Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor a vírus bejuttatja a...

Amikor a vírus bejuttatja a DNS-ét vagy RNS-ét a sejtbe, az a sejtmagba megy vagy más sejtszervecskébe? Mi állítja elő az új vírust?

Figyelt kérdés
2011. szept. 29. 14:41
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Vírus ezermillió féle van, tehát vírusa válogatja. Az örökítőanyag elsősorban a citoplazmába jut, aztán van hogy ott is marad (lehetséges transzkripció citoplazmában is), de van, hogy bemegy a sejtmagba. RNS vírusoknál szokott lenni egy DNS-sé alakító lépés. Sok vírus nemhogy a magba juttatja az örökíőanyagát, hanem egyenesen beleugrik a célsejt saját DNS-ébe.


Az új vírus az nem más mint egy halom örökítőanyag és fehérje. Ezeket a gazdasejt saját gépezetei gyártják, olykor kiegészülve a vírustól származó faktorokkal. Bakteriofágoknál (baktériumot támadó vírusok) van olyan, hogy a vírusnak saját RNS polimeráz génje van, amit ugyan a gazda állít elő, de aztán átveszi a transzkripciós feladatokat.


A teljes transzlációt a vírus nem tuja elvégezni, de lehet hogy van olyan vírus, ami "besegít" a gazdának.

2011. szept. 29. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Beépül a DNS-be. Ahogy a sejt a DNS-e alapján előállítja a saját fehérjéit, úgy a beépült vírus DNS-ről a vírus fehérjéit is elkészíti.
2011. szept. 29. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

De ezt hol hajtja végre? Egyikőtök írta, hogy meg a citoplazmában, vagyis a sejtplazmában. Na de a sejt, amikor egészséges, hol állítja elő az ilyen izéket. Nem az osztódásra gondolok, hanem mondjuk... Egyáltalán miket szokott csinálni, készíteni a sejt? Az antitesteket is DNS-darabok segítségével rakja össze?

Ja és a kérdés! Hol, melyik sejtszervecskében jön létre az új örökítőanyag?

2011. szept. 29. 15:03
 4/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%

A bioszkönyved gyors és egyszerű válaszokat ad ezekre a kérdésekre :)

Kicsit leegyszerűsítve egy vírus örökítőanyagból (ami DNS vagy RNS) meg fehérjéből áll. A fehérje a citoplazmában készül (a sejt normális fehérjéi is), a DNS/RNS alapesetben a sejtmagban. Van olyan vírus ami kihasználja a kész nukleinsav (ami a DNS/RNS másik neve ugye) készítő mechanizmust a sejtmagban és oda megy be de van olyan fajta is (főleg az RNS-vírusok), amik hoznak magukkal saját nukleinsavszintetizáló enzimet és megcsinálják maguk az örökítőanyagukat. Maga a vírus minden esetben a citoplazmában szerelődik össze, 'magától' vagyis olyanok a fehérjéi hogy egymáshoz és a kész vírus-örökítőanyaghoz tudnak kapcsolódni.

2011. szept. 29. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, de hatalmas zűrzavar uralkodik a fejedben, és most tényleg nincs időm idemásolni a teljes citológiát, szóval akkor én is javaslom előbb az alapok tisztázását tankönyvből. Ilyenek, hogy: mi az a riboszóma, DER, Golgi, fehérjeszintézis alapjai (transzkripció/transzláció), DNS replikáció alapjai (mi az egyáltalán), stb.
2011. szept. 29. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Tényleg teljesen el vagy tájolva sejtbiológia témakörben. Az eukarióta sejtek működését nézd át, ha érdekel a téma, legalább alapszinten. Vagy tedd fel egy másik kérdésben.

"Hol, melyik sejtszervecskében jön létre az új örökítőanyag?"

Sejtmag. Mind a DNS, mind az RNS-szintézis ott zajlik. Persze eukarióta (sic!) sejtnél. Prokariótáknál citoplazma nukleoplazma része. :)


Az új vírust pedig mindig a gazdasejt állítja elő. Az örökítőanyagot a sejtmagban, onnan kiszabadulnak a vírus-örökítőanyagok (a magprórusokon, vagy a degradálódó magmembránon), és mivel már a bejutáskor (RNS-vírus), vagy az első transzkripciónál (DNS-vírus) kijutott RNS a citoplazmába, itt a sejt elkezdte gyártani a fehérjéket, amiket ez kódolt, mire a rengeteg örökítőanyag kijiut a magból, már kész fehérjék várják őket. Ezeket burokfehérjéknek nevezik. A sejtben már összeállnak, körbeveszik az örökítőanyagokat, és kész a vírus. Szétverik a sejtet, kiszabadulnak.

Nagy vonalakban ilyen. Részletekben annyira különböző startégiák vannak, hogy nem merek belemenni. Egy ilyen lítikus ciklus bőven elég elsőre.


Mi volt ez a kérdés az antitestekkel? (Az immunológia, igen komoly témakör, hogyan történik a B-sejtek +/- szelekciója, milyen az immunoglobulinok termelése, az aktív rész, felismerés... Van róla egy kisebb könyvem, pár kiló.)

2011. szept. 29. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Hát amikor a B-limfociták legyártják az ellenanyagot. Honnan tudja mit kell csinálnia?
2011. szept. 30. 14:59
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudja. Van egy nagy LEGO készlete, amiből véletlenszerűen gyárt ellenanyagokat (ha pontosan érdekel akkor a V(D)J rekombinációnak nézz utána).


Ezután kipróbálja, hogy működik-e, és ha működik, akkor elkezdi nagy számaban termelni.


Igazából minden B- sejt csak egyfélét épít, és amelyiké nem működik, az elpusztul. Az is elpusztul, ami a saját test anyagait ismeri fel, erre is külön levizsgáztatják őket. Nagyon-nagyon sok B-sejtből csak nagyon kevés lesz az ami túlél, de azok elkezdenek osztódni, így végülis sok olyan B-sejt lesz, ami jó ellenanyagot gyárt.


(Megj.: valójűban nem a B-sejt maga osztódik ha jól emlékszem, hanem valami elő-B-sejt, de ez mindegy most.)

2011. szept. 30. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
A B-limfocitának minek kéne végigpróbálnia az összes kombinációt, amikor ha jól tudom a T-limfocita begyűjti neki az infot?
2011. szept. 30. 15:23
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Mert az élet az nem úgy működik, hogy a kis vírus nyakába ki van rakva a tábla, hogy "én vagyok az A-típusú influenza". Igazából úgy megy, hogy a makrofágok találnak valamit ami nem odaillő, és azt megmutatják a B-sejteknek, hogy "nesze ezt találtam, legózzál már ki valamit ellene". A B-sejt nem tudja hogy mi az, nem ismeri fel, nincs neki szeme, meg határozó könyve az összes létező vírushoz. Csak azt tudja, hogy a makrofág hozott valamit, ami nem jó, és kellene kotyvasztani valami cuccot ellene. És bizony ez a legózás eltart 1-2 hétig, és addig a kis vírus szabadon randalíroz.
2011. szept. 30. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!