Minek tekintik a szökési sebességet?
Hát, a fekete lyukakhoz semmi köze. :-) De nincs is nagyobb sebesség mint a fénysebesség.
Szökési sebesség az a minimális sebesség, amellyel el lehet hagyni egy adott bolygó gravitációs terét, vagyis bolygó körüli keringési pályára lehet állni. Ja, van második szökési sebesség is, amellyel elhagyhatod a naprendszert.
"jó de a fekete lyukaknál ez nagyobb mint a fénysebesség. akkor ez hogy van?"
Nem nagyobb, mint a fénysebesség, a fekete lyukból azért nem "jöhet ki" a fény, mert extrém módon görbíti a teret.
Ahogy korábban már írták, több ilyen határ is van. Ezek közül a második kozmikus sebesség az, amilyen kezdősebességgel egy tehetetlen testnek rendelkeznie kell, hogy elhagyja pl. a Föld gravitációját, és akár Nap körüli vagy más bolygók körüli pályára állhasson. (A föld körüli pályához elég az első és második kozmikus sebesség közötti kezdősebesség. És azért tehetetlen testről van szó, mert a Földet akár 50km/h sebességgel is elhagyhatjuk, ha van folyamatos tolóerő, de a rakétáknál ez nem hatékony, ehelyett inkább mielőbb felgyorsulnak.)
Ha ennél kisebb sebességgel lövünk fel valamit, akkor vissza fog esni, vagy Föld körüli pályára áll.
A fekete lyukhoz annyi köze van, hogy ott is meg lehet határozni a szökési sebességet, és ez a fénysebességnél nagyobbra adódik. Ez azt jelenti, hogy amikor egy fénysugár indulna ki az eseményhorizonton belülről, akkor annak nincs elég energiája, hogy elhagyja a fekete lyukat. Itt nem a mozgási energiája fog lecsökkenni (tehát nem esik vissza), hanem a frekvenciája csökken (vörös felé tolódik a színe), és így fogy el az energiája.
Írnak itt összevissza...
No a lényeg a következő. A szökési sebesség egy határsebesség. Egy olyan határsebesség, ami az égitest és a távolodó test tömegétől (ezektől egyenesen arányosan), és a köztük való távolságtól (fordítottan és négyzetesen) függ. Azt adja meg, hogy az adott test, az adott távolságban mekkora minimális radiális sebességgel kell rendelkezzen, hogy annak gravitációs terét legyőzve örökre eltávolodhasson. Fontos megjegyezni, hogy kezdősebességről írok, azaz folyamatos meghajtás esetén már kicsit más a helyzet. A Föld esetében a felszínre vonatkoztatva ez a sebesség 11.2 km/s.
A feketelyukaknál ez úgy van, hogy a felszínére vonatkoztatott szökési sebesség nagyobb a fénysebességnél. Ez az érték (itt is) a távolsággal fordított és négyzetes arányban csökken, tehát belátható, hogy lesz egy határ ahol ez a sebesség éppen a fény sebességével egyenlő (ennél is távolabb viszont már kisebb lesz!), No ez a határ az eseményhorizont.
"Az univerzumban SEMMI sem lehet gyorsabb a fénysebességnél. Az a maximum sebesség. Elérni sem lehet, csak megközelíteni!"
Ez így nem teljesen igaz. Tömeggel rendelkező test nem közelítheti meg a fénysebességet. Létezhet azonban olyan részecske, amely úgy jön létre, hogy a fénysebesség fölötti értékkel halad, ez viszont nem lassulhat fénysebesség alá.
"A feketelyukaknál ez úgy van, hogy a felszínére vonatkoztatott szökési sebesség nagyobb a fénysebességnél."
De hát akkor csak nagyobb a sebessége a fénynél nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!