A kémiában az elektronszerkezetnél az alhéj ugyanazt jelenti mint a pálya?
Bizony!
pl.: a fluor vegyértékhéjának elektronszerkezete: 2s2 2p5
2s2 -> Második HÉJ, s ALHÉJ-on 2 elektron(ami 1 pályán helyezkedik el)
2p5 -> Második HÉJ, p ALHÉJ-on 5 elektron (ami 3 pályán fér el, 2 pályán 2-2 elektron, egy pályán pedig csak egy árválkodik.)
Annyit még hozzátennék, csak hogy kerek legyen, hogy:
egy alhéjon adott számú elektron mindig úgy oszlik el a pályák között, hogy minél több legyen párosítatlanul, szóval előbb minden pályára kerül 1 elektron, és akinek nem jutott hely, az betársul valamely pályára, érted?
2s2 2p3 esetén a p alhéj 3 elektronja 3 pályát tölt be, minden pályán egy elektron. (nem pedig 1 pályán 2 elektron egy pályán 1 a harmadikon pedig 0)
"NoodIy válasza:
Annyit még hozzátennék, csak hogy kerek legyen, hogy:
egy alhéjon adott számú elektron mindig úgy oszlik el a pályák között, hogy minél több legyen párosítatlanul, szóval előbb minden pályára kerül 1 elektron, és akinek nem jutott hely, az betársul valamely pályára, érted? "
Ehhez a kérdező képzelje el segítségül, amikor egy rakás idegen ember felszáll a helyi járatra. Először próbálnak egyedül ülni, hogy ne kelljen idegen emberek mellett ülniük, de ahogy megtelik az összes sor, az újabb utasok, akik még nem foglaltak helyet, rákényszerülnek, hogy idegenek mellé üljenek le, így végül megtelik a busz, ha pont annyi ember száll fel, ahány ülőhely van. Ha kevesebb ember száll fel, mint amennyi ülőhely van, akkor még pár ülő utas "párosítatlanul" marad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!