Van valami szerepe annak, hogy a gének (fehérjekódok) milyen sorrendben vannak egymás után a DNS-ben? És ha igen, micsoda?
Előző: a sorrend miatt lehetünk ugyanolyanok, a gének minősége azért meghatározóbb. (Kolinearitás elve.)
A sorrend elősorban a gének egymáshoz és a kromoszóma egészéhez viszonyított térbeli elhelyezkedését szabja meg, ennek megfelelően segíti/hátráltatja bizonyos genetikai faktorok (fehérjék, de akár nem fehérje-típusú elemek) kötődését. Ezek hatása gyakran nem egy génre korlátozódik, hanem pl. egy csoportra, vagy két gént elválasztanak stb. Ezért lényeges a sorrend, ha te X és Y-t szeretnéd aktiválni, akkor egyszerűbb, ha X-et követi Y, így egy aktivátor kell, ami meghajtja mindkettőt.
Továbbá evolúciós történeteket is mesél a génsorrend. Ilyenek pl. a tandem duplikációk, géncsaládok létrejötte. Volt egy gén, hopp, megkettőződött (na, ez nem ilyen egyszerű), majd beült önmaga mellé. A két kópiából az egyik feleslegesnek bizonyult, némi neutrális mutációt begyűjthetett, és máris jött a szelekció, ami végül azt eredményezte, hogy két azonos eredetű, de eltérő működésű gén jött létre.
Mivel csak a fehérjekódolókra kérdeztél, nem térek ki a szatellit DNS-re, de ott vannak egészen érdekes dolgok (többszöröződés, kiesések, megkettőződés, felboruló sorrend - sokkal gyakoribb), illetve nem tárgyalom részletesen a sorrendet módosító mutációkat sem (inverzió, transzlokáció, de akár deléció, inszerció is). Vagy ez is érdekel? (Priviben is megtalálsz.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!