Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen kormeghatározásokat...

Milyen kormeghatározásokat alkalmaznak egy i. e.14. évezredesnek beállított leletnél?

Figyelt kérdés

Szeretnék idézni:


"A Dzsómon-kor (縄文時代 Jōmon-jidai) az i. e. 14. évezredtől az i. e. 3. század elejéig tartott. A korszak első megtalált leletei az i. e. 14. évezredből származnak. A feltárt települések a félig letelepedett mezolitikus - vagy egyes vélemények szerint neolitikus - életforma jellegzetességeit viselik.


Vitatott régészeti kutatások szerint a Dzsómon-kor emberei készítették a világ első agyagedényeit, amelyek az i. e. 11. évezredhez köthetők"


forrás: [link]


Köszönöm szépen előre is a válaszokat :-)


2011. aug. 18. 12:01
 1/3 anonim ***** válasza:
esetleg radiokarbonos kormeghatarozast, ahol a szenatom egyik izotopjat hasznajak, de bovebben en sem tudom
2011. aug. 18. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Hát ez attól függ, hogy mi a lelet. Általában egyébként ezeket használják, most nem részletezem mindet mert írhatnék évekig, nézz utána amelyik érdekel :D

- Írásos emlékek alapján történő kormeghatározás (bár ez ebben az esetben nemigen, de van ilyen is, gondoltam leírom): pl. állami, egyházi nyilvántartások, stb.

- Dendrokronológia: ehhez az évgyűrűket használják fel, főleg fák vagy fából készült tárgyak esetében

- Mágneses kormeghat.: itt a tárgy mágnesességét hasonlítják össze a földmágnesesség múltbeli változásaival, így meg tudják mondani, mikorról származik. Főleg égetett cserépedényeknél vagy tavakból származó anyagoknál használják.

- C14 (radiokarbon)-kormeghat.: ezt szerves anyagoknál használják, a C14 aránya ugyanis az élőlény halála után csökken, így mennyiségéből meg lehet mondani, mikor halt meg.

- Termolumineszcencia: ezt is főleg cserépedényeknél használják. Itt az felhevített cserépedényekben azt nézik meg, hogy mennyi energia halmozódott fel benne radioaktív elemek bomlásából. Minél több, annál régebben készült.

- Hasadásos nyomelemzés: cserép, üveg, vulkáni anyagoknál használják, itt az uránium 238-as izotópjának bomlásából származó nyomok segítségével végeznek kormeghatározást.

-Kálium/argon kormeghat.: Vulkáni kőzetekben használják, minél régebbi az anyag, annál kisebb a kálium/argon arány.

- Fluor/nitrogén/uránium kormeghat.: ezt csontoknál használják, az idő során a csontokban nő a fluor és az uránium, de csökken a nitrogén mennyisége.


Most ennyi jutott hirtelen eszembe, de biztos van még :D

Amúgy valószínű, hogy a te általad említett cserépedények korát mágneses vagy termolumineszcencián alapuló kormeghatározással számították ki.

2011. aug. 18. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat mindkettőtöknek!
2011. aug. 18. 16:49

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!