket/nyilakat?
Attól függ, melyik nép mérgezett nyilaira gondolsz. Európában igen ritkák a nyílméregbékák, itt ezt annak idején erősen hanyagolták.
Bármilyen folyékony méregbe be lehet mártani a tűt vagy a nyílhegyet. Ez lehet az emlegetett nyílméregbéka mérge, sima varangyosbéka bőréből kinyert méreg, vagy a Pedro által linkeltek közül bármi. Sok mérgező növény van (persze a legtöbbel egyszerűbb az ételt megmérgezi).
A hatása azon alapul, hogy a nyíl nem egy pontos valami. Célozni tudni kell, és annak idején nem adtak számítógépes távirányítást az íjak mellé. Vagyis lehet, hogy nem találod el az ellent, de ha sikerült is, talán csak megsebzed, nem halna bele. A mérgezett nyíl ilyenkor hasznos, mert a seben keresztül képes a méreg felszívódni, vagyis egy kis karcolás is lehet halálos. (Ha pedig telibe találtad, akkor biztosabban öl. Nincs bizonyalansági tényező, hogy most meggyógyítják-e a felcserek, vagy belehal.)
Ennek megfelelően a hatása egy sima nyíl és a méreg együttes hatása volt: fájdalom, visítás, rohadt nagy fájdalom, általában égető érzés, pár óra agonizálás, halál. (A túlélés/feléledés opcionális, az átlag nem volt ilyen szerencsés.) A mérgezés jellegzetes tüneteit mutatta a megsebzett, pl. viperaméregnél megduzzadt a karja ha ott találták el), belilult, elfeketedett, ha nem sikerült kezelni. Mindemellé még a seb is ott volt, az akkori higéniás körülmények pedig biztosították, hogy ne tisztulhasson ki rendesen.
Viszont gyorsabb és kellemesebb halál, mint szepszisbe belehalni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!