Valaki el tudná nekem magyaráni, hogy a Holdnak miért midig ugyanazt az oldalát tátjuk?
A válasz megírásának időpontja: ma 12:49
ez a jó válasz.
Pedig a kettő nem is zárja ki egymást!
És hozzátenném, hogy az árapály és az ezzel kapcsolatos fékezés, fékeződésnek alapfeltétele, hogy sem a Föld sem a Hold tömegeloszlása nem egyenletes! Sokat számít tehát az égitestek inhomogenitása is.
Az utolsó már közel járt. :)
A Föld inhomogenitása itt mellékes, a Hold tömegeloszlása viszont nem egyenletes, a nagyobb tömegű fele néz felénk, azt jobban vonzza a Föld, mint a másik felét. Ezen a képen az is látszik, hogy a tengely körüli forgása hol gyorsabb, hol lassabb, úgyhogy nem a keletkezése miatt azonos a keringési sebességével:
"Ezen a képen az is látszik, hogy a tengely körüli forgása hol gyorsabb, hol lassabb.."
Pfff. Szó sincs róla! A tengely körüli forgás sebessége eltekintve a nagyon apró lassulást, gyakorlatilag állandó!
Ezen a képen az látszik, hogy egyszer közelebb van hozzánk (ilyenkor ugye nagyobb), egyszer meg messzebb (ilyenkor ugye kisebb), mert hogy a pályája alakja jó közelítéssel ellipszis. A tengely körüli forgása MINDIG AZONOS! A Föld körüli keringési sebessége viszont nem, ezért amikor közelebb van hozzánk és a pályamenti sebessége nagyobb értelem-szerűen a forgás kissé "lemaradni látszik" és mögé látunk picit. Amikor meg távolabb van a pályamenti sebessége alacsonyabb, így értelem-szerűen kissé elé látunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!